st 29.3.2017 | Lukáš Foff

Hradec v úvodním semifinále podlehl Kometě. O osudu utkání rozhodl smolný gól

První semifinále v historii hradeckého hokeje bylo velmi opatrné a kralovali v něm hlavně brankáři. Oba slovenští strážci brankoviště předvedli několik skvělých zákroků. Brněnský Marek Čiliak pochytal všechny střely, hradecký Rybár dostal branku pouze od Martina Nečase, a to ještě velmi smolnou. Ta se nakonec ukázala být rozhodující i přesto, že Marek Kvapil do prázdné brány pečetil na 2:0. Kometa se tak ujala vedení v semifinálové sérii.

Hradečtí trenéři neměli po čtyřech výhrách ve čtvrtfinále v řadě důvod měnit sestavu, a ta tak zůstala přesně taková, jaká byla. V bráně klasicky Rybár, na pozici sedmého beka Zdeněk Čáp a místo zraněného Rudolfa Červeného byl v sestavě ve čtvrtém útoku Lukáš Nedvídek.

Obě mužstva hrála na jistotu, čímž trpěl hokej

Do historicky úplně prvního semifinále pod Bílou věží vstoupila obě mužstva velmi opatrně, místy až bázlivě. Bylo moc dobře vidět, že se hraje o hodně. První větší příležitost tak přišla až v deváté minutě, kdy Marcel Haščák našel v úniku dvou na jednoho Vojtěcha Němce, jenž svojí střelu narval pouze do pravého betonu Patrika Rybára. Hradecký brankář se vyznamenal i proti další ráně, kterou vykryl skvělou poziční hrou.

Krátce po polovině první třetiny přišla první přesilová hra. Dvě minuty dostal za přehnané bránění svého gólmana Andris Džerinš. V početní výhodě si Kometa vypracovala jednu povedenou střelu, kterou vyslal Hynek Zohorna, ale mezi rukou a tělem místo nenašel. Mountfield HK vyslal na bránu málo nebezpečných ran, ale jednu štiplavou vyprodukoval Jaroslav Bednář. Marek Čiliak ji však s menšími problémy zkrotil.

Brno bylo lepším mužstvem, k Zaťovičovi se odrazila sražená střela, jenže ten v nejdůležitějším momentu promáchl. V rozletu přibrzdil Kometu tvrdý zákrok Vojtěcha Němce, který přišpendlil na mantinel Džerinše a vysloužil si trest do konce utkání za odměnu. Více než polovinu přesilovky odehráli Východočeši na konci první půle, ale ani přes Knotkovu šanci skóre neotevřeli a přenesli si tak svojí šanci do prostředního dějství.

Hradec dvakrát zacinkal na tyč, poté byla lepší Kometa

Díky dobré práci první přesilovkové letky se dostal k ráně od modré čáry Blaž Gregorc a před Čiliakem vznikl pořádný závar. Dorážet se snažili Köhler s Knotkem, ale gól mohl padnout i z protiútoku. Tam totiž vznikla situace dva na jednoho, Martin Erat předložil puk Janu Hruškovi, jenž však puk nezvedl a trefil tak opět Rybárův beton. Oba gólmani se postupně rozchytali do výborné formy a útočníci měli problémy.

Čiliak měl navíc kliku, protože Richard Jarůšek zazvonil a Jiří Šimánek spíš zacinkal každý na jednu brněnskou tyč. Stanislav Dietz pro změnu vyprášil vyrážečku slovenského brankáře. Od té doby však převzalo otěže zápasu Brno. Kováčikovu ránu tečoval Hruška těsně nad a Martin Erat trestuhodně trefil pouze výstroj Rybára. Mountfield kontroval velkou šancí Newtona, ale Čiliak se zaskvěl krásným semaforem.

Konec druhé dvacetiminutovky byl plně v režii modrobílých. Hradecký hrdina ze čtvrtfinále se musel v brankovišti pořádně ohánět, zejména proti ranám Dočekala a Kvapila. Domácí dělali chyby v rozehrávce a několikrát ztratili puk už ve svém obranném pásmu. Několik sekund před koncem navíc dovolili Vincourovi vytočit se zpoza brány a Hradec zachránilo jen štěstí, že puk na poslední chvíli sjel brněnskému forvardovi z hole.

Šťastný Nečasův gól bruslí rozhodl o vítězství Brna

Třetí část začali lépe Moravané. Haščák vyhrál buly přesně pro Zaťoviče, jehož bombu vykopl Rybár levým betonem. Poté však přišel zlomový okamžik celého zápasu. Kukumberg ztratil na útočné modré puk, Alexandre Mallet se jej zmocnil a odtáhl hradeckého brankáře k pravé tyči a poté našel parádní zadovkou Martina Nečase. Brněnský starší dorostenec trefil puk levou bruslí, poté pravou a puk pak zaplul přesně k tyči – 0:1.

Hradec musel otevřít hru a nechával mezírky vzadu. Kvapil s Eratem unikli do přečíslení, ale šanci opět zhatil skvěle chytající Rybár. O minutu později tečoval letící kotouč opět zámořskou ligou protřelý útočník, ale ani tato situace k druhé brance nevedla. Kometa zavřela své pásmo a Hradec absolutně k ničemu nepouštěla. Naopak Jan Hruška na druhé straně svojí svižnou ranou opět nechal vyniknout slovenského gólmana v hradecké brance.

Východočeši dostali poslední šanci v přesilové hře, ale ani v té si nevytvořili žádnou příležitost. Na závěr si vzali hradečtí trenéři oddechový čas a zkusili to bez brankáře, avšak tento čin vedl pouze k tomu, že čtyři vteřiny před koncem definitivně pojistil vítězství Komety Marek Kvapil. Vstup do semifinále tak stejně jako s Litvínovem ve čtvrtfinále nebyl ideální, ale Brno si zatím připsalo pouze první bod ze čtyř povinných.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Oba týmy začaly oťukáváním, zkraje jsme byli trochu aktivnější na puku. Možná jsme tomu ale trochu podlehli, nehráli tak opatrně. V zápase měla Kometa moc brejkových příležitostí, dala z nich i rozhodující gól. Na to jsme špatně reagovali, i když jsme si k tomu něco říkali. Dalším důležitým momentem byly naše nevyužité přesilovky, měli jsme jich dost. Nejblíže ke gólu jsme byli v první polovině druhé třetiny. Poté jsme udělali několikrát špatné rozhodnutí v našem pásmu, Kometa nás tím dostávala pod tlak a dlouho nás v něm držela. Dala gól z brejku a pak už si to pohlídala. Myslím, že jsme schopni lepšího výkonu, než jsme podali. Věřím, že to zítra ukážeme.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
První třetina byla z obou stran opatrná, oba týmy se poznávaly. Ujeli jsme do dvou brejkových situací, ty jsme nevyužili a v závěru přišel pětiminutový trest. Vyhovovalo nám, že byl přepůlený, oslabení jsme zvládli velice dobře. Pak přišel zhruba čtyřminutový tlak domácích, který jsme přečkali a od půlky zápasu jsme byli lepším mužstvem. Drželi jsme se na kotouči, měli hodně možností v útočném pásmu. Dlouhodobě jsme se tam usazovali, ale gól nedali. Ve třetí třetině jsme v této hře pokračovali, gól jsme dali paradoxně z brejkové situace. V závěru jsme vedení díky maximální zodpovědnosti a dobrému pohybu udrželi a zaslouženou výhru pečetili gólem do prázdné brány. Chci pochválit celé mužstvo za to, jak k tomu přistoupilo a jakou zodpovědností a kvalitní hrou se prezentovalo.