ne 20.9.2020 | Petr Šatalík | Foto: HC Verva Litvínov

Hradec vyhrál i druhé venkovní utkání, Litvínov přetlačil 4:2

Skvělým výkonem se prezentovali svěřenci Vladimíra Růžičky při druhém utkání na ledě litvínovské Vervy. Vedli od první třetiny a ačkoliv se Severočechům podařilo vyrovnat, v druhé třetině odskočili do rozhodujícího vedení, které ve třetím dějství už pouze kontrolovali. Závěr zápasu si bezpečně pohlídali a z ledu Chezy si odvážejí naprosto zasloužené body.

Hradečtí trenéři neměli po úvodním pohodlném vítězství nad Budějovicemi důvod pro změny v sestavě. Všechno tak zůstalo při starém a k žádné rošádě nedošlo.

Výborný hradecký úvod určil ráz první třetiny

Úvodní buly vyhrál domácí Litvínov, který se okamžitě vrhl do pásma a Richard Jarůšek se okamžitě pokusil o střelu na Marka Mazance. Bránu ale netrefil, takže první zákrok si nakonec musel připsat Denis Godla proti střele Lukáše Cingela. Proti tomu sice zasáhl dobře, ale v 5. minutě už inkasoval, neboť nezareagoval na křižnou ránu Radovana Pavlíka v úniku dvou proti jednomu – 0:1.

Verva dostala šanci na vyrovnání v 9. minutě, protože Petr Koukal sekl svého soupeře. Cheza sehrála početní výhodu poměrně dobře a mačkala Mountfield v pásmu, ale Marek Mazanec a jeho pomocníci nakonec odolali. Litvínov měl v této fázi hry více ze hry, ale hostující defenzíva působila velmi jistě a když něco neuhlídala, zasáhl výborný brankář Hradce.

Mountfield v poslední pětiminutovce první třetiny převzal otěže, o čemž svědčila například obrovská šance Radka Pilaře. Ten si výborně najel z druhé vlny, ale Denis Godla vyjel snad čtyři metry před brankoviště a vytěsnil jeho střelu ramenem. Do konce první části se skóre už nezměnilo, takže do kabiny šli spokojenější hosté.

Domácí srovnali, ale Hradec si vzal vedení zpět

Vynikající nástup do druhé části zaznamenali Litvínovští, kteří se v čase 20:48 dostali do přečíslení třech proti dvěma, které vyřešil Jarůšek přihrávkou na Patrika Zdráhala, jenž propálil Mazance – 1:1. Severočeši byli při chuti a tlačili se do dalších šancí, ale Samson Mahbod v dobré pozici minul. Zato Hradec z první šance udeřil. Jakub Orsava předložil přihrávku před prázdnou bránu pro Bohumila Janka a překvapivý střelec nemohl minout.

Lvi byli lepší a trhali obranu Chemiků svými rychlými kontry. Ve 28. minutě Kelly Klíma ujel Ščotkovi, který zatáhl za ruční brzdu a zfauloval ho. Mountfield HK dostal výhodu trestného střílení, které si vzal na starosti Jakub Orsava a velice zkušeně nedal Godlovi žádnou šanci.

Konec druhé periody byl ve znamení vyloučení. Klasickou přesilovku hrál nejprve Litvínov za držení Vladimíra Růžičky, ale Balinskis po minutě srovnal počty na ledě. Růžička se však krátce po svém návratu na led poroučel opět na trestnou lavici a na posledních 25 vteřin mu dělal společnost Bohumil Jank. Ani tuto šanci ale Chemici nezužitkovali, ba naopak Radovan Pavlík 18 vteřin před koncem trestuhodně nechal vyniknout Godlu a neproměnil jasnou gólovku.

Východočeši pohlídali zbytek zápasu a odvezli tři body

Stejně jako v předchozích dvou třetinách se i ve třetí děly věci hned od začátku. Po 15 vteřinách dostal dvě minuty za faul loktem Radek Smoleňák a to pomohlo Severočechům dostat se do tlaku. Ve 45. minutě se Litvínov dostal na dostřel jediné branky, protože Tomáš Pospíšil ukázal, že má velmi šikovné ruce a krásným bekhendovým blafákem překonal Mazance – 2:3.

S Hradcem však snížení překvapivě nezamávalo a dál působil velmi sebejistě. Ve 49. minutě Kelly Klíma ještě Godlu nepropálil, ale o dvě minuty později si mnohem lépe vedl Vladimír Růžička, který opět vrátil hostům dvoubrankové vedení, když z velké blízkosti vymíchal slovenského brankáře.

Verva to zkusila v závěru poměrně dlouho v šesti hráčích v poli, ale žádnou velkou šanci si nevypracovala. Blain nejprve místo střely volil pohodlné vyhození, ale Radek Smoleňák to v posledních sekundách zkusil mnohem rozhodněji, jenomže jeho lobovaný bekhend skončil na vrchní síti prázdné brány! Tento moment však vyčaroval pouze úsměv na tváři hradeckého kapitána, protože Hradec připsal další tři body na své konto.