ne 22.1.2023 | Eva Šafranková | Foto: Marek Sekáč / Bílí Tygři Liberec

Inkasovaný gól v první minutě udal ráz. Lvi padli v Liberci 1:3

Zápasy mezi Hradcem a Libercem jsou vždy vyhrocené a ten ze 40. kola byl speciální v tom, že se tyto celky utkaly podruhé během krátké doby. Před dvanácti dny se totiž střetly v ČPP Aréně. Čtvrtý vzájemný duel odstartoval lépe Liberec, který otevřel skóre již v první minutě a svůj náskok zvýšil v polovině úvodní třetiny. Lvům naopak chybělo přesné zakončení. Tygři navíc v závěrečné části přidali třetí gól. Jakub Lev vykřesal Mountfieldu naději necelé dvě minuty před koncem, když snížil při power-play. Na víc se ale už Hradečtí nezmohli a v Liberci prohráli 1:3.

Po derby se hradecká marodka opět rozrostla, přibyl na ni totiž zraněný univerzál Radek Pilař. V elitním útoku ho tak nahradil Kryštof Lang a ve čtvrté lajně dostal prostor Lukáš Pajer, který si zahrál v sobotu za juniory a slavil výhru proti rivalovi z Pardubic. A po týdnu se do brankoviště vrátil Jan Růžička.

Rychlé vedení Liberce

Hradečtí si vstup do zápasu představovali určitě jinak. Jan Růžička musel totiž lovit již v první minutě puk ze své branky. Liberec při signalizovaném trestu pro hosty hrál power-play, při které to hezky vykombinoval. Adam Najman přihrál přes osu na Oscara Flynna, jenž z mezikruží pálil přesně k pravé tyči – 1:0. Mountfield měl následně k dispozici přesilovku, jenže ji nesehrál ideálně a domácí navíc velmi dobře bránili. Po ní vyslal dělovku z pravého kruhu Aleš Jergl, ale do prostoru mezi tři tyče se nevešla.

Přestože Lvi velmi brzy inkasovali, nebylo to znát na jejich aktivitě. Třeba Jan Eberle vyslal střelu, Petr Kváča byl však pozorný. Hosté měli stále o něco víc navrch, jenže dopláceli na svá nepřesná zakončení. Téměř z ničeho nic na druhé straně slavili Tygři. V polovině první třetiny Lukáš Derner poslal kotouč od obranné modré na Jana Ordoše, který si najel podél levého mantinelu a bekhendem zakončil přesně mezi Růžičkovy betony – 2:0.

Zanedlouho se mohli hokejisté zpod Ještědu radovat znovu. Uvis Janis Balinskis nahrál na Adama Najmana, ten však v předbrankovém prostoru netrefil odkrytou klec. Východočeši mohli snížit v početní výhodě, ale žádný z pokusů Aleše Jergla nebo Jérémieho Blaina neskončil za Kváčovými zády. V závěru diktovali tempo Liberečtí, Růžičku od modré prověřil Thomas Joseph Melancon, leč neúspěšně.

Druhá třetina v rychlém tempu gól nenabídla

Svěřenci Tomáše Martince se dostali na začátku prostřední dvacetiminutovky do přečíslení tří na dva, Jordann Perret vzal zakončení na sebe, jenže přestřelil. Ačkoliv hrál Hradec početní výhodu, šanci si vytvořili Tygři. Konkrétně se do úniku hnal Jan Šír, Růžička jeho pokus vyrazil. Při hře čtyři na čtyři se toho příliš nestalo. Do brejku se sice málem dostal Jan Eberle, byl však zastaven domácím hráčem.

Postupem času se tempo hry zrychlovalo a pořád se bojovalo o každý kousek ledu. Ke vzájemným duelům mezi těmito týmy rovněž patří šarvátky. K jedné z nich došlo v průběhu přesilovky Severočechů, nic vážnějšího se ale nestalo. Východočechům chyběl moment překvapení a nedokázali pořádně zahrozit. To se povedlo soupeři, když Lukáš Derner mířil na Růžičkův teploměr, avšak kotouč nepropadl za brankovou čáru.

Do protiútoku se dostali Jordann Perret a Jérémie Blain, ránu druhého jmenovaného zblokoval exhradecký Richard Nedomlel, který se aktuálně nachází na druhém v místě v Radegast indexu. Mountfiledu dělala i nadále problém liberecká defenziva, naopak díky střelám Bílých Tygrů měl Jan Růžička plné ruce a nohy práce. Hradeckých hokejistům se konečně podařilo vypálit z první. Mislav Rosandič to zkusil od modré čáry, k dorážce se však nikdo nedostal. Do kabin se tak šlo opět lépe domácím, kteří drželi dvougólový náskok.

Tygři zvýšili svůj náskok, gól Hradce v závěru nic nezměnil

Úvod závěrečné periody byl úplně totožný jako ten v první třetině. Liberečtí totiž ve 42. minutě potrestali chybu hradecké obrany. Adam Najman, nejproduktivnější hráč Severočechů, poslal přesně puk na nikým nehlídaného Michaela Frolíka, který z mezikruží zvýšil vedení svého týmu na 3:0. Další branku mohli přidat v přesilové hře, v té se jim ale vůbec nedařilo. Dokonce se Hradečtí dostali do přečíslení tří na dva, které opět bezvýsledně zakončoval Jordann Perret.

Lvi se stále snažili tlačit dopředu, ale často jim útočnou akci znemožnila dobrá defenzivní činnost domácích. Po komerční přestávce si Mountfield zahrál další početní výhodu, trenéři dokonce zariskovali a odvolali Růžičku z brány, a tak se hrálo 6 na 4 z pohledu hostů. Nejprve tvrdou ránu Jérémieho Blaina vyrazil Kváča před sebe, poté mohl definitivně rozhodnout Jakub Rychlovský, ale prázdnou klec netrefil.

Východočeši stupňovali tempo hry a několik zajímavých možností si vytvořili, o tom svědčí i celkový počet střel po třetí periodě – 4:13. V cestě jim však stál prozatím bezchybný Kváča. To se změnilo v 59. minutě, kdy při power-play po nahození od modré vznikl závar před bránou, ve kterém se nejlépe zorientoval nejproduktivnější hráč Hradce Jakub Lev a zasunul kotouč za rozhozeného libereckého gólmana – 3:1. Na větší dramatizování Mountfield nezadělal, a tak si připsal čtvrtou porážku v řadě.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0