pá 25.11.2016 | Klára Petrásková, Jan Vavřina | Foto: HC Oceláři Třinec

Hradec skolil lídra! Na ledě Ocelářů vybojoval dva body za výhru v prodloužení

Skvělá práce! Úvodní polovinu základní části zakončil Mountfield HK soubojem na ledě vedoucího týmu Tipsport extraligy. Oceláři vstoupili do zápasu lépe, ale po první, druhé i třetí třetině svítilo na ukazateli nerozhodné skóre. Pro Mountfield HK náročné utkání tak dospělo do prodloužení, kde dostal hodně volného prostoru na brankovišti Roman Kukumberg a vystřelil pro hradecké barvy velmi cenný druhý bod!

Několik změn oproti minulému klání udělali v sestavě hradečtí trenéři. Z marodky se vrátili obránci Stanislav Dietz a Martin Pláněk, mimo soupisku naopak zůstal bek Jindřich Barák. I kvůli zranění Rastislava Deje navíc došlo k přeskládání útočných formací. Ve čtvrté lajně nastoupil Petr Beránek, kterého si Východočeši stáhli z hostování ve Slavii.

V první třetině si vedení postupně vyzkoušely oba týmy

Stejně jako v minulém vzájemném duelu, i v pátečním se do vedení už ve 4. minutě dostal domácí tým. Ve skrumáži před hradeckou bránou se nejlépe zorientoval Jakub Petružálek, jenž poslal svůj celek do vedení – 1:0. Třineckou aktivitu začal Mountfield postupně opětovat a Hrubec musel švihnutím lapačky zneškodnit například Köhlerovu skrytou ránu z mezikruží.

Krátce po polovině úvodní třetiny přišla východočeská přesilovka a s ní i vyrovnání. Štajnochovu pumelici od modré čáry Hrubec ještě pokryl, když však přes clonícího Köhlera neviděl jedovku Rudolfa Červeného, začínalo se v Třinci od nuly – 1:1. Náskok mohli Ocelářům vzápětí vrátit Dravecký tečující mezi betony nebo Polanský mířící z levého kruhu, s oběma pokusy si však Rybár k nevoli domácího publika poradil.

Ani v následujících minutách nebyla nouze o zajímavé šance, jednu takovou si například vypracoval Kreps. Ten po Irglově zadovce pálil z mezikruží, úspěch však oslavit nemohl. Nedlouho poté přišla chyba v třinecké obraně a Červený nahrával před bránou úplně volnému Andrisi Džerinšovi, jenž se bekhendem nemýlil – 1:2. Do kabin se ale i přesto šlo za vyrovnaného stavu. V přesilovce totiž těsně před Rybárem tečoval Hrabalovu střelu Rostislav Marosz a necelé dvě minuty před první sirénou vyrovnal na 2:2.

Na hradeckou trefu dokázali Oceláři zareagovat vyrovnáním

Třinečtí do druhé dvacetiminutovky vlétli ve vysokém tempu a pomohla jim k tomu i početní výhoda. Hradec se tři minuty prakticky nedostal z obranného pásma a byl rád, když pasáž ukončil hvizd rozhodčího. Ten vyloučil pro změnu hráče z domácího týmu, a do útoku se tak mohli vydat i Východočeši. K brance měl nejblíže mezi kruhy postavený Jarůšek, překonat překážku v podobě Hrubce se mu ale nepodařilo.

A tak se útočné choutky přenesly znovu na Oceláře. Sýkora s Adamským neproměnili únik dvou na jednoho, Dravecký zase neuspěl po obtočení se kolem brány. Nedáš – dostaneš. Po Draveckého akci se do protiútoku vydal Newton, jehož ránu zleva Hrubec vyrazil před sebe. Tam však číhal dojíždějící Bedřich Köhler, který pohotově nasměroval kotouč do třinecké sítě – 2:3. Zajímavostí na tomto gólu je fakt, že asistenci si připsal brankář Rybár, jenž tak zaznamenal první kanadský bod v sezóně.

