čt 23.2.2006 | Daniel Višňák

Hradec slaví první historické vítězství na jihlavském ledě, to znamená vyrovnání série na 1:1

Energetici to dokázali! Psychicky je nepoložila středeční hokejová tragédie, když na jihlavském ledě ztratili vítězství čtyři vteřiny před koncem a vyhráli v Jihlavě hned v druhém čtvrtfinálovém duelu, je to jejich první vítězství na Vysočině v historii vůbec. Utkání velmi ovlivnil nástup hradeckých do zápasu, v 7. minutě vedli hosté už 2:0. Po dvaceti minutách svítil na ukazateli stav 3:1 a hosté stále drželi náskok dvou gólů. V prostřední třetině Jihlava nevyužila dvě přesilovky, naopak hosté ve 39. minutě stejné možností nepohrdli, na 4:1 pro Energetiky zvyšoval jejich kapitán Jaroslav Roubík. Třetí třetinu se bránili hradečtí obrovskému tlaku soupeře, dokázali to však s vypětím všech sil ustát a zvítězit 4:2!

Do první třetiny vstoupili i ve druhém čtvrtfinálovém utkání aktivněji hosté, podporovaní početnou skupinou svých příznivců. Hradecká snaha slavila úspěch ve 4. minutě, na modré napřáhl Jiří Hendrich a jeho střela se zastavila až o síťku domácí branky. Velmi dobrý úvod Energetiků pokračoval i v dalším průběhu, v 7. minutě krásně našel na hranici brankoviště hůl Martina Koudelky Petr Přeučil a hradecký útočník poslal hosty do dvoubrankového vedení. Nadšení Východočechů utlumil přesilovkový gól Dukly ze 14. minuty. Střelu obránce Dobrovolného Tomáš Dušek pouze ztlumil a Marek Chvátal ji bleskově dorazil za jeho záda. Hradec mohl po snížení litovat pouze neproměnění svých příležitostí ke vstřelení třetího gólu, na Suchana nevyzrál ze slibných pozic jak Fořt tak Diviš. Energetikům se podařilo v samém závěru třetiny proměnit svou přesilovou hru a stanovit tak stav po první třetině na 1:3. Jaroslav Roubík našel před brankou číhajícího Richarda Diviše jenž jedovatou střelou propálil Suchana mezi betony.

V prostřední části hry se hra více vyrovnala, nebezpečných akcí přibývalo před hradeckou brankou, kterou hájil Tomáš Dušek. Hosté se pořádně zapotili ve 28. minutě, v době, kdy hráli jihlavští přesilovou hru, s vypětím všech sil se však ubránili a mohli se opět vrhnout do útoku. Krátce po zmiňované početní převaze měla Dukla ke snížení další možnost při stejné výhodě, na trestné lavici seděl v tu chvíli hradecký bojovník a zároveň kapitán v jedné osobě Jaroslav Roubík. Hradec lehal do střel a odrážel jeden nebezpečný jihlavský projektil za druhým a dokázal se ubránit i tentokrát. Až při hře v plném počtu hráčů na ledě se musel znovu vyznamenat Dušek, který vyrazil z přečíslení velikou šanci Hodka. V závěru druhé dvacetiminutovky dostali přesilovou hru i Energetici. Obránce Mocek vypálil od modré, Suchan vyrazil puk na hůl Diviše, ten periferně našel u druhé tyče stojícího kapitána Jaroslava Roubíka, který poslal hosty do vedení 1:4.

Závěrečnou část zcela ovlivnila rychlá domácí branka Marka Chvátala, který snížil ve 43. minutě v přesilovce Dukly. Chvátal dostal ukázkovou přihrávku od Dobrovolného a v úniku se střelou pod Duškovu vyrážečku nemýlil – 2:4. Hosté se poté ocitli pod obrovským tlakem, a odolávali mu doslova s vypětím všech sil. Brankář Tomáš Dušek zachránil hosty od pohromy v 51. minutě, kdy zlikvidoval samostatný únik Hodka. Po dlouhé době si Energetici mohli oddechnout v 52. minutě po faulu domácích. V přesilové hře si však vážnější šanci nepřipravili. O další dvě minuty si role obě mužstva vyměnila, dvě minuty se museli bránit Východočeši. Velmi obětavým výkonem se ale i tentokrát drtivé převaze Dukly hradečtí ubránili. Od 58. minuty to Jihlava zkoušela ještě při hře bez brankáře, ale tentokrát se ji už branku jako v předešlém čtvrtfinále vstřelit nepodařilo a tak mohli hosté za bouřlivého pokřiku svých fanoušků slavit vítězství 4:2.

Hradec Králové poprvé vůbec zvítězil na horáckém zimním stadionu, po středeční infarktové prohře 4:5 po penaltách to dokázali Energetici hned v dalším zápase. Celá série se tak za stavu 1:1 stěhuje na východ Čech, kde se bude hrát v sobotu (17:00) a neděli (18:00).