pá 27.10.2017 | Lukáš Foff | Foto: Milan Podpera / HC Škoda Plzeň

Hradečtí body z Plzně neodvezli. Nedali gól a po chybě prohráli 0:1

Devítizápasová šňůra, kdy Hradec zvládl bodovat, je u konce. Postaral se o to aktuálně nejlepší celek extraligy Škoda Plzeň. Hradečtí sice tahali v průběhu utkání za kratší konec, ale díky Patriku Rybárovi to bylo dlouho hratelné. Slabou chvilku si ale vybral Petr Koukal, který při rozehrávce namazal Kracíkovi a ten poslal indiány do vedení. To si Západočeši pohlídali až do samotného konce a uhájili nejtěsnější možný výsledek.

Hradečtí trenéři chtě nechtě museli sáhnout do sestavy, protože chyběl zraněný Jiří Šimánek. Složení útoků se proměnilo, ve čtvrté formaci poprvé v sezóně nastoupil Radovan Pavlík společně s Jarůškem a Bergerem. Martin Látal se posunul do formace s Bednářem a Kukumbergem.

Hradec s lídrem držel krok, branka nepadla žádná

Ve velmi vysoké Home Monitoring Aréně nastoupili do zápasu lépe domácí hokejisté. Ti doma hráli po pěti zápasech, takže byli před svými fanoušky řádně nažhavení. Hned v první minutě úřadoval tandem Mertl – Gulaš a společně donutili Rybára k prvnímu zákroku. Východočeši byli pod tlakem, protože Škodovka výborně napadala. V šesté minutě navíc Gregorc při snaze odpálit puk Strakovi ohrozil vlastního gólmana.

Plzeň hrála velmi tvrdě, jak je jejím dobrým zvykem. Staral se o to zejména americký tvrďák Ryan Hollweg, který si připsal tři z šesti hitů svého mužstva v první části. Hrálo se navíc takřka bez přerušení, takže první komerční pauza byla až po faulu Kukumberga v polovině 11. minuty. Přesilovka se indiánům ale nevydařila i proto, že Kubalík pálil dvakrát hodně mimo.

Přesilovku měl i Hradec, ale hned po jejím skončení ujel hradecké obraně Petr Straka. Plzeňský forvard zvolil střelu zápěstím, ale ta šla doprostřed brány. Lvi postupně srovnali obraz hry a místy dokonce i Plzeň přehrávali. Nadějně vypadalo i to, když Radovan Pavlík zblokoval střelu soupeře a mohl postupovat dopředu. Bylo to však po velmi dlouhém střídání a debutant letošní extraligové sezóny postrádal rychlost.

Dlouho se čekalo na chybu, kterou nakonec vyrobili Lvi

Do druhé dvacetiminutovky opět vlétli Plzeňští velmi zhurta. Kubalík s Moravčíkem měli velké tutovky, ale hradecký brankář si s nimi poradil. Hradec měl možnost otupit tento nápor v přesilové hře, kterou vybojoval Bednář. Početní výhodu sehrál Mountfield velmi kreativně a nechyběly jí střely ani šikovné nahrávky, ale žádný puk si nenašel cestu za Svobodova záda.

V polovině třetiny šel do oslabení Hradec, ale měl v něm paradoxně svojí největší šanci. V přečíslení třech proti dvěma střílel Koukal a domácí hráči si puk málem srazili do vlastní sítě. Oslabení Východočeši ustáli, ale ve 34. minutě vedení Plzni doslova darovali. Petr Koukal vyrobil obrovskou hrubici v rozehrávce a Jaroslav Kracík z otočky zkušeně zavěsil pod klacek – 1:0.

Indiáni byli lepším mužstvem. Další obrovskou šanci měl po nahození Indráka David Stach, ale jeho dorážka z bezprostřední blízkosti doklouzala těsně vedle. Až na konci třetiny se Hradci podařilo dostat se do útoku. Střely vyslali Graňák, Rosandič a Vydarený, ale Svoboda je všechny velmi spolehlivě pochytal.

Třetí třetině kralovali gólmani, skóre už se nezměnilo

Mountfieldu nezbývalo nic jiného, než do poslední dvacetiminutovky nastoupit a pokusit se soupeře zmáčknout. Od modré čáry pálil Vydarený, ale o kousek minul Svobodovu bránu. Vnější stranu tyče poté orazítkoval z velkého úhlu Rudolf Červený a navíc přišla ještě přesilová hra pro hostující mančaft.

Jenže Lvům nebylo přáno. Všechny střely skončily na připraveném domácím brankáři a naopak na druhé straně měl obrovskou šanci Schleiss. Proti němu se ovšem zaskvěl pro změnu hradecký gólman. Plzeň dokonce vstřelila i druhou branku, ale až několik vteřin po přerušení hry, když na zemi ležel Oskars Cibulskis.

Závěrečný tlak Hradce vygradoval odvoláním Rybára, ale ve velkých příležitostech selhali Roman Kukumberg i Jaroslav Bednář. Miroslav Svoboda tedy zůstal nepokořen a o osudu celého utkání tak rozhodla jediná chyba na hradecké straně. Všechny body zůstaly v Home Monitoring Aréně po nejtěsnějším výsledku 1:0.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň):
Bylo to atraktivní utkání, i když možná pro diváky padlo málo branek. Hradec je na vítězné vlně, dobře bruslí. Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Zápas jsme ale zvládli, dobře jsme forčekovali i bránili a rozlišovali, kdy jít do útoku a kdy se zatáhnout. Bylo to o jednom gólu. Potkaly se dva silné týmy. Jsem rád, že to dopadlo pro nás vítězně. Hradec je silný, bylo jasné, že půjde nahoru. Chtěl bych klukům za dnešní výkon poděkovat.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Jeli jsme do Plzně s pokorou. Připravovali jsme se na jejich velkou ofenzivní sílu. Mají výborný pohyb a dávají hodně gólů. Hráli jsme slušně do defenzívy, ale nebyli jsme schopni prosadit se v ofenzívě, nedokázali jsme si vypracovat šance. Měli jsme pouze pár možností v přesilovkách, ze kterých jsme však nevstřelili žádný gól. Plzeň tak dneska zaslouženě vyhrála.