ne 13.12.2020 | Lukáš Foff | Foto: Madeta Motor České Budějovice

Hradec si zahrával, nakonec ale získal v Budějovicích tři body

Dvacet minut bylo vše zalité sluncem a zdálo se, že na Hradec čeká pohodový zápas a tři body bez větších problémů, protože Lvi vedli 4:0 po první třetině. Pak ale přišla bouřka a velké vzepětí Motoru, který byl následujících 40 minut lepším týmem. Mohutně dotahoval a často nechybělo mnoho, aby Jihočeši srovnali na 4:4. Hradecká defenzíva ale nakonec i díky zbytečné hře soupeře v šesti v poslední dvouminutovce udržela těsný náskok a Jakub Lev 11 vteřin před koncem pojistil výsledek střelou do prázdné brány.

Hradečtí trenéři museli i po cenné výhře v Karlových Varech sáhnout do sestavy, protože z ní vypadl Vladimír Růžička ml. pro zranění. Jeho místo tak zaujala nejnovější posila z Liberce Marek Zachar.

Déjà vu z prvního zápasu, Motor opět zaspal

Jako kdyby českobudějovičtí hokejisté zapomněli na to, že Hradec má ve vzájemných zápasech vynikající první třetiny. Opět se nechali nachytat ještě v první minutě, když Smoleňák propíchl puk na modrou čáru k Radimu Šaldovi, který po 43 vteřinách propálil Jiřího Pateru – 0:1. Stejně jako v prvním kole sezóny tak Mountfield HK vedl už od první minuty.

Jihočeši ale nestíhali i nadále, i když Vít Jonák se dostal celkem zadarmo k dobré šanci, ve které nechal vyniknout Mazance. Ve 4. minutě ale Petr Koukal šikovně našel Radka Smoleňáka u pravé tyčky a ten přes domácího brankáře dostal puk za brankovou čáru a zvýšil na 2:0. Hradec byl jednoznačně lepší, což přetavil v další branku v 8. minutě, když perfektně sehrála brejk třech proti dvěma hradecká letka a Radek Smoleňák vstřelil jeden z těch nejjednodušších gólů v kariéře po luxusním pasu Radima Šaldy.

Mazanec neměl moc práce, ale přesto musel být soustředěný, protože občas i domácí zahrozili. Karel Plášil jej ale z mezikruží nepropálil. V 10. minutě přišel poslední direkt pro Jiřího Pateru, kterého neskutečnou švihovkou do vinglu vyhnal z brány Jordann Perret. Budějovičtí dali příležitost Janu Strmeňovi, který hned předvedl několik jistých zákroků. Motor se následně neprosadil ani v přesilové hře, a tak pro něj hrozivá třetina skončila poměrem 0:4.

Hradec přestal hrát, což Motor ztrestal a dostal se do zápasu

Začátek druhé třetiny přinesl pro hostující tým přesilovou hru a nic nenasvědčovalo tomu, že by diváci měli vidět rozdílný obrázek hry. Jenomže Mountfield s početní výhodou naložil prachbídně, a tak přišel trest. Marek Mazanec špatně rozehrál a pak sám betony velmi kuriózně dovezl puk do brány. Gól byl připsán Miroslavu Formanovi, který se tak radoval v prvním mači za motor.

Domácí to nakoplo a najednou po ledě létali. Nechávali sice hodně otevřenou obranu, ale to se Východočechům nedařilo využít a naopak Mazanec musel chytat jednu střelu za druhou. Ve 29. minutě bylo málem sníženo na rozdíl dvou branek, ale Rothovu přihrávku před prázdnou bránu skvěle srazil Bohumil Jank. Ve 32. minutě byl před hradeckou bránou další obrovský závar, ale tentokrát ještě puk skončil těsně před brankovou čárou. Českobudějovický tlak do brankoviště ale byl příkladný.

A když Budějovice přečkaly další oslabení téměř bez kapky potu, přišel další domácí úder. V ponechané početní výhodě Jihočeši plácli do puku, který záhadně nezachytil Mazanec do lapačky a Vít Jonák pohotově dorazil do prázdné brány – 2:4. Motor navíc ihned hrál přesilovou hru, ve které dál tlačil, ale to už domácí obrana zvládla. I tak ale po suverénní první třetině přišla naopak velmi nepovedená a dalo se očekávat, že trenéři v kabině zvýší hlas.

Motor nebyl daleko, ale hradecká obranná zeď vydržela

Jenomže pokud se tak opravdu stalo, tak to ničemu nepomohlo. Hradečtí byli nadále extrémně pasivní a nechávali České Budějovice dělat, co se jim zachtělo. A tak se Madeta rozhodla, že dá gól. Ve 44. minutě ujel Zdeněk Doležal a jeho střela proskákala těsně za brankovou čáru, protože lapačka Mazance hmátla do prázdna – 3:4. Rázem bylo zaděláno na pořádný finiš.

Jan Strmeň v bráně si mohl klidně číst denní tisk, protože hostující hráči jej téměř nezaměstnávali. Na druhé straně byl naopak v obranné třetině Mountfieldu pořádně rozježděný led. Motor výborně rotoval a snažil se hodně střílet po vyjetí zpoza brány, ale to bylo způsobeno tím, že Lvi se soustředili na defenzívu a všichni ostatní hráči byli poctivě pokrytí.

Několikrát byl v brankovišti Marka Mazance pořádný závar, ale svoji smůlu už měl hradecký brankář vybranou, takže tentokrát se puky už odrážely tak, jak potřeboval. Jihočeši svůj závěrečný tlak navíc rozbili zbytečnou chybou, když hráli v šesti a zdálo se, že už je rozhodnuto a Hradec si výhru pohlídá. Pak ale přišel faul Kellyho Klímy a po odvolání Strmeně měli domácí přesilovou hru. Forman ale trefil jen masku Mazance a následně Jakub Lev trefil prázdnou bránu, takže vstřelil svůj třetí gól ve dvou zápasech a definitivně uzavřel nervy drásající utkání.