st 27.10.2004 | Daniel Višňák

Hradec v Budějovicích prohrál těsně 2:3, po dvou třetinách vedl ještě 2:1

I ti největší optimisté a hradečtí příznivci si před odjezdem Energetiků do Českých Budějovic přáli po minulé porážce 7:1 v Ústí asi jediné, neodvézt si z jihu Čech stejný debakl. Nekompletní hosté přijeli k zápasu s novou posilou Romanem Vondráčkem, chyběl ale stále Roubík, Fořt i nově Petr Domin. Energetici v zápase nejprve prohrávali, ale dokázali rychle vyrovnat a dokonce i po přesné střele Michala Šedy vedli po 40 minutách 1:2. Ve třetí třetině dali z přesilové hry břevno a pak inkasovali dvě branky, a tak nakonec odjíždějí z ledu vedoucího týmu ligy s těsnou porážkou 3:2.

První třetina v krásné Budvar Aréně přinesla pohledný hokej z obou stran. Hosté se v ní museli bránit pětkrát v oslabení, navíc jednou i dvojnásobnému. Největší šanci Českých Budějovic v úvodních dvaceti minutách měl kapitán Radek Bělohlav, který se ocitl v 10. minutě sám před Hylákem, ale blafákem si na hradeckého brankáře nepřišel. Východočechy mohl poslat o něco dříve do vedení Roman Červenka, ale nečekaně odražený puk zpoza mantinelu na jeho hůl Chábera zázračným skokem chytil. Za zmínku stojí určitě i průnik hradeckého Patrika Becka v oslabení, když proklouzl domácím obráncům jako nůž po másle a dostal se do sóla, ale i tentokrát Chábera pokus Hradeckých kryl.

Ve druhé třetině neztratila hra určitě kvalitu z té předešlé, naopak, k vidění byla řada šancí na obou stranách a i tři branky, jedna z holí domácích, dvě od soupeře z Hradce Králové. Hosté také v prostřední části hry přišli o svého kapitána, který se zhruba po odehrání čtyřech minut odebral do kabiny (problémy s třísly) a ke konci druhé části hry už stál v civilu na střídačce svého týmu. Skóre zápasu otevřeli Českobudějovičtí, ve 24. minutě překonal Hyláka po přihrávce Václava Prospala Radoslav Kropáč. Odpověď hostů byla ale více než blesková, za devět vteřin svítil už na ukazateli nerozhodný stav 1:1. Přihrávku nové posily Romana Vondráčka proměnil v branku Roman Červenka, který překonal Cháberu táhlým blafákem. Hned v zápětí putovali Hradečtí opět na hanbu, ale mohl to být východočeský útočník Martinec, kdo neměl daleko k brance, řítil se na domácího brankáře od poloviny hřiště úplně sám, ale střelu mezi betony mu Chábera lapil. O čtyři minuty později zazvonila po dělovce Jiřího Cetkovského pravá domácí tyčka. Aktivní hosté se přeci jen dočkali, dvě minuty před navršením 40. minuty poslal svůj celek do vedení přesnou střelou od modré obránce Michal Šeda (na snímku). Perné chvíle prožívali Energetici v samém závěru druhé třetiny, kdy se museli bránit znovu v oslabení, ale Josefa Štrauba ve výhodné pozici Hylák vychytal, a tak hosté přes půl oslabení stihli ubránit, 39 vteřin jim pak zbývalo bránit ve třetí třetině.

