út 30.10.2018 | Petr Šatalík | Foto: Jan Pidrman / Piráti Chomutov

Hradec uťal sérii porážek! I přes kolaps porazil Piráty 4:3 po prodloužení

Jako den a noc. Tak by se daly popsat rozdílné výkony hokejistů Mountfieldu v jednotlivých třetinách duelu s Chomutovem. Nejprve šli Lvi v prvním dějství do dvougólového vedení, aby v druhé pasáži svůj náskok promrhali, a ještě pustili soupeře do nejtěsnějšího možného náskoku. Ve třetí dvacetiminutovce ale zase zabrali, po velkém tlaku vyrovnali a nakonec v prodloužení rozhodli o své výhře, která ukončila sérii tří proher v řadě.

Trenér Tomáš Martinec provedl oproti utkání se Spartou několik změn v sestavě. Do branky poslal místo Brandona Maxwella Jaroslava Pavelku. Obranné řady zůstaly beze změn, útočné formace se ale měnily kvůli absenci Petra Koukala, který si začal odpykávat svůj disciplinární trest. Post prvního centra připadl Marisi Bičevskisovi, Michal Dragoun se posunul do středu třetí řady a jeho místo na křídle čtvrté ofenzívní letky připadlo Juraji Bezúchovi.

Hradec si vybudoval dvoubrankový náskok

Aktivnější nástup do utkání předvedli Piráti, kteří si vypracovali několik menších šancí. První zajímavou příležitost měl Jank, kterému Marjamäki přenechal puk na vrcholu levého kruhu. Rána do středu brány však Pavelku zaskočit nemohla. O pár minut později se zpoza klece Lvů šikovně vytočil Duda, ale brankář Mountfieldu jeho pokus vyrazil a poradil si i s dorážkou Chlouby.

Chomutov si převahu v prvních minutách udržoval a Pavelka musel likvidovat další střelu Janka, tentokrát od modré čáry. Mountfield se osmělil až v okamžiku, kdy hrál v početní výhodě, která byla chvíli dokonce dvojnásobná. V již klasické přesilovce pak vypálil Zámorský z pravé strany od modré čáry, Lukeš puk pouze vyrazil před sebe a Tomáš Vincour jej bleskově dorazil do sítě Pirátů – 1:0. Lvi mohli krátce poté přidat podobnou branku, ale Bičevskis měl po vyražené ráně Filipa Pavlíka problém se zpracováním a zakončit tak nestihl.

Hradec převzal otěže zápasu a Vincour po Rákosově přihrávce orazítkoval ranou z pravého kruhu vzdálenější tyč svatyně Lukeše. Piráti mohli odpovědět na úvodní gól, poté co Chlouba našel pasem zpoza brány Valacha, který však v mezikruží mířil nad břevno klece Východočechů. Lvi pak na konci prvního dějství zdvojnásobili své vedení, Vopelka přihrál z vrcholu pravého kruhu doleva Petru Zámorskému, jenž tvrdou ranou propálil Lukeše a stanovil konečné skóre třetiny na 2:0 pro Mountfield.

Chomutov utkání během dvaceti minut otočil

Piráti hned na začátku druhé části využili přesilovku a zmenšili tak náskok Lvů na polovinu. Klhůfek posunul puk z rohu kluziště na vrchol pravého kruhu, odkud se střelou na přední tyč prosadil Juraj Valach. O chvíli později už mohlo být srovnáno, Duda dostal křižný pas na pravou stranu a rychlou ranou jen těsně minul bližší tyčku svatyně královéhradeckých. Následně objel bránu Lvů Klhůfek, ale Pavelku nepřetlačil.

Chomutov se ale snažil dál a kýžené vyrovnání přišlo v čase 28:22. Po střele Chlouby vznikl před bránou Lvů zmatek, v němž se nejlépe zorientoval Ronald Knot, jenž druhou dorážkou dostal touš do sítě – 2:2. Obrat v zápase mohl následně dokonat Klhůfek, jenž unikl obraně Mountfieldu a nadvakrát se snažil překonat Pavelku u levé tyče, leč bezúspěšně. Východočeši pak přišli v jednom ze soubojů u hrazení o Chalupu, jehož místo v útoku převzal Piché.

Následně museli Hradečtí ubránit sto sekund soupeřovi početní výhody pět na tři. Během ní byl aktivní Ronald Knot, jenž několikrát pálil. Většina jeho pokusů skončila mimo, o ten nejnebezpečnější z mezikruží se postarala vyrážečka Pavelky. Jenže o chvíli později stáhl Huml několik hráčů sebou do rohu, přihrál před bránu nekrytému Petru Koblasovi a ten nadvakrát prostrčil touš gólmanovi Lvů mezi betony – 3:2. Cingel sice v poslední vteřině mohl srovnat, ale ranou z mezikruží nechal vyniknout Lukeše. Chomutov tak za dvacet minut utkání naprosto otočil a před třetím dějstvím o gól vedl.

Hradečtí po úporném náporu dokázali vyrovnat

V hlavách hráčů Mountfieldu tak snadno mohly ožít vzpomínky na předchozí duel se Spartou. Úvod třetí třetiny přinesl zvýšený pohyb východočeských hokejistů, kteří se však přes pevnou obranu Chomutova do šancí nedostávali. Po Graňákově vyloučení mohli kupředu Piráti, Duda se ale zpoza svatyně Pavelky vytočit nedokázal a Klhůfek střílel v podstatě z nulového úhlu, takže brankáře Lvů moc nezaměstnal.

Své rychlé nohy pak na pravém křídle předvedl Bezúch, s kterým se stihl vrátit jediný bek soupeře. Zbývající útočníci však akci dojet nestihli a obránce Filip Pavlík to měl k přihrávce daleko, takže k zakončení nedošlo. O chvíli později dostal dobrou přihrávku do druhé vlny Kukumberg, ale z ideální pozice pálil nepřesně. Následně poslal touš na bránu Zámorský, Lukeš ho vyrazil před sebe, kde tutovku neproměnil Rákos, na něhož zívala polovina prázdné brány.

Po další velké promarněné šanci Radovana Pavlíka se už zdálo, že Lvi nevyrovnají. Kýžený gól však v čase 55:39 přišel. Bičevskis našel zpětnou křižnou přihrávkou Filipa Pavlíka, který vystřelil od modré čáry a trefil přesně vzdálenější růžek Lukešovy brány – 3:3. Ve zbytku základní hrací doby už oba celky dbaly především na dobrou defenzívní činnost a na řadu tak muselo přijít prodloužení.

Hradec uťal sérii porážek v prodloužení

V prodloužení se nejprve za bránou Pirátů srazili Sklenář s Rákosem, útočník Severočechů musel po tomto souboji opustit ledovou plochu se zraněním. O minutu později zavezl Radovan Pavlík kotouč do levého rohu, zpětnou přihrávkou na pravý kruh našel Lukáše Cingela, jenž rozhodl zápas parádní ranou pod břevno svatyně Lukeše a zároveň ukončil sérii tří porážek, které si Lvi v poslední době připsali!

Juraj Bezúch 0 0 0 -1 2