so 11.2.2006 | Daniel Višňák

Hradečtí hokejisté to dokázali! Po výhře v Olomouci mají čtyři kola před koncem již jistotu play-off

Hradečtí hokejisté v Olomouci po první třetině prohrávali 1:0, přesto dokázali pro ně jeden z nejdůležitějších zápasů a po psychické stránce nejtěžších duelů zvládnout a již čtyři kola před koncem základní části si zajistit účast v play-off. V polovině utkání se vracel z trestné lavice Martin Koudelka a nadvakrát dokázal olomouckého brankáře Žigardyho překonat. V závěrečných dvaceti minutách se prosadil další zkušený východočeský hráč a to obránce Zdeněk Toužimský, který svou dělovkou nasměroval v 55. minutě Energetiky do play-off. Ti mají čtyři kola před koncem navíc na sedmé pozici náskok pěti bodů.

Hned na začátku zápasu se museli hradečtí bránit necelou minutu ve dvojnásobném oslabení, to přečkali a tak se mohli vrhnout do útoku. První vážnější zákrok si připsal olomoucký gólman Žigardy až v 5. minutě. V polovině první třetiny ho pořádně vystrašila střela Petra Domina, která se odrazila od pravé spojnice jeho branky. Olomouci se podařilo ve 14. minutě puk do hradecké svatyně přeci jen dopravit, Pavel Metlička se objevil na chvíli osamocen před Koutským a v zakončení se nemýlil. Hosté mohli vyrovnat ještě ze závaru před brankou soupeře v 18. minutě, ale Patrik Fořt neprotlačil puk za brankovou čáru, naopak na druhé straně toho mohli docílit domácí několik vteřin před navršením dvacáté minuty, ale Energetici i bez Koutského hole naštěstí tento tlak ustáli.

Druhá třetina přinesla řadu zajímavých momentů, včetně dvou přesilových her 5 na 3 a to jak domácího celku, tak hradeckého. Hosté se v polovině zápasu museli bránit ve třech, jen co ale první vyloučený Martin Koudelka naskočil na led z trestné lavice, dostal přihrávku do sóla, Žigardy vyjel daleko z branky a do střely mu lehl, puk se pak motal v brankovišti, v tu chvíli dezorientovaný Koudelka se k němu ale dostal dříve než domácí obránce a nakonec ho "dokutálel" za brankovou čáru. O další vzruch se postaral hradecký brankář Koutský ve 36. minutě, to upadl za brankou, ale olomoucký útočník který už vyjížděl před prázdnou východočeskou klec naštěstí pro hosty také v rozhodujícím momentu upadl a puk ztratil. Dvě minuty před koncem druhé třetiny při přesilové hře Energetiků se puk nečekaně odrazil zpoza mantinelu před olomouckou branku, tam ale měl dříve beton než Domin hůl Žigardy. Necelé dvě minuty před koncem druhé dvacetiminutovky dostali ještě hosté dvojnásobnou početní výhodu, ale oni ji nedokázali přetavit v gól.

V závěrečné třetině mohli jít domácí do vedení dvakrát, když hráli další přesilové hry, ale hradečtí se ubránili. V 50. minutě najížděl na Koutského zcela sám olomoucký Šimo, ale blafákem hradeckého gólmana nepřekonal. O pět minut později při početní převaze Východočechů pálil do prázdné olomoucké svatyně Fišer, ale rozhodčí branku pro její posunutí neuznal, vyloučil pouze dalšího moravského hráče. Hosté hráli tedy zkrácenou přesilovku 5 na 3 a hned po buly se prosadili. Vítěznou branku zápasu měl na svědomí obránce Zdeněk Toužimský, který dělovkou od modré propálil vše co mu stálo v cestě. Ve zbývajícím čase už si hradečtí hubený náskok pohlídali a zvítězili tak v Olomouci 1:2 a mohou již čtyři kola před koncem základní části slavit postup do play-off!

V příštím kole (pondělí 13.2. od 18:00) přivítají Východočeši na svém ledě suverénně vedoucí Ústí nad Labem s brankářem Romanem Málkem!

Vladimír Jeřábek (hlavní trenér Hradce Králové):
V první řadě musím říct, že máme obrovskou radost z bodů z Olomouce. Jsou to první tři body ze vzájemných soubojů v letošní sezóně. Hokej byl hodně upracovaný, bylo vidět, že mužstva se opravdu rvou o osmičku, zápas byl hodně podobný tomu, co jsme doma odehráli s Ostravou, každý se snaží udělat co nejmíň chyb. Hráči jsou nervózní, jde to na nich vidět. Nevěří si a začnou dělat věci, které by normálně nedělali. Dneska jsme hráli poměrně dobře, neproměnili jsme ale šance, které jsme měli, proto bylo utkání otevřené do konce. Na druhou stranu je nutné říci, že olomoucké protiútoky vychytal zejména Koutský. Takovéto zápasy by měly rozhodovat přesilovky. A dnes jich bylo opravdu dost. Bohužel, hráči sice umějí odehrát oslabení, houževnatě se vrhají do střel, ale v momentě, kdy mají přesilovku hrát jde vidět, že chybí kvalita, neumějí tvořit. A štěstí se nakonec obrátilo k nám.

Aleš Tomášek (hlavní trenér Olomouce):
Dnes jsme rozhodně dobře nehráli. Hlavně v přesilovkách, kdy jsme si nevytvořili žádný tlak, žádnou střelu. Šance jsme sice měli, ale s jedním gólem se vyhrávat nedá. Zápas byl z naší strany hodně upracovaný a nervózní. Zbytečně jsme se nechali vylučovat po hloupých, nic neřešících faulech. Udělali jsme spoustu chyb a o gól jsme si vyloženě koledovali. Bylo jen otázkou času, kdy přijde. Hradec byl lepší, zvláště ke konci. Hráče nemám za co pochválit. Ze zápasu jsem zklamaný. Klukům se už delší dobu nedaří, jsou stále více nervózní. Ono je úplně jedno, jestli jsme sedmí nebo osmí. Hrát proti Boleslavi či Ústí vyjde nastejno. Bohužel, my ale osmí stále ještě nejsme.