út 23.3.2021 | Lukáš Foff

Je konec. Lvi bojovali, ale počtvrté s Libercem padli

Dost možná nejlepší výkon ve čtvrtfinále předvedli hokejisté Mountfieldu HK a dlouho to vypadalo, že vrátí sérii zpátky pod Ještěd. Pak ale přišla hrůzná půl minuta, která stála Hradec zápas a tím pádem celou sezónu. Nic nepomohlo, že mnohem víc vyložených šancí si vypracovali domácí, Petra Kváču překonali pouze jednou, a to na výhru nestačilo. Play off tedy pro Východočechy končí, a to bohužel dříve, než se pod Bílou věží doufalo.

Hradečtí trenéři do čtvrtého čtvrtfinále hodně zamíchali sestavou a rozházeli útoky. Navíc z ní vyřadili kapitána Radka Smoleňáka. Vůdčí role s céčkem na dresu tak připadla na Petra Koukala. Do obrany se naopak poprvé v sérii se Severočechy vrátil Bohumil Jank, v brankovišti opět dostal důvěru Marek Mazanec.

Hradec po 178 minutách prostřelil Kváču

Hradečtí hokejisté už neměli kam uhnout a bylo to vidět na jejich přístupu a nasazení. Od začátku do toho šli a byli o něco aktivnější než Liberec, který se zdál být tou změnou trochu zaskočen. Kváča musel v první polovině třetiny řešit nějaké ošemetné momenty, ale se všemi si poradil. Nejnebezpečnější byla šance Jakuba Orsavy po střele Jérémieho Blaina, ale puk za čáru nedoputoval.

V 10. minutě nejprve Marek Mazanec jistě zakročil proti navezení kotouče do brankoviště od Birnera a pak se domácí prosadili. V čase 10:03, tedy po 178 minutách, překonal Petra Kváču Petr Koukal, který dotlačil puk z brankoviště až do sítě. Lvy to viditelně nakoplo a o minutu a půl později mohl zvýšit na 2:0 Marek Zachar, který střílel do horní části brány, ale Kváča zakročil ramenem.

Tygři se mohli dostat zpět do zápasu v přesilové hře, kterou ale nesehráli příliš dobře. Hradecká defenzíva odolala a několikrát vyhodila puk přes celé hřiště. V 19. minutě se do dobré příležitosti hnal Aleš Jergl, ale u bližší tyče místo nenašel a pak byl sestřelen Lukášem Dernerem. Hradecká přesilovka ale byla hrůzostrašná a hned dvě obrovské šance měli hosté. Radovan Pavlík a Adam Musil ale pohrdli jasnými gólovkami a první třetina tak skončila 1:0 pro Východočechy.

Obě mužstva měla velké šance, ale střelci selhali

Hradec dohrával přesilovou hru z první části, ale nedostal se v ní ani do útočného pásma. Slušná příležitost se domácím naskytla ve 23. minutě, když pálil Jakub Orsava, jenže svojí pecku poslal pouze nad bránu. Bílí Tygři si zahráli další přesilovou hru, která ale dopadla podobně jako ta první. Hradečtí hokejisté velmi rychle přistupovali k soupeřům a nedovolili jim žádné nebezpečné zakončení.

Obrovská šance pro domácí tým přišla ve 28. minutě, když Lvi hráli 53 vteřin dvojnásobnou přesilovou hru. Ta se jim vůbec nepovedla a přišla v ní jen nepřipravená střela Filipa Pavlíka od modré čáry. Gól mohl padnout ale i po ní, když Kelly Klíma v situaci dvou proti jednomu zvolil ránu, ale trefil jen připraveného Petra Kváču.

Mazanec také musel předvést dobré zákroky. Jaroslav Vlach už se chtěl radovat, ale hradecký gólman udržel puk ve výstroji. Ve 36. minutě už měli hradečtí hráči na tribuně ruce nad hlavami, ale Richard Nedomlel z brankoviště trefil pouze tyčku. Na konci druhé části pak opět Severočeši velmi tlačili a měli několik střel z velké blízkosti, jenže Mazanec zůstal zaparkovaný u své tyče a všechny rány pochytal.

21 vteřin zhatilo celou hradeckou práci a sezóna Lvům skončila

Začátek třetí třetiny byl opatrný, protože domácí hráči věděli, že hlavně nesmí chybovat v obraně. Přesto se nezatáhli a snažili se přidat pojišťující gól. Hodně dobře pálil Jérémie Blain, ale Kváča působil velmi jistě a puk zkrotil. Radovan Pavlík byl proti Hradci tradičně nahecovaný a přehnal to s důrazem v brankovišti, což mu vrátil Richard Nedomlel. Oba kohouti skončili na trestných lavicích.

Aleš Jergl těsně po naskočení obou hráčů šikovně obešel protihráče a snažil se najít místo u tyčky, ale Kváča si to pohlídal. Zlomový okamžik celého zápasu přišel v 51. minutě. Liberec vyhrál čistě buly a Mislav Rosandič vypálil hodně mimo bránu, jenže Dávid Gríger s obrovským štěstím puk poslal do protipohybu Marka Mazance a z ničeho nic bylo srovnáno na 1:1.

O 21 vteřin později přišlo K. O. Marek Zachar udělal hrubku na modré čáře a poslal Petra Jelínka samotného na hradeckého brankáře, liberecký kapitán ho fantasticky vymíchal a zakončil do prázdné brány. Tygři se v tu chvíli zatáhli a domácí marně dobývali. Jedinou šanci si vypracoval Aleš Jergl, ale opět ji nezakončil příliš dobře. V čase 59:45 ještě přidal definitivní tečku za celou sérií stylově nejproduktivnější hráč celé partie Michal Bulíř a Mountfield i přes celkem slušný výkon v posledním zápase ukončil sezónu již 23. března.