so 21.1.2023 | Eva Šafranková

Junioři ovládli východočeské derby! Lvi vyhráli po nájezdech 2:1

V předchozích dvou derby letošní sezony muselo rozhodnout až prodloužení. Dlouho to tak vypadalo i ve třetím vzájemném zápase. Až ve 45. minutě otevřely skóre utkání Pardubice, ale vedení jim dlouho nevydrželo, protože Hradec po třech minutách vyrovnal. Napínavý duel to byl až do konce. Rozhodnout musely samostatné nájezdy, ve kterých bonusový bod pro Mountfield připsal v osmé sérii Matěj Leden. Lvi tak zvítězili 2:1 a přerušili Dynamu sérii čtyř venkovních výher v řadě.

První třetina plná vyloučení, gól však nepadl

Úvod třetího východočeského derby v sezoně bylo ve znamení ofsajdů a zakázaných uvolnění. Do první výraznější šance se dostal z mezikruží Matěj Kloz, trefil však jen hruď Jana Kasala. Následoval velice svižný hokej. Poměrně dlouhou útočnou pasáž Hradce zakončili souhrou Matějové Leden a Beneš, druhému jmenovanému ale přihrávka nesedla ideálně. Při hře čtyři na čtyři se více na puku drželi domácí, ale nic nebezpečného nevymysleli. Naopak pardubický Jan Helikar vypálil od modré, Kasal zasáhl bez problémů.

Po samostatném úniku Petra Moravce, jenž neúspěšně mířil mezi betony, si Mountfield zahrál přesilovku, kterou Pardubice dobře ubránily. Nedisciplinovanost hráčů pokračovala dále, a tak byla k vidění opět hra ve sníženém, leč vyrovnaném počtu. Obě strany si sice zajímavé šance vytvořily, ale oba gólmani žádný kotouč za svá záda nepustili. I hosté si vyzkoušeli početní výhodu, jenže Vojtěch Tvrdík vystřelil jen do betonu Kasala. Da kabin se tedy šlo za bezbrankového stavu.

Prostřední část rovněž bez branky

Svěřenci Jiřího Janouška na nic nečekali a do druhé periody opravdu vlétli. Ihned po vhazování se totiž vrhli do útoku, ale Michal Borovička byl pokaždé pozorný. Oba celky nastolily rychlé tempo, které bylo podobné tomu v první polovině úvodní třetiny. Jan Kasal kromě výborných zákroků předvedl několikrát i práci s hokejkou při rozehrávce za vlastní brankou. Dynamo se zabydlelo v útočném pásmu, ale ze souvislejšího tlaku nic nevytěžilo.

Poté Lvi zvýšili svou aktivitu a mohli si ji přenést i do další přesilovku, avšak ani tentokrát se jim nepodařilo najít recept na třetí nejlepší oslabení v soutěži. Hru doprovázela častá přerušení. V tomto utkání se domácím nedařilo hrát klasickou početní výhodu, protože po několika vteřinách byl vždy jeden z hradeckých hráčů také potrestán. V závěru to ještě zkusil střelou na zadní tyč Kryštof Červenka, jenž v minulé sezoně oblékal dres Mountfieldu. Po 20 minutách stále na světelné tabuli svítilo skóre 0:0.

Ve třetí periodě dal každý tým po jednom gólu

Záhy po úvodním vhazování poslední dvacetiminutovky se pískalo zakázané uvolnění stejně jako při startu předchozích třetin. Hra se přelévala z jedné strany na druhou. Ve 45. minutě se diváci dočkali prvního gólu, o který se postaral Daniel Herčík, jenž kličkou oklamal Kasala a poslal puk do poloprázdné klece – 0:1. Hradec inkasovaná branka nakopla a po třech minutách se dočkal vyrovnání. Po skrumáži v brankovišti se nejlépe zorientoval Lukáš Král, který dostal hrací předmět do prostoru mezi tři tyče.

Následující minuty zápasu probíhaly ve velmi slušném tempu. Velkou příležitost měl z mezikruží Jiří Klíma, Borovička sice ránu vyrazil betonem, ale k dorážce se nikdo z domácích nedostal. Hokejisté zpod Bílé věže měli k dispozici další přesilovou hru. Střely Šimona Táborského i Lukáše Pajera však zachytil pardubický gólman. Hradečtí byli nadále aktivnější, po jejich nahození dokonce cinkla tyčka. Základní hrací doba o vítězi nerozhodla, a tak se šlo za stavu 1:1 do prodloužení.

Prodloužení nerozhodlo, bonusový bod získal Hradec po nájezdech

V něm se hrálo klasicky ve třech hráčích na obou stranách. Hradec i Pardubice si vytvořily několik příležitostí, ale žádná z nich nemířila přesně. Nejblíže byl Šimon Táborský, jehož pokus skončil pod lapačkou Borovičky. Jelikož nastavení nerozhodlo, přišly na řadu nájezdy. V nich se opět Dynamo ujalo vedení díky Pavolovi Štetkovi, jenž si v pátek zahrál derby za A-tým. V další sérii srovnal Michal Beneš. Rozhodla až osmá série, ve které Matěj Leden svou kličkou oklamal Borovičku. Mountfield tedy v lednovém derby zvítězil 2:1 po samostatných nájezdech.

Matěj Beneš 0 0 0 -1 4