ne 11.12.2022 | Eva Šafranková | Foto: Lukáš Mayer / HC Energie Karlovy Vary

Hradec ve Varech umí. Po velmi dobrém výkonu zdolal Energii 4:1

Přesně po týdnu čekalo Hradec opět extraligové utkání, do kterého si přenesl výborný výkon z Ligy mistrů. A i díky tomu si připsal šestou výhru v řadě na karlovarském ledě, podesáté za sebou tam navíc bodoval. Ačkoliv byl Mountfield aktivnější, po první třetině vedla Energie. V další části měli však Lvi stále více ze hry a soupeři postupně nasázeli čtyři branky. Na vítězství 4:1 se podíleli dvougóloví Oliver Okuliar a Filip Pavlík. Do úterní čtvrtfinálové odvety CHL v Zugu tak půjdou Východočeši s důležitou výhrou v zádech.

Sestava z minulého utkání proti Zugu v rámci čtvrtfinále Ligy mistrů se osvědčila, a proto trenéři žádné změny neudělali.

Aktivnější Hradec, do vedení šly však Karlovy Vary

Na první šanci se nemuselo dlouho čekat, Matěj Stříteský totiž po několika odehraných vteřinách vyslal střelu od pravého mantinelu, která mířila jen do boční síťky. Následně mohl Mountfield skórovat, jeho nahození ale Vladislav Habal vyrazil a nikdo ve změti hokejek nedokázal puk dostat do brány. Díky své aktivitě se i nadále Lvi drželi v útočném pásmu, avšak žádná z jejich kombinací nebyla natolik nebezpečná, že by skončila zády karlovarského gólmana.

Hráči toho na ledové ploše příliš nevymysleli, k vidění byly spíše souboje o kotouč u mantinelu. Karlovy Vary poměrně dlouhou dobu nedokázaly vyrazit do útočné třetiny a hra byla přerušena jen za cenu zakázaného uvolnění. Radek Pilař to naopak zkoušel nahozením, ale nikdo z Hradeckých ze závaru před Habalovou brankou nevytěžil. Největší příležitost měl Kelly Klíma, jenž obkroužil klec, Habala svou střelou však nepřekvapil.

Západočeši se pomalu dostávali k šancím, třeba tečovaná rozehrávka Jiřího Černocha proletěla kolem levé tyče. Ačkoliv byli hosté aktivnější, byli to právě Energetici, kteří v 15. minutě udeřili jako první. Jejich nejlepší střelec Petr Koblasa vybojoval puk za brankou a poslal ho na Jiřího Černocha, který pohotově z bezprostřední blízkosti zavěsil do pravého horního rohu. Vstřelený gól domácí povzbudil, naopak Východočechům se nedařila přesná rozehrávka. Nepomohla jim ani přesilovka, kterou nesehráli podle svých představ. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0.

Lvi vyrovnali a zaslouženě šli do dvoubrankového vedení

Energie měla k dispozici početní výhodu již po sedmi vteřinách začátku druhé periody, ta se jí však nepovedla tak, jak by si přála. Matěj Chalupa jen prověřil lapačku Henriho Kiviaha. Zanedlouho si domácí zahráli další přesilovku, ve které Tomáš Bartejs vyslal tvrdou ránu, finský brankář opět zasáhl svou lapačkou. Při hře čtyři na čtyři ujeli do brejku Oliver Okuliar a Marek Zachar, druhému jmenovanému ale puk sjel z hokejky. Záhy na druhé straně zahrozil Filip Koffer.

Kýženého vyrovnání se Mountfield dočkal ve 27. minutě, když Lukáš Cingel přihrál na Filipa Pavlíka a ten ránou z první trefil mezírku mezi Habalovými betony. Podobně jako Energetiky v první třetině, tak i svěřence Tomáše Martince vstřelený gól nakopl a měl několik příležitostí. O dorážku se pokoušel Radovan Pavlík, trefil jen levý beton Habala.

V početní výhodě si Lvi vytvořili zajímavé kombinace, ale branky se dočkali až poté. Nastala podobná situace jako před tím. Když se domácí hráč vracel z trestné lavice, v předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Oliver Okuliar a doklepl kotouč do karlovarské svatyně – 1:2. Do bitky se dostali Kelly Klíma a Tomáš Havlín, tento pěstní souboj dopadl lépe pro domácího obránce. Hradec určoval tempo hry a jeho tlak skončil ve 37. minutě vstřeleným gólem. Osamocený Oliver Okuliar vykoupal Habala a poté zakončoval už do prázdné brány – 1:3. Po delší době se ke střele dostali Západočeši, ovšem Kiviaho zasáhl bez problému.

Mountfield si svůj náskok pohlídal a došel si za vítězstvím

Hokejisté z lázeňského města si přenesli do závěrečné dvacetiminutovky téměř celou přesilovou hru, do zakončení se však dostal Bohumil Jank, jenž to zkusil z mezikruží. Ze hry měli více Východočeši, kteří vyhrávali souboje o kotouče a byli důraznější. Henri Kiviaho příliš práce neměl, za celý zápas na něj letělo pouze 20 střel. Do šance se dostal Aleš Jergl, ale zakončit už nestihl, protože do rány mu sáhl jeden z karlovarských hráčů.

Západočeši se snažili zvýšit aktivitu, ale Hradečtí jim toho moc dobrou defenzivní prací nedovolili a více pobývali v útočném pásmu. Jednu z mnoha možností měl Kelly Klíma, který se pokoušel o forhendovou kličku, leč neúspěšně. Energii se nakonec podařilo vytvořit souvislejší tlak, ale ani tvrdá rána Petra Koblasy nic neznamenala. Paradoxně se radovala na začátku 49. minuty hostující střídačka, když Filip Pavlík od modré čáry vymetl svou typickou dělovkou pravý růžek a zvýšil vedení svého týmu na 4:1.

V dalších minutách se hrál hokej, který byl k vidění před tímto gólem. Hokejisté z města filmového festivalu se tlačili dopředu, Mountfield je zároveň k ničemu nepouštěl. Po střele Matěje Stříteského z pravého kruhu za Kiviahem jen cinkla branková konstrukce. Skóre na světelné tabuli nezměnily ani dvě početní výhody Karlovarských, při kterých pálili Petr Koblasa i Joona Huttula od modré. Lvi tak podruhé v řadě vstřelili čtyři góly a do tabulky si připsali tři body.