so 27.9.2008 | Tomáš Záruba, Lukáš Souček

Hradečtí zvítězili v Havl. Brodě 4:1 a vezou první vítězství z venku

Důležité dva kroky ke třem bodům udělali Hradečtí v závěru první třetiny. Nejprve otevřel skóre utkání Jakub Luštinec a vzápětí Jiří Kadlec zvýšil přesnou střelou už na rozdíl dvou branek. Hráči v červenobílých dresech se po celou dobu zápasu museli smířit s častým vylučováním. Celkem obdrželi jedenáct dvouminutových trestů, na výsledku se to však příliš nepodepsalo. Ve 35. minutě zvýšil Pavel Suchý na 3:0 a ve třetí třetině přidal důležitou pojistku Jiří Hendrich. Domácí celek už jen stačil snížit na konečných 1:4. Hradečtí si tak poprvé odvážejí z ledu soupeře plný počet bodů.

ktivnějšími byli v úvodu zápasu Královéhradečtí, ale Hruška Suchana hájícího domácí bránu nepřekonal. Ve 4. minutě se mezi kruhy osvobodil Varga, ale jeho jedovce vystavil červenou Luňákův semafor. O minutu později se do volného prostoru vydal Ondráček, ale puk se mu zadrhl za modrou čáru a sám se vyoffsidoval. Následovala přesilovka Hradce Králové, potrestaným hráčem Brodu byl syn slavného otce, Dárius Rusnák. Hosté si ale s dobře bránícími Rebely nevěděli rady a neustále jezdili „na kus řeči" za svým brankářem Luňákem, který jim u té příležitosti předal vyhozený puk. Po pro divácké oko nudných chvílích se puku chopil domácí Ondráček, dojel až k Luňákovi, který se jen modlil, aby puk pod jeho výstrojí nepřekročil brankovou čáru. Prosby byly vyslyšeny a pískot rozhodčího ukončil slibnou šanci domácích. V půlce první třetiny fortelně vystřelil Seidl, ale Suchan vyrazil. Suchan se měl též co otáčet, když Fořtovu střelu nejistě odrazil a musel znova zasahovat proti pokusu Roubíka. Ale i tak uspěl a stav se nezměnil. V 16. minutě Rebelové vyhráli buly a Varga zkusil prostřelit klubko hráčů. To se mu nepovedlo k odraženému puku se dostal Ulehla, který ho dovezl do útočné třetiny a nahrál Jakubu Luštincovi, který se proti Suchanovi nemýlil – 0:1.
Hosté byli při chuti a málem využili chyby v brodské obraně. Patrik Fořt situaci nezvládl a sám proti Suchanovi neuspěl. Čas 18:42, v oslabení Jan Hruška a Jiří Kadlec ukradli rozehrávku Rebelů, druhý jmenovaný přejel přes celé hřiště a trefil mezeru mezi Suchanovými betony – 0:2.
V pokračující přesilové hře vytvořil Borovanský příhrou zpoza brány parádní pozici Šulcovi, ale jeho střela z první skončila na Luňákově hrudi. Hradečtí zbytek třetiny i oslabení sice odbránili velmi laxně, Rebelové však výhody využít nedokázali a odešli do kabin za nepříznivého stavu 0:2.

Druhé dějství začal Endál tvrdou střelou, které ovšem chyběla přesnost. Následovala přesilovka domácích při vyloučení Kadlece. V její polovině Borůvka nahodil puk, ale Dušátko clonící před brankářem ho usměrnit nedokázal. Ve 25. minutě Koudelka tečoval Ulehlovu střelu, ale Suchan i přes drobné problémy vyráží do rohu. Poté přišla výhoda pro Rebel při vyloučení Volrába. V ní Špelda dobře nabil, ale letící černý projektil jeho spoluhráči uklidit za Luňáka nedokázali. Na ledě se přiostřilo. Karlíček zasáhl svou hůlčičkou do obličeje Ondráčka a byl vyloučen. Rebelové měli další možnost alespoň snížit. I přes to, že puky létaly kolem Luňákovy brány sem a tam, žádná ze střel se přesně netrefila. Nejblíže byl Borůvka se Špeldou, ale hradecký brankář si vždy poradil. Ve 22. minutě se po delší době dostali ke slovu hosté, Suchý najel zleva před Suchana a domácí brankář musel použít oba svoje betony, aby zabránil gólu. Psala se 14. minuta a za školáckou chybu po vyhození kotouče z hřiště šel za katr Borůvka. Hosté se v přesilovce trápili, ale v na jejím sklonku ji dokázali využít, tak jak se má. 34:33, Filip nachází volného Pavla Suchého, který přesně trefil víko brodské brány – 0:3.
Na sklonku druhé části se Tomáš Svoboda snažil vyprovokovat potyčku, ale soupeř se nepřipojil a potrestán byl pouze brodský ostrostřelec. V přesilové hře Hradec Králové kombinoval, točil puk kolem útočné třetiny, ale ke střele došlo jen jednou z hole Pazdery. Tu domácí brankář Suchan vyrazil vyrážečkou do horní sítě. Druhé dějství skončilo a Hradečtí měli zase o krok blíž k vítězství.

Do třetí třetiny nastoupil do brodské brány Stanislav Neruda. V 42. minutě hráli Rebelové přesilovku. Třetina křížnou přihrávkou hledal Špeldu, ale exšumperský obránce kotouč minul. Poté se přesilovka zdvojnásobila a Rebelové jednu minutu a patnáct vteřin hráli v pěti proti třem. V ní nejprve zahrozili tvrdými střelami ze střední vzdálenosti Svoboda s Borůvkou, Luňák vše chytil a hosté dvojnásobné oslabení přežili bez ztráty slibného náskoku. Ve 46. minutě Rebel hostům zatápěl na ty nejvyšší teploty. Žár byl tak vysoký, že domácí útočník Lukáš Endál spálil dvě supertutovky během 10 vteřin. I když se po neproměněných příležitostech v Kotlině ochladilo, ani do třetice předchozí aktér nebyl tváří v tvář Luňákovi úspěšný. Neproměnil výhodu a na trestnou lavici usedl hradecký Moskal. Domácí se snažili, ale šance nepřicházely. Ale dostali alespoň další možnost kratičké dvojnásobné přesilovky. Hradečtí se nezalekli, 15 vteřin dvojnásobného oslabení přežili a v jednoduchém oslabení již podruhé v zápase skórovali. Karlíček ujel do útočné třetiny, navázal na sebe obránce a puk poslal na úplně volného Jiřího Hendricha, který obhodil ležícího Nerudu – 0:4.
Sedm minut před koncem zabral Roubík, ale sám z pravé strany Nerudovu bránu přestřelil. Na druhé straně volnému Vargovi na poslední chvíli sjel puk z hole a šance vyšuměla do ztracena. V čase 54:27 se dočkali prvního úspěchu domácí. Jakub Stromko propasíroval puk přes u tyče klečícího Luňáka – 1:4.
Dále se Rebelové snažili udělat něco s nepříznivým stavem. Jejich snaha byla poslední minutu a půl podpořena přesilovou hrou. Rebelové této výhody nevyužili ani k další kosmetické korekci a Kotlinou se rozléhá zasloužená radost početné skupinky hostujících fanoušků.