pá 6.4.2018 | Lukáš Foff

Hradečtí Pavlíci rozhodli o tom, že Hradec přežil klinickou smrt a pořád dýchá!

Druhé prodloužení po sobě a podruhé vítězné pro Hradec. Východočeši sice už tradičně prohráli první třetinu, ale v prostřední části díky první přesilovkové trefě v sérii otočili. Ke konci utkání je ale dvakrát neuvěřitelně zachránilo štěstí. Nejprve Ondřej Kovařčík netrefil z bodu pro vhazování úplně prázdnou bránu a pět vteřin před koncem základní hrací doby fantastickou rybičkou, tak trochu symbolicky, zachránil Rybára Filip Pavlík, který odpálil puk do bezpečí deset centimetrů před brankovou čárou. Hvězdné chvíle se dočkal i druhý Pavlík – Radovan, který v 66. minutě pumelicí rozhodl o druhé výhře Hradce po sobě a snížení série na 2:3.

Sestava se opět lehce pozměnila. Do hry se totiž vrátil po lehkém zranění Petr Koukal. Mimo zůstali Tomáš Zigo a René Vydarený.

Evergreen v podobě prvního gólu Třince se nezměnil

Páté semifinále začalo poměrně zostra a hned v první minutě se začali pošťuchovat Radek Smoleňák s Davidem Musilem. Rozhodčí je rovnou poslal na trestnou lavici. V šesté minutě na ní šel další hradecký hráč, a to Rudolf Červený. Oceláři sehráli přesilovku výborně a gólově ji zakončil David Cienciala, který potvrdil svojí neskutečnou formu.

Mountfield je na gólové manko z první třetiny zvyklý, takže hrál pořád to svoje, ale bylo cítit, že mu to opět příliš nelepí. Do první gólovky se dostala dvojice Radovan Pavlík – Andris Džerinš, ale přečíslení dvou proti jednomu skončilo na bekovi. Domácí si po této akci zahráli přesilovku, jenže ta neměla takové parametry jako ta třinecká.

Ve 14. minutě bylo Lvů na ledě šest a málem za to pykali. Jiří Polanský totiž dostal přihrávku na hranu brankoviště od Ciencialy a nastřelil horní tyčku Rybárovy brány. V rovnovážném počtu hráčů se ale hrálo hodně opatrně, ale do další dobré šance se dostal znovu Radovan Pavlík. Jeho pokus ale Hrubec vytěsnil do ochranné sítě. Hradec tak počtvrté v sérii prohrál první třetinu.

Hradec dostal do hry emoce a vrátil se do zápasu

Hned zkraje druhé dvacetiminutovky byli faulováni dva hráči Mountfieldu HK. Hradci však trvalo poměrně dlouho, než odevzdal puk, takže si pět na tři zahrál jen 40 sekund. Výbornou příležitost měl Jaroslav Bednář, ale skákavý puk nezasáhl přesně. Domácí v přesilovce gól nevstřelili, povedlo se jim to až při hře čtyři na čtyři. Jiří Šimánek rovnou z buly překvapil Šimona Hrubce a ukončil hradecké pálení šancí.

V tu chvíli se utkání otočilo o 180 stupňů. Východočeši začali lítat a odměnou jim byla branka ve zkrácené přesilové hře. Petr Zámorský napřáhl od modré čáry a kotouč ještě tečoval Bedřich Köhler – 2:1. Hradec poprvé v celé sérii vedl! O čtyři minuty později aktivní Petr Zámorský trefil ještě tyč. Hradečtí tlačili a Šimon Hrubec byl ve velkém zápřahu, jenže si dokázal se všemi střelami poradit.

V čase 36:30 ČPP Aréna na chvíli oněměla. V přesilové hře totiž Oskars Cibulskis nevyhodil a zpoza brány překvapil u levé tyče Patrika Rybára Vladimír Svačina. Třinec se tedy dostal zpátky do zápasu i přesto, že ve druhé třetině musel čelit 19 střelám hradeckých Lvů. A proto, že se neujala ani ta poslední od Jaroslava Bednáře, začínala třetí perioda za stavu 2:2.

Deset centimetrů dělilo Hradec od konce sezóny

Třetí třetina začala tlakem Slezanů. Daniel Rákos provětral Rybárův beton a následná dorážka se nevešla mezi tři tyče. Ve 47. minutě nastřelil Roman Vlach tyčku. Poprvé v sérii se hrál pořádný play off hokej, ve kterém nechyběly emoce, souboje a zajímavé šance. Ozval se také Hradec, ale Šimon Hrubec se svými spoluhráči utěsnil veškerý prostor v brankovišti.

V 52. minutě stáli poprvé u Hradce všichni svatí. Ondřej Kovařčík byl u puku dříve než Patrik Rybár, obhodil si ho a z bodu pro vhazování střílel do úplně prázdné brány, jenže neustál tíhu okamžiku a minul! Jinak ale otěže zápasu držel v rukou Mountfield, který byl mnohem aktivnější až do doby, kdy se dvě a čtvrt minuty před koncem třetí třetiny svojí hloupou chybou oslabili, protože podruhé v zápase hráli v šesti.

Oceláři ostřelovali Rybára ze všech možných pozic a 33 vteřin před koncem si vybrali i time-out. Naprosto neuvěřitelná situace se odehrála v čase 59:55. Tečovaná střela mířila za Rybárova záda do prázdné brány, ale v tu chvíli se zjevil Filip Pavlík, který ukázkovou rybičkou vyškrábl puk deset centimetrů před brankovou čárou. Vyrovnaný zápas tak dospěl do prodloužení.

Radovan Pavlík životní trefou udržel naděje Lvů

Prodloužení bylo velmi nervózní z obou stran a hrálo se extrémně opatrně. Na domácích bylo znát, že je publikum žene za výhrou a byli o něco aktivnější. Nejprve měl velkou šanci Michal Dragoun, kterého ještě vychytal Hrubec, ale v 66. minutě dostal nabito Radovan Pavlík a zřejmě svojí nejdůležitější trefou kariéry odmítl hradecký konec v play off. Série se za stavu 2:3 přesune do Třince a Hradec je nyní ve stejné pozici, ve které byl už ve čtvrtfinále.