st 10.10.2007 | Daniel Višňák

Hradecké dělily ve Vrchlabí 4 vteřiny od vítězství, nakonec se vrací domů s bodem

Parádní hokejová kulisa ozdobila derby mezi Vrchlabím a Hradcem Králové. K ní přispěla i zhruba dvoustovka hostujících příznivců, kteří po celé utkání hlasitě povzbuzovali své hráče. Dlouho to vypadalo, že jim hradečtí hokejisté udělají radost a odvezou si z Elektromont arény tři body. Po brankách Martina Koudelky a Jaroslava Roubíka vedli 2:0, jenže gól Plodka vývoj zápasu zdramatizoval. Jeho vyvrcholení přišlo v poslední minutě, kdy nejprve Haluza minul při power-play prázdnou branku a následně 4 vteřiny před koncem základní hrací doby vyrovnal Rýgl. O vítězi musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Uspělo v nich Vrchlabí a vyhrálo celkově 3:2.

Do první třetiny vlétli domácí jako uragán a hned z první akce se mohli radovat z vedoucí branky, jenže Daniel Brynecký netrefil odkrytou Koutského branku. Další možnost k otevření skóre měli vrchlabští v polovině úvodního dějství, ale ani jednu ze svých dvou přesilových her nevyužili. Po faulu vysokou holí na Hendricha dostali i hradečtí výhodu početní převahy, ta byla navíc necelou minutu ve dvojnásobné převaze a následně pokračovali hráči HC VCES ve tříminutové klasické přesilové hře. Jenže Hradec tuto výhodu doslova zahodil, naopak na druhé straně se prokličkoval do sóla Tvrdek a jen těsně minul.

Druhou dvacetiminutovku začali vrchlabští znovu velmi aktivně. V další přesilové hře chyběl jen větší kus štěstí Horčičkovi k tomu, aby zamířil do zívající hradecké branky. Hosté byli pod soustavným tlakem domácích, jenže jako blesk z čistého nebe našel Jan Šeda dlouhou přihrávkou Martina Koudelku, ten dokázal zpracovat těžký puk, uvolnil se od dotírajícího vrchlabského obránce a střelou švihem pod lapačku Falty poslal Hradec do vedení. Jenže i po vedoucím gólu pokračovalo Vrchlabí v náporu a hráči HC VCES mohli děkovat pouze pozornému Koutskému a také veliké porci štěstí, že na jejich ukazateli skóre svítila nula. Velikou možnost k navýšení svého hubeného vedení měli ale hosté v končící 35. minutě, jenže dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru i přes pevný zámek nevyužili. Naopak, v závěru rozhodčí hodně citlivě vyloučil Sakrajdu za nesportovní chování a bylo po výhodě. V poslední minutě druhého dějství si nejprve vylámal zuby na Koutském v další gólové šanci Horčička, na druhé straně se závěrem třetiny minul Roubík z otočky snad o milimetry Faltovu pravou tyč.

To, co se nepovedlo hradeckému kapitánovi na konci druhé třetiny, napravil na začátku závěrečného dějství. Byl to právě Jaroslav Roubík, kdo se nelépe zorientoval ve skrumáži před Faltou a vleže dorazil puk do jeho branky. Druhý gól vlil hostům potřebnou porci klidu na jejich hole a až do 51. minuty kontrolovali vývoj zápasu. Jenže přesná teč Milana Plodka poslala Vrchlabí zpět do zápasu. Strhující finiš nebral ve Vrchlabí konce. Hosté nejprve mohli pojistit svůj náskok možným využitím další přesilové hry, jenže se tak nestalo. Stejnou možnost měli na druhé straně i domácí, ale ani oni ukazatelem skóre nepohnuli během převahy jednoho hráče v poli. Poslední příležitost k potvrzení tříbodového zisku měl při power-play domácích Petr Haluza, ale prázdnou Faltovu branku netrefil. Toho mohli hosté litovat hned záhy. Záverečné vhazování ve své třetině prohráli, puk se dostal na modrou k Martinu Rýglovi, jenž tvrdou střelou vyrovnal na 2:2 přesně 4 vteřiny před koncem.

V prodloužení se hradečtí hnali za ziskem alespoň dvou bodů, ale štěstina se v nastavených pěti minutách obrátila pro změnu od jejich hokejek. Podruhé za sebou si tak mohli královéhradečtí vyzkoušet samostatné nájezdy, ale ani tentokrát se po nich nemohli radovat ze zisku bonusového bodu. Zatímco Haluza ani Roubík Faltu nepřekonali, Pajič s Tvrdem Koutské ano a bylo rozhodnuto.