po 19.3.2018 | Klára Petrásková

Hradec venku nenavázal na domácí výhry, s Libercem poprvé padl

Doma byl Hradec stoprocentní, první duel na venkovním ledě ale znamenal první porážku ve vyřazovacích bojích. Střelecky byli sice Východočeši aktivnější, efektivita však byla na straně soupeře. Ten si dokázal postupně vypracovat náskok 4:1, na nějž Hradečtí v mocném finiši stihli zareagovat už jen snížením. Ve vyrovnané čtvrtfinálové partii tak nadále platí, že vítězí domácí mužstvo.

Stejně jako do prvního a do druhého utkání, také do třetího nastoupili Hradečtí v totožné sestavě. Ve stejném složení zůstaly obranné dvojice, útočné trojice a nezměnil se ani post prvního gólmana, na němž se znovu představil Patrik Rybár.

Vedení o dva góly vydrželo Liberci jen 25 vteřin

Hnáni dopředu domácí atmosférou, vstoupili do třetího čtvrtfinále o poznání aktivněji Liberečtí. Ti velmi často kroužili útočným pásmem a ke gólu jim nechybělo mnoho už při hře ve čtyřech. Bakošova nahrávka na Ševce ale nebyla dostatečně rychlá a místo střely do prázdné zamířil druhý jmenovaný jen do rychle se přesunuvšího Rybára. Hradečtí se projevovali důraznou hrou do těla, jenže si nedali dostatečný pozor a nevyvarovali se vyloučení.

A nabídnutou přesilovkou Tygři nepohrdnuli. Marek Kvapil obdržel puk na levém kruhu, doslova si vytáhl Rybára ven z brány, bleskovou stahovačkou obešel jeho pravý beton a pohodlně zasunul kotouč k tyči – 1:0. Hradec nechtěl na nic čekat a dopředu se vydali Berger s Köhlerem, vyraženou střelu druhého jmenovaného ale nestihl Berger v rychlosti usměrnit za čáru.

A tak to byli Liberečtí, kdo se znovu radoval. V rychlém protiútoku vrátil Pyrochta puk od tyče mezi kruhy, kam akorát sjížděl Jan Ordoš, jenž usměrnil hrací předmět do sítě. Jenže dvougólové vedení vydrželo Severočechům pouhých 25 vteřin. Ještě v téže minutě totiž Cibulskisovu ránu od modré sklepl ze vzduchu těsně před gólmanem Radek Smoleňák – 2:1. Vyrovnání měl chvilku před sirénou na holi Červený, jeho křižná bomba ale jen orazítkovala tyč.

Liberec navýšil náskok, hradecké šance zůstaly bez využití

Hradečtí přilétli z kabiny rovnou do útočného pásma a nechybělo mnoho k tomu, aby Liberecké překvapili rychlou brankou. Smoleňák několikrát nebezpečně dorážel na brankovišti, problémy Willovi nadělala také plachtící střela od modré. Bílí Tygři ale východočeský nápor ustáli a oplatili ho tvrdším kalibrem.

Kvapil posunul z levé strany brány na Tomáše Filippiho, jemuž šel sice kotouč pod brusle, i tak ale dokázal domácí útočník srovnat hokejku a z první zamířit přesně kolem Rybárovy lapačky – 3:1. Východočeši už neměli na co čekat a podle toho vypadala také hra. Zatímco Hradec se snažil s každým kotoučem dostat do útoku, Liberci vyhovoval spíše defenzívně laděný postoj.

Před Willem se vyloupl například Bednář na pravém kruhu, svou dělovku ale narval jen do připraveného brankáře. Vůbec největší příležitost hradeckých barev měl však na svědomí čtvrtý útok. Látal vyslal střílenou nahrávku na Ziga, před kterým doslova zívala prázdná brána, ke své smůle ale východočeský forvard v rychlosti netrefil puk. Do druhé přestávky si tak domácí odnesli vedení 3:1.

19 střel, jedna branka. Lvi stihli už pouze snížit

Začátkem poslední periody bylo patrné, že Tygři se nebudou příliš hnát dopředu a vsadí spíše na zajištěná zadní vrátka. I tak se ale dostali ke slušné příležitosti, když Stránského pumelici musel Rybár na poslední chvíli vykopávat betonem. Východočeši si poté na začátku 46. minuty vypracovali přesilovou hru a kombinace nevypadaly vůbec špatně, liberecká obrana v čele s gólmanem ale byla zkrátka proti.

A i když Lvům útočná aktivita vydržela ještě několik minut po vypršení přesilovky, střelecky se jim zkrátka nevedlo. Příkladem budiž pokus Köhlera, jenž z dobré pozice vedle kruhy prolétl těsně mimo. Iniciativy se pak na chvíli ujali opět domácí, jejichž útočné výpady vedly k Bakošově odražené střele a dorážce Marka Kvapila, která zamířila přesně do odkryté části hostující svatyně – 4:1.

Hradečtí se ale ani v poslední pětiminutovce nevzdali. Berger našel ze středního pásma bekhendem Willovy betony, od nichž se puk odrazil přesně na hůl Rudolfa Červeného. Ten si kotouč nabalil na forhend a zavěsil k pravé tyči – 4:2. Východočeši si ihned vyžádali oddechový čas a v posledních minutách základní hrací doby ještě zkusili hru bez brankáře, na konečném výsledku už ale jejich snahy nic nezměnily. Do druhého venkovního klání tak Hradec půjde s náskokem jednoho čtvrtfinálového bodu na Liberec.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Myslím, že jsme viděli velmi vyrovnané střetnutí, s naším lepším vstupem. Od poloviny zápasu ale Hradec ukázal, s čím dominoval v základní části. Nepouštěl nás přes střední pásmo a postupem času začínal být čím dál víc nebezpečný v naší obranné třetině, kde naplno ukázal sílu svých útočníků. Pro nás to bylo velmi těžké utkání, ve kterém jsme ubojovali vítězství.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Připravovali jsme se na hru Liberce tak, jak ji známe ze základní části. Věděli jsme, že bude důležité zvládnout začátek utkání. To se nám do desáté minuty poměrně dařilo, jenže poté jsme inkasovali v oslabení, které jsme sehráli jinak, než jsme chtěli. V obraně jsme udělali několik chyb, některé možná z přemíry snahy. Z naší strany byl nejlepší výkon v závěrečném dějství. Gól na 2:4 přišel bohužel pozdě a utkání skončilo vítězně pro domácí. Samozřejmě to budeme řešit, myslíme si, že jsme měli rezervy v nasazení.