pá 17.1.2020 | Anna Marie Kokrhounová | Foto: Alena Zapletalová / HC Olomouc

Hradec se na Hané neprosadil. S Olomoucí padl 0:2

Východočeši v pátek nenavázali na skvělé postupové utkání proti Djurgårdenu a s Olomoucí prohráli fotbalově 0:2. Domácí překvapili Hradec rychlým gólem už po dvaceti jedna sekundách hry, Lvi naopak kvůli urputné obraně soupeře skórovat nedokázali a v závěru utkání ještě jednou inkasovali. Hradečtí tak v prvním venkovním zápase roku neuspěli a Hanákům podlehli poprvé po čtyřech zápasech.

Na ledě Olomouce se v hradeckém dresu poprvé představily dvě posily – Oscar Daniel Eklund naskočil v první obranné dvojici, Lukáš Žejdl se zařadil do druhého útoku. Do sestavy se nevešli Michael Gaspar a Adam Kubík.

Hradec zaspal úvod a inkasoval už v první minutě

Návrat do extraligového tempa se Východočechům vůbec nepovedl a Mazanec již po dvaceti jedna sekundách hry kapituloval. První útok Olomouce využil zaváhání hradecké obrany a když Pavel Musil dostal nahráno před branku, neváhal a bekhendem zavěsil touš pod horní tyč – 1:0. Mountfield se snažil na obdržený gól rychle reagovat, po následném vyloučení ale strávil dvě minuty v oslabení, což omezilo jeho útočné možnosti.

Hra se přesouvala z jedné strany na druhou. Oba týmy dobře pracovaly v defenzívě a ani jeden z nich se tak na delší dobu neusadil před soupeřovou brankou. Více šancí bylo přesto k vidění na hokejkách Olomouce, hradecký gólman si však se střelami domácího celku zvládl poradit. Lvi se oklepali, ani jejich pokusy ale neměly gólové parametry a Branislav Konrád se ve své brance také nedostal do větších problémů.

Hustá defenzíva Hanáků se v jednom okamžiku roztrhla a Michal Dragoun s Radovanem Pavlíkem se hnali na branku v přečíslení. Druhý jmenovaný však v rychlosti nezvládl zpracovat přihrávku a zakončil pouze do betonů slovenského brankáře. Mnoho střel, které by prošly až ke kleci jednoho či druhého týmu, k vidění nebylo a po prvních dvaceti minutách tak do kabin o gól lepší odcházeli domácí.

Východočeši se trápili s olomouckou defenzívou

Hru, podobnou té v první třetině, si oba týmy přenesly i do druhé periody. Množící se nepřesnosti komplikovaly přesun z obranné třetiny do té útočné, dobré postavení bránících hráčů nepropouštělo kotouč až k brankovišti. Velký boj se sváděl také o střední pásmo, přes které se ani jednomu z celků nepřecházelo jednoduše. Mountfield se do výraznějších šancí na vyrovnání nedostal.

Východočechům se na chvíli podařilo uzamknout Hanáky před Konrádem, domácí hráči ale nepouštěli Lvy do dobrých střeleckých pozic a ti se tak po několika nahrávkách museli z útočného pásma poroučet pryč. Obdobná situace nastala i na druhé straně, byla ale také bez výsledku. Zajímavou kombinaci domácích zakončoval Petr Strapáč, zprava ale trefil pouze připraveného Marka Mazance.

Olomoučtí byli nebezpečnější a Hradečtí měli problémy stíhat svižné bruslení svého soupeře. To vyústilo v několik rychlých přihrávek a střel v hradeckém obranném pásmu, které musel hasit až gólman Mountfieldu. Otevřená hradecká obrana nabídla domácím přečíslení tři na jednoho, to ale Kohouti nesehráli vůbec dobře a po zmařené přehrávce se ani k pořádné střele nedostali. I po prostřední periodě tak domácí nadále hájili nejtěsnější možné vedení.

Kohouti přidali další branku a rozhodli o své výhře

Na vyrovnání či otočení zápasu zbývalo Hradeckým ještě dvacet minut, úspěšně proniknout do útočné třetiny se jim ale nedařilo. Po dlouhé době došlo na teprve druhé vyloučení utkání a na trestnou lavici putoval jeden z domácích. V přesilovce Smoleňák dorazil z brankoviště kotouč až do sítě, bylo toho však dosaženo nepovoleným způsobem a gól tak nemohl být uznán.

Kohouti se dobře bránili, stále ale také sebevědomě vyráželi dopředu a ohrožovali svatyni Východočechů. Často však pouze nahodili kotouč do útočné třetiny tak, aby přesunuli hru daleko od své branky. Střely Hradce na branku byly spíše nenápadné a Branislav Konrád je díky své pozornosti do olomoucké sítě nepustil.

Čtyři minuty před koncem se znovu vylučovalo. Zdeněk Čáp si za svou tvrdou hru vysloužil osobní trest, Olomoučtí však opláceli a oba týmy šly do čtyř. Hra v nestandardním počtu sedla více domácím, kteří v 58. minutě zasadili Hradeckým konečnou ránu. Lukáš Klimek si nabruslil až před branku a následně prostřelil Marka Mazance skrz betony – 2:0. Lvi to zkusili ještě bez brankáře, na Olomouc ale už nevyzráli a z Hané odjeli bez bodů.

Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 2
Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0