O něco aktivněji působili po vedoucí trefě Hradečtí, z branky se však nakonec radoval tým Slezanů. V přečíslení nahrával spoluhráči Rostislav Marosz, puk ale na místo určení nedoputoval. Místo toho se od brusle hostujícího Pláňka odrazil přímo do odkryté východočeské klece – 3:3. Mountfieldu bylo v posledních minutách pořádně horko, ani jedna z nebezpečných třineckých akcí už se však ve druhé periodě do sítě nepodívala.

Bezbranková třetí třetina rozuzlení zápasu nepřinesla

Jak Třinečtí skončili prostřední dějství, tak začali i to třetí. Rybár musel hasit množství střel, i s přispěním obětavosti hostujících hráčů ale vše včetně oslabení zvládl. Pořádně se hradecký gólman zapotil při průniku Adamského, který chtěl pod betonem poslat puk k tyči. Černá pryž však doklouzala jen do rohu.

Chybnou rozehrávku zachytil na modré čáře Červený, jenž přiťukl touš Džerinšovi. Východočeský forvard měl v mezikruží sice dostatek prostoru, domácí svatyni však pouze přestřelil. Na hře obou týmů bylo vidět, že nikdo nechce udělat chybu. Ke slovu se tak dostaly obranné systémy, i přesto však bylo k vidění několik zajímavých situací.

Po většinu času šlo především o třinecké střely. Marosz ale mířil jen na vyrážečku, Linhart zase pálil těsně vedle tyče. Nevedlo se ani Rákosovi, jenž svým pokusem našel pouze lapačku východočeského brankáře. O osudu klání pak v závěru periody mohl dvakrát rozhodnout Kukukmebrg. Poprvé ale při zakončení nechal puk na ledě a ve druhém případě zase neseřídil svá mířidla při střele z mezikruží. Šedesát minut tak o vítězi nerozhodlo a duel pokračoval prodloužením.

Bod navíc pro Hradec, vítěznou trefu zajistil Kukumberg

V něm si vypracovával slibnou pozici Marosz, se zakončením však váhal tak dlouho, až mu kotouč ujel z hokejky. Radost pak přišla na druhé straně, a to necelé dvě minuty po začátku nastaveného času. Oblouk kolem Hrubcovy brány udělal Gregorc, jenž následně z pravého kruhu našel osamoceného Romana Kukumberga. Ten měl před bránou dostatek času, otočil se, srovnal puk na holi a nechytatelně zavěsil pod břevno – 3:4p. Hradec tak i podruhé v sezóně skolil lídra tabulky a stejně jako v prvním případě si i tentokrát připsal dvoubodové vítězství.

René Mucha (HC Oceláři Třinec):
Do utkání jsme vstoupili aktivněji, dali rychlou branku. Hosté ale pak otočili zápas a my dvakrát dotahovali. Ve třetí třetině jsme možná byli aktivnější, soupeř ale měl dvě obrovské šance. Z brejků ale naštěstí neskóroval. V prodloužení jsme první šanci měli my, bohužel jsme ale ani nevystřelili. Hradec pak trestal, takže mu gratuluji k vítězství.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Do zápasu jsme vstoupili hodně opatrně a pasivně. Rychle jsme inkasovali, pro další vývoj bylo důležité naše rychle vyrovnání. Pak jsme šli do vedení, domácí vyrovnali. Byla to přetahovaná o výsledek. Před zápasem bychom brali bod, v závěru utkání jsme ale měli šance rozhodnout. V prodloužení se štěstí přiklonilo na naši stranu. Domácí mají výborné mužstvo, prodloužení, kde je hodně prostoru, dokáží odehrát výborně. Umějí podržet kotouč, prostřídat, z toho jsme měli obavy. Utkání jsme chtěli dotáhnout až do nájezdů, pak se ale otevřelo okénko, které jsme využili. Druhý bod je pro nás nesmírně cenný, hráčům musím za výkon poděkovat.