st 17.2.2016 | Lukáš Foff, Lukáš Štěrovský

Hradec z Brna opět body nepřivezl. Kometě nevstřelil ani branku a padl 0:3

Mountfieldu se na brněnském ledě zkrátka nedaří. Z venkovních duelů s Kometou ještě v extraligové historii nevytěžil ani bod, a na tuto tradici navázal i v prvním klání po reprezentační přestávce. Hradec byl v úvodní periodě sice aktivnější, ale snahu v branku nepřetavil. Ve druhé části se naopak prosadili domácí, kteří výhru potvrdili dalšími dvěma zásahy v poslední třetině. Trenér Kýhos si tak se svým celkem triumf nad bývalým zaměstnavatelem nepřipsal. V tabulce Hradečtí klesli na čtvrté místo, mají ale stejně bodů jako třetí Plzeň.

Největší změnou v sestavě oproti poslednímu zápasu se Spartou byla absence Tomáše Mertla, který si začal odpykávat dvouzápasový trest. Dalším chybějícím byl Kukumberg. Šanci se zkušenými Kudrnou a Šimánkem tak dostal Radek Pilař. Do sestavy se také vrátili Antonín Honejsek a Lukáš Vantuch.

Na šance, natož góly čekali diváci marně

Začátek patřil hokejistům z Východních Čech, zejména pak Anonínu Honejskovi, který ukázal, že se na brněnském ledě stále orientuje velice dobře. První zákrok večera si však připsal Marek Čiliak. Hradec pokračoval v tlaku a v aktivním pojetí hry a měl častěji puk na holích, jenže žádný z hráčů Mountfieldu nedokázal výrazněji zaměstnat domácího gólmana.

Z hradecké aktivity pramenila i první přesilová hra. Čiliak se při ní musel mít na pozoru, ale pokryl střelu od modré čáry i nepříjemnou ránu z první od nabuzeného Honejska. Po skončení početní převahy se obraz hry úplně obrátil a byli to hokejisté Komety, kteří byli druhou část první třetiny pány na ledě. Kacetla prověřil střelou z vrcholku kruhů Malec, ale hradecký brankář neměl sebemenší problém.

Výhodu přesilovky dostali také modro-bílí, ale paradoxně to mohli být Východočeši, kdo se dostal do vedení. Červený z dobré pozice bránu přestřelil. Nejúsměvnějším momentem první periody se tak stal zásah rozhodčího do hry, jenž po dobu několika sekund neúmyslně bránil Moravanům v rozehrávce. Do kabin se šlo za bezgólového stavu.

Hradec své šance neproměnil. Brno jednu ano

Začátek druhé třetiny se nesl ve stejném duchu jako úvod celého zápasu. Opět to byli Hradečtí, kteří měli jednoznačně navrch. Šimánek obral o puk bránícího Káňu a provětral Čiliakovy betony. Ani dorážka mladého Radka Pilaře úspěšná nebyla. Zuby si na brněnském brankáři vylámali obránce Hronek i útočníci Courchaine s Rastislavem Dejem.

Oba celky hrály ze zabezpečených obran s jasným cílem neinkasovat. Velice blízko k úvodní brance měl triumvirát Špirko – Malec – Kováčik, ale Ondřej Kacetl se zaskvěl výbornou sérií těžkých zákroků. Na druhé straně v rychlém sledu přišly tutovky Knotka a Ihnačáka, ale Hradci nebylo souzeno protrhnout nulu na ukazateli skóre. Další rezolutní „ne“ řekl Čiliak po bombě Karla Plášila, když předvedl spektakulární zákrok, při kterém švihl lapačkou a ukryl kotouč.

Přesto nakonec jedna branka padla. V čase 36:33 předložil puk Radimu Zohornovi Jozef Kováčik, jenž se tak osamostatnil na čele asistencí v týmovém bodování, a devatenáctiletý forvard překonal hradeckého muže v masce. – 1:0. Viditelně otřesení královéhradečtí hokejisté mohli být rádi, že Kacetla nedokázal překonat ještě Vondráček, a stav po druhé třetině tak byl 1:0.

Ton zkraje pojistil výhru Komety. Hradec byl bezzubý

Na začátku posledního dějství potkalo Hradec to nejhorší, co se mohlo stát. Obávaný kanonýr minulých sezón Petr Ton narušil všechny plány, které svým svěřencům naordinoval Vladimír Kýhos, a z bezprostřední blízkosti zavěsil – 2:0. Rychlou odpověď mohl přidat Bednář, ale jeho střela na prázdnou bránu neprošla až do sítě.

Východočeši byli frustrovaní a snahy o snížení kazila zbytečná vyloučení. V přesilové hře po faulu Vantucha pálil od modré čáry Trška, ale Kacetl včas vytrčil pravý beton. Brno dál kontrolovalo vývoj zápasu a další velkou příležitost po střele Vondráčka zlikvidoval dobře chytající hradecký gólman.

Poslední příležitost na zvrat v utkání dostal Mountfield v podobě přesilové hry sedm minut před koncem. Nabídnutou šanci však nevyužil, protože Kometa nepustila Lvy do svého pásma. Definitivní tečku udělal za utkáním do prázdné brány Jakub Koreis a slušně zaplněnou DRFG Arenou mohla vesele kolovat mexická vlna. Mountfield HK ani na šestý pokus z Brna nepřivezl ani bod.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
Na utkání jsme se chystali dvanáct dní, během nichž kluci výborně pracovali v tréninku. Přáli jsme si, abychom toto úsilí přenesli do zápasu. První třetina byla z naší strany nervózní, ale nebylo se co divit. Kluci hodně chtěli, navíc proti nám stál kvalitní soupeř. Náš výkon měl stoupající tendenci a zhruba od půlky druhé třetiny jsme srovnali hru a navíc dali důležitý první gól. Třetí část jsme sehráli velmi dobře, soupeře jsme nepouštěli do tolika šancí. Na výsledku má podíl celé mužstvo, které podpořil vynikajícím výkonem brankář.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Do utkání jsme vstupovali připraveni, Kometu jsme měli přečtenou. Vyšel nám vstup do utkání, přičemž jsme si dokázali vytvořit několik gólových příležitostí. Ty jsme ale bohužel neproměnili. Kdybychom dali gól, zápas by se vyvíjel jinak. Ale na kdyby se nehraje. Kometa se postupem času zvedla, hrála stále lépe a potrestala náš nedůraz a neproduktivitu. Soupeři k výhře gratuluji.