pá 27.11.2015 | Lukáš Štěrovský | (Foto: PSG Zlín)

Hradec ve Zlíně opět trápila produktivita, jeden gól mu na body nestačil

Špatná produktivita, to je teď často skloňovaný termín v souvislosti s hradeckým klubem. Ve Zlíně si svěřenci Petera Draisaitla znovu dokázali vytvořit několik solidních šancí, soupeře přestříleli poměrem 28:22, ale víc jak jeden gól nevytěžili. O ten se v poslední části a ve vlastním oslabení postaral Bohumil Jank, když snižoval na 1:2. I přes mohutný tlak v závěru Hradečtí srovnat nedokázali a Zlín se tak letos poprvé doma radoval z výhry za tři body. Východočeši prohráli potřetí v řadě.

Proti Zlínu se do první řady namísto Tomáše Knotka dostal Antonín Honejsek, který tak při přetrvávajícím Kudrnově zranění vytvořil formaci s Jiřím Šimánkem a Brianem Ihnačákem. Knotek se posunul do třetí lajny, v brance nastoupil Adam Svoboda.

Mountfield stupňoval tlak na soupeře, gólu se však nedočkal

Úvodní střelecký pokus si připsal René Vydarený, jenž na Kašíka vypálil rychlý projektil od modré čáry. Tím jako by předznamenal průběh první periody. Vážnější pokusy po ne úplně záživné první pětiminutovce měli Hradečtí. Nejprve se zkusil střelou zápěstím prosadit Bednář, přečíslení dvou na jednoho zakončoval po Pavlíkově přihrávce Ondřej Kopta jen do Kašíka, který musel hodně rychle do rozkleku.

Hradec Králové i nadále stupňoval svůj tlak. Nejdříve ukázkově ubránil přesilovou hru Zlína, aby Ševcům následně ukázal, jak se má početní výhoda sehrát. Šimánek z dobré pozice netrefil odkrytou branku, od modré čáry zase tvrdě pálil Pilař. Kašík byl ale vždy připraven, a když proti pokusu Rastislava Deje z mezikruží přece jen nestihl zasáhnout, zachránila ho pravá tyč.

Po faulu Briana Ihnačáka se hrálo čtyři na čtyři. Do samostatného úniku se dostal Antonín Honejsek, který byl ale zastaven nedovoleně a tak sudí nařídili trestné střílení. Exhráč Zlína Kašíka umně vymíchal, ale při pokusu o forhendové zakončení ztratil kontrolu nad pukem. V samotném závěru periody se osmělili i domácí. Adam Svoboda ale úspěšně zakročil proti rychlé kličce Čachotského a Tomáš Žižka zase napálil puk jen do ochranné sítě.

Zlín využil ledové sprchy, kterou hostům připravil

Vstup do druhé části se povedl lépe domácím hráčům. Martin Pláněk měl sice dost prostoru ke střele ze střední vzdálenosti, zamířil ale nad. A tak se slova ujali Berani. Michal Popelka zkušeně objel Svobodovu svatyni a bekhendem zamířil do horné části branky. Zlínský hráč nastoupil už ke čtvrtému zápasu ve čtyřech dnech a připsal si první extraligový gól.

Hradec tak už pošesté v řadě inkasoval jako první. Následoval rychlý sled akcí. Adam Courchaine dostal nalito na levý kruh, ale střela mu nesedla a Kašík ji vyrazil na hůl spoluhráčů. Na druhé straně se tak otevřel prostor pro Čachotského, který v přečíslení dvou na jednoho nahrál Holíkovi, jenž ale skákavý puk nedokázal dostat za záda Svobody. Zlín byl lepším týmem, Bukarts mohl zakončovat do prázdné klece, byl ale faulován a Východočeši získali přesilovku.

Po jejím skončení se vracel Peter Frühauf, ten byl ale sražen Kubišem, jenž do hry naskočil zpět z trestné lavice. Puk se dostal na hůl Ondřeje Veselého, který samostatný únik proměnil bekhendem – 2:0. Hradecký bek navíc ze střetu odešel s krvavým zraněním v oblasti úst. Ke konci třetiny se přece jen ještě osmělili Východočeši, Čápovu bombu ale Kašík vyrazil do ochranné sítě.

Kašík zamkl branku, Lvi v dramatickém závěru nevyrovnali

V úvodu poslední třetiny byli lepší domácí hráči, kteří dokázali setrvat v útočné třetině. Snížit mohl Köhler, který si dobře nabruslil na osu hřiště, jenže jeho projektil se odrazil od bránícího hráče do ochranné sítě. A tak pokračovala zlínská aktivita, která vyvrcholila brankou – jenže právem neuznanou. Holík totiž puk tečoval holí, která byla dost vysoko nad jeho vlastní hlavou, natož aby nepřesáhla výšku břevna, a rozhodčí tak správně rozpažili.

Naopak poprvé v zápase udeřili Hradečtí, a to dokonce ve vlastním oslabení! Bohumil Jank se dostal po vhazování k puku a jeho dalekonosná pecka se od lapačky zlínského gólmana odrazila až do sítě – 2:1! Pro hradeckého obránce to byl první letošní bod, avšak právě zlínský maskovaný muž byl hrdinou následujících okamžiků. Hradec totiž dostal svého soupeře pod mohutný tlak.

Na brankáři PSG si ale vylámal zuby Jaroslav Bednář, z dorážky v bezprostřední blízkosti se nedokázal prosadit ani Červený. Mountfield vsadil vše na jednu kartu a rozhodl se odvolat Adama Svobodu. V power play několikrát procpal puk až před Kašíka, který ale všechny nepřehledné skrumáže vyřešil. Zlín hlavně díky němu poprvé doma zvítězil za tři body, Hradec naopak potřetí v řadě prohrál a v tabulce klesl na šesté místo.

Juraj Jurík (PSG Zlín):
V první třetině vypadala hra vyrovnaně. Hradec měl velké šance, ale celý zápas nás držel gólman Kašík. Naštěstí pro nás to bylo pořád 0:0. Ve druhé třetině jsme se trochu zvedli, vytvořili jsme si nějaké šance a z těch pár příležitostí jsme šli do vedení, za což jsme byli rádi. V poslední třetině jsme chtěli výsledek nějakým způsobem udržet i aktivní hrou, a myslím si, že až do jejich přesilovky se nám to dařilo. Poté jsme právě z přesilovky dostali gól na 1:2 a byl z toho zase malý horor, kdy jsme se báli o výsledek. Oni pak měli spoustu šancí. Díky Kašíkovi a dnes i štěstí jsme získali strašně důležité tři body.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Myslím si, že Zlín si tři body zasloužil. Z našeho hlediska se musíme rozhodnout, jestli chceme hrát pěkně, nebo vyhrát zápas. Což je velký rozdíl. Zrovna teď spíš vypadáme, jako že si jdeme zahrát. A to v této fázi sezony, kdy všechny kluby v extralize o něco hrají, prostě nestačí.