Zbytek oslabení Hradečtí na začátku třetí třetiny ustáli a ve 43. minutě v přesilové hře mohli jít do dvoubrankového vedení, ale střelu Pavla Táborského zastavila spojnice domácí branky a dorážející Patrik Beck už Cháberu nepřekonal. Potrestání přišlo pro hradecké hokejisty za několik minut, když Jiří Šimánek vytáhl puk zpoza branky, objel jednoho obránce soupeře, vybruslil před Hyláka, se kterým si pohrál jako „kočka s myší“, a krásným blafákem vyrovnal. Za další tři minuty už Budějovice vedly 3:2 po téměř stejném zakončení Radoslava Kropáče, jemuž přesně přihrál znovu Václav Prospal. V další přesilové hře Jihočechů tentokrát zastavila střelu domácích tyčka Hyláka a to po bombě Patrika Luži od modré. S přibývajícím časem se stále více jiskřilo, zejména před domácím brankářem, ale zkušení domácí si už své vedení pohlídali, i když se Energetici rozhodně nevzdali, naopak do poslední vteřiny zápasu bojovali jako lvi a mohli ještě šest vteřin před koncem vyrovnat, ale Tomáš Martinec zakončoval těsně nad horní Cháberovu tyč, a tak zápas skončil těsným vítězstvím Českých Budějovic 3:2.

30:29 (7:11, 8:8, 15:10)

24  Radoslav Kropáč      útočník     5 střel  (2 branky)
17  Petr Jančařík        obránce     4 střely
49  Patrik Luža          obránce     4 střely (1 tyč)
10  Josef Štraub         útočník     4 střely
 8  Štěpán Hřebejk       útočník     3 střely
31  Ivo Kotaška          obránce     2 střely
22  Jiří Šimánek         útočník     2 střely (1 branka)
19  Radek Bělohlav       útočník     2 střely
40  Václav Prospal       útočník     2 střely
 3  Ján Mucha            obránce     1 střela
20  Petr Sailer          útočník     1 střela
 9  Josef Jindra         obránce     1 střela

17  Patrik Beck          útočník     4 střely
70  Roman Červenka       útočník     4 střely (1 branka)
19  Petr Suchý           obránce     3 střely
13  Tomáš Martinec       útočník     3 střely
 4  Jiří Hendrich        obránce     2 střely
96  Jiří Cetkovský       útočník     2 střely (1 tyč)
21  Jan Kubišta          útočník     2 střely
23  Pavel Suchý          útočník     2 střely
20  Jaroslav Kudrna      útočník     2 střely
33  Stanislav Mečiar     obránce     1 střela
18  Roman Vondráček      útočník     1 střela
82  Michal Šeda          obránce     1 střela (1 branka)
 2  Pavel Táborský       obránce     1 střela (1 tyč)

Alexandr Hylák 60 38 3 35 92,11 0 0

Josef Jandač (České Budějovice): Dnes jsme nesehráli nikterak dobré utkání. Soupeři proti nám tady zkrátka hrají s velkým nasazením a motivací a když dobře brání, je pro nás těžké se prosadit. Dnes nám hlavně vázla souhra v obraně, jak v bránění, tak v přechodu do útoku, kdy jsme zkazili strašnou spoustu přihrávek a z toho pramenila i taková ta trochu rozháraná hra. Ale samozřejmě jsme rádi, že se nám podařilo opět otočit utkání, což dělá mužstvo mužstvem. Ohledně ataků našeho brankáře já alespoň poznávám charakter našich obránců, kteří by po něčem takovém měli hráče jako je Beck zpracovat tak, že by pak musel navštívit nemocnici, aby si to už nikdy nedovolil. Bohužel, ochoten se prát byl pouze Bělohlav a Štraub a to nestačí. V bojích play-off by nám mohl důrazný obránce a bitkař chybět a v tomto směru možná budeme muset ještě zapracovat.

Ladislav Kolda (Hradec Králové): My jsme měli z tohoto utkání trochu obavy, protože jsme nepřijeli zrovna v ideální sestavě. Založili jsme hru na enormním nasazení, dobré obraně a nakonec jsme si vytvořili pár dobrých příležitostí a kdybychom měli víc štěstí v koncovce, tak jsme si možná i ten bod zasloužili. Co se týká ataků domácího brankáře, možná se to zdálo jako záměr, ale myslím, že to spíš vycházelo z velké nervozity našich hráčů, kteří se možná občas cítili ukřivdění. Určitě v tom nebyl úmysl Cháberu zranit, i když jsme věděli, že domácí mají k dispozici jen jednoho brankáře.