so 13.12.2008 | Michal Luňák, Libor Galvas

Hradec si za smršť v první třetině veze z Havířova tři body

I druhé utkání nadstavbové části přetavili hokejisté HC VCES Hradec Králové v zisk tří bodů. Tentokrát je vybojovali na ledě v Havířově. O osudu celého utkání rozhodla skvěle zvládnutá první třetina Východočechů. V ní se celkem čtyřikrát rozsvítilo červené světlo za brankou Havířova a zbytek utkání se tak již mohl pouze dohrávat. V polovině utkání sice Havířov vsítil dvě rychlé branky, ale po oddechovém čase trenéra Pazourka se jeho svěřenci vrátili k zodpovědné hře a slaví tak zisk tří bodů. největší zásluhu na jejich zisku má kapitán Jaroslav Roubík, který zaznamenal dvě branky svého týmu. Další utkání čeká hradecké hokejisty již toto pondělí. To se v ČEZ stadionu střetnou s Duklou Jihlava. Utkání začíná tradičně v 18:00.

Na první třetinu by asi nejradši domácí zapomněli. Valent sice nejprve zneškodnil šance Roubíka a Táborského, ale Volráb už byl po minutě hry úspěšný – 0:1. Ke slovu se pak dostali i domácí, ale Seman na Koutského nevyzrál. V 7. minutě se dostal do dobré šance Roubík, proti němu tentokrát výborně zakročil Valent. O dvě minuty později byl vyloučen hradecký Jindřich, ale domácí udělali v přesilovce obrovskou chybu v rozehrávce, kterou po přihrávce Filipa potrestal přesnou střelou mezi betony Fořt – 0:2. Havířovské publikum ještě nestihlo podruhé zakroutit hlavami, a už kroutilo potřetí. Za další minutu totiž našel Fořt Roubíka a hosté vedli už o tři branky. V brance domácích pak vystřídal Valenta Jakub Čech. Ten už mohl sledovat, jak Panteři spálili první obrovskou šanci ke snížení. Hampl přihrál přesně Kotáskovi, který minul odkrytou branku. Prvně jmenovaný pak sám tvrdou střelou prověřil Koutského, ten zasáhl výtečně. O chvilku později zkoušel skórovat pěknou tečí Zeliska, ale také neuspěl. V 18. minutě se uvolnil Koudelka, kterého zastavil nedovoleně Kolarz a trest hradeckých hokejistů byl nemilosrdný. Po sérii nahrávek pálil od modré Nedorost a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 0:4. Čech musel ještě těsně před první sirénou hasit samostatný únik Fořta a povedlo se mu kotouč vyrazit mimo tři tyče.

Domácí museli nastoupit do druhé třetiny aktivněji, aby stihli s výsledkem něco udělat. Pomoct jim k tomu mohl Táborský, který vyhodil z pásma kotouč mimo hrací plochu a domácí tak dostali výhodu přesilové hry. V té ale Hampl nepřesně tečoval Evanův pokus a Sikora z velkého úhlu trefil jen boční síť. Po přesilovce mohl zvýšit Burián, který dostal pěknou přihrávku, ale Čechova lapačka byla na místě. Po dalším faulu Hrušky domácí nevyužili druhou přesilovku ve druhé třetině. Přeučil ani Vala totiž ve výborných šancích neprostřelili Koutského. Na druhé straně neuspěl Hendrich, který opět napálil kotouč pouze jen do Čechovy lapačky. Ve 28. minutě podrazil Velecký Nedorosta, ale ani Hradec se nevyvaroval chyb v rozehrávce. Hampl jim po jedné z nich vypíchl kotouč a střelou nad vyrážečku poprvé pohnul ukazatelem skóre na domácí straně – 1:4. Poté se dostali do velkého tlaku hosté, ale Hruška ve velké šanci zklamal a Vala zabránil přihrávce na úplně volného Voldána. Domácí se tlaku ubránili a sami udeřili. Lukačovič našel zpoza branky volného Valu, který se nemýlil – 2:4. Hosté si pak vzali oddechový čas, ale po něm hned fauloval Karlíček, a nabídl domácím další šanci. Tou byla ale jen střela Kolarze od modré, která nenadělala Koutskému větší problémy. Ve 35. minutě jeli Sikora s Kotáskem 2 na 1, ale Kotáskův bekhendový pokus si nenašel cestu do sítě. O minutu později pálil Koudelka vysoko nad branku. Minutu před koncem třetiny našel Nedorost Suchého, ten ale nezamířil přesně. Stejně tak jako na druhé straně Brynecký. V poslední minutě pak Čech zneškodnil velkou šanci Kadlecovi.

Hosté začali třetí část přesilovkou, kterou ale ukončil svým faulem Táborský. Ve čtyřech mohl skórovat Koudelka, ale v nájezdu na Čecha nevyzrál. Štefanka a Novák svými přestupky oslabili svůj tým a hosté měli jedinečnou šanci definitivně rozhodnout. Ve 46. minutě Roubík zakončoval do prázdné branky, ale Čechův beton se zázračně postavil kotouči do cesty. Domácí se ubránili a mohli snížit, ale Vala s Veleckým si nedokázali v nadějně vypadajícím přečíslení přesně přihrát. Filip se Suchým pak vyšachovali domácí obranu, ale zakončení Suchého nebylo přesné. V 52. minutě nahazoval kotouč na branku Novák a jeho nahození skončilo na tyči. V další přesilovce střílel Seman, k dorážce se dostal Velecký, ale nedokázal přehodit ležícího gólmana. V 55. minutě předvedl pěkný individuální průnik Seman, ale na Koutského nevyzrál. O dvě minuty později hosté nedokázali zužitkovat přečíslení 3 na 1, když Kadlecovi v rozhodujícím momentu přeskočil kotouč hokejku. Poslední šancí domácích byl pokus Štefanky. Před brankou sice clonil Kotásek, ale kotouč se zastavil o Koutského hruď. Domácí zkusili power-play, ale nezvládli rozehrávku, kotouč vypíchl Fořt a nahrál Roubíkovi, který neměl nejmenší problém zavést kotouč do prázdné branky – 2:5.