pá 5.1.2018 | Lukáš Foff

Hradec vynuloval dalšího soupeře z čela a vrátil se na druhé místo!

Čistá práce. Hradci se zkrátka na soupeře pohybující se vysoko v tabulce doma daří. Po Plzni vynuloval i Vítkovice a zaslouženě se posunul na druhou příčku extraligy. Góly začaly padat až ve druhé části, ale Východočeši v ní vstřelili rovnou tři a ve zbytku duelu dominovali. Definitivní tečku přidal ve třetí části svým druhým gólem Radek Smoleňák, pod výhru 4:0 se navíc podepsal sedmou nulou v sezóně Patrik Rybár.

Do prvního utkání v ČPP Aréně v roce 2018 nastoupil uzdravený Patrik Rybár. Obrany zůstaly stejné, ale složení útoků se kompletně přeházelo. Mimo sestavu zůstal Tomáš Zigo, pro nemoc nemohl nastoupit ani Michal Dragoun. Vrátili se však Rudolf Červený a Jan Berger.

Začátek byl pohledný, pak už kombinace vázla

Úvod zápasu byl hodně svižný a k první střele z mezikruží se dostal Lukáš Cingel. Na druhé straně si na brankáře zahrál Radek Smoleňák, který skluzem zabránil jasnému gólu. Hradec dostal výhodu první přesilovky po faulu Baranky a Červenému s Köhlerem nescházelo mnoho, aby ji zužitkovali. Hrálo se ve velkém tempu a šance střídala šanci, jenže na obou stranách kralovali gólmani.

První třetinu lemovalo spoustu faulů, jenže hráči ani jednoho týmu nebyli schopni vymyslet kloudnou kombinaci a připravit si gólové příležitosti. Patrik Rybár předvedl dobrý zákrok proti Romanu Szturcovi, ale jinak tempo v prostředku první dvacetiminutovky hodně opadlo a šancí razantně ubylo. Jednou z mála byla střela Jana Bergera z mezikruží, jenže ani ta nemířila na bránu Patrika Bartošáka.

V táborech obou týmů to hýřilo emocemi a na ledě se často hodně přitvrdilo. Do rozmíšky se dostal například Lukáš Vopelka s Jakubem Lvem, ale rozhodčí se včas dostali mezi oba kohouty a roztrhli je. V závěru se Ondřej Roman dopustil sekání a do druhé třetiny tak nabídl Mountfieldu HK přesilovou hru, ze které zbylo Východočechům ještě 53 vteřin.

Hradec zaslouženě ovládl druhou třetinu

V té si velké šance nevypracovali, ale současně s návratem Romana střílel z brankoviště Jiří Šimánek a je velkou záhadou, jaktože puk Bartošák udržel před brankovou čárou. Lvi byli od začátku lepší a do šance se dostal Radek Smoleňák, jenže taktéž ztroskotal na dobře chytajícím gólmanovi Ridery. Toho nakonec propálil až ve 28. minutě Filip Pavlík, který dorazil volný puk do prázdné brány – 1:0.

Pouze 66 vteřin trvalo, než Radek Smoleňák skvělou tečí usměrnil kotouč přesně mezi betony vítkovického brankáře a rozjásal ČPP Arénu podruhé. To ale nebylo všechno. Úspěšný střelec druhého gólu se dopustil faulu a poslal Mountfield do oslabení, jenže v něm se ke střele z mezikruží dostal Petr Koukal, poslal ji do zadního mantinelu a Patrik Bartošák si odražený puk sám srazil do brány – 3:0.

Hradečtí byli všude dřív a pochopitelně jim narostla křídla. Jediné, čím mohli dostávat Vítkovice do hry, byly jejich fauly. I v oslabeních ale jasně vládli a Petr Koukal po úniku mohl přidat svůj druhý gól. Jeho bomba však tentokrát Bartošákovi nepropadla. Ani další přesilovka Moravanů po faulu Zámorského pro domácí žádné nebezpečí nepřinesla, takže do třetí části šel Hradec s pohodlným náskokem.

Hradec si výhru bez problémů pohlídal

Patrik Bartošák byl v permanenci také ihned po začátku poslední periody. Prověřil ho Radek Smoleňák a po něm i Rudolf Červený. Napoprvé tato dvojice neuspěla, ale v čase 44:31 už druhý jmenovaný skvěle přiklepl puk Radkovi Smoleňákovi, který vstřelil svůj pátý gól za hradecký Mountfield. O dvě minuty později nabil Lukáš Cingel Jaroslavu Bednářovi, ale jeho pumelici gólman Vítkovic zkrotil.

Domácí, kteří možná měli v hlavách, jak přišli o vedení v posledním zápase, tak vůbec nepolevovali a nadále šlapali po svém soupeři. Vopelkův pokus přes obránce ale neměl potřebnou přesnost. Vítkovičtí se do útočného pásma dostali prakticky pouze v přesilovce, ale tam si se dvěma pokusy na svojí bránu poradil Patrik Rybár.

Pak ale Ridera zahrozila i v oslabení. Bartovič se ale střelou z kruhu neprosadil. Nejlepší moment Patrika Rybára přišel dvě a půl minuty před koncem, kdy lapačkou zneškodnil střelu Šimona Stránského, která mířila do zdánlivě opuštěné brány. Hradecký brankář se však skvěle přesunul a zaslouženě si tak došel pro sedmou letošní nulu v Tipsport extralize.