pá 17.2.2012 | Luboš Vácha, Martin Voltr

Junioři se loučí s vidinou extraligové baráže. V Brodě neudrželi vedení a padli 1:2

Mise hradecké juniorky v cestě za postupem do extraligy s největší pravděpodobností končí. V Havlíčkově Brodě potřebovali Hradečáci nutně zvítězit, k čemuž sice vykročili vstříc v sedmé minutě záluhou Šimona Macháně, jenže před polovinou zápasu vedení ztratili. Rebelové pak svůj obrat dokonali a na čele ligové skupiny se Hradci Králové odpoutali na rozdíl sedmi bodů, takže účast východočeského týmu v extraligové baráži už zůstává pouze v oblasti teorie.

Hradec začal dobře a po první třetině vedl

O tom, že se v Kotlině utkali dva silní soupeři, svědčil úvod zápasu a vlastně i celý jeho průběh. Už od prvních minut se hrál velmi svižný hokej na obě strany kluziště. Více zásahů si však připsal domácí gólman Dolejš. Jako první se z gólu radovali Hradečtí. Václav Pánek tvrdou dělovkou vyslal kotouč na bránu a ten ještě stihl mimo Dolejšův dosah tečovat Šimon Macháň0:1.

Posléze se udávání tempa zhostili Rebelové, několik jejich projektilů zaměstnalo hradeckého brankáře Michala Mahdala. Vzápětí měli velikou šanci jeho spoluhráči. Světlík našel hezkou přihrávkou zpoza brány Ondřeje Vlčka, jenž však osamocen na adresovaný puk nedosáhl.

Zbytek první části se nesl v duchu vyrovnané hry, až na další slibnou šanci Hradeckých v posledních sekundách. Gólman Dolejš si ale s nebezpečným pokusem poradil a kotouč vykopl pryč.

Prostřední pasáž nabídla vyrovnání Rebelů

Tlakem domácích začala prostřední dvacetiminutovka. V brance hostí ale neskončil puk, nýbrž pouze jeden z hradeckých obránců. Další minuty nabídly opět vyrovnanou hru, odvíjející se spíše ve středním pásmu. V koncovce však měli navrch Hradečtí a Daniel Dolejš musel likvidovat několik jejich šancí.

Vedení Hradce trvalo do 29. minuty utkání. Erik Novák od modré adresoval puk před branku, kde byl v plné rychlosti najetý Jan Kubát, který si nelámal hlavu a Novákovu nabídku prodloužil za záda brankáře Mahdala – 1:1.

Rebelové krátce nato zaváhali ve vlastní přesilovce a Pecnovu chybu na útočné modré využil Lukáš Voženílek. Ten domácí obraně ujel, jeho nájezd ale Dolejš pohotově lapil a týmu z Vysočiny musel ze srdce spadnout veliký kámen.

Rychlé tempo a boj o každý metr kluziště, tak by se daly popsat poslední minuty druhé třetiny. Atmosféra se však kvůli několika drobným potyčkám začala více přiostřovat. Minutu před pauzou měl na holi vedoucí branku brodských barev Jan Kubát, kterému Jelínek naservíroval puk přímo před branku. Mahdal si ale s jeho šancí poradil.

Trestné střílení dokonalo dílo hradecké zkázy

Na Rebelech ale bylo i po pauze znát, že je vyrovnávací gól nabudil. S velkou aktivitou se dostávali do útočného pásma, kde zaměstnávali maskovaného muže Hradce Králové. Domácí družina však i přes velké množství střel branku zatím dát nedokázala.

Třetí část zápasu provázely další šarvátky, po kterých padaly dvouminutové tresty. Touha po cenných bodech byla u obou soupeřů znát, hra s ubíhajícím časem neustále přitvrzovala v osobních soubojích, po nichž museli někteří hráči odjet na střídačku za pomoci svých kolegů.

Přesně tak dopadl také domácí Michal Zdražil. Ten byl nedovoleně zadržen v samostatném úniku, což znamenalo pro Hradec nepříjemnost v podobě trestného střílení. Faulovaného hráče v něm zastoupil Jan Kubát, jenž si Mahdala vymíchal a svým druhým gólem v zápase poslal tým Rebelů poprvé do vedení – 2:1.

Utkání však mělo před sebou ještě více než deset minut hry, a tak se ve svižném tempu nadále pokračovalo. Hradečtí se nevzdávali a dokonce dostali šanci na vyrovnání díky půlminutové přesilovce 5 na 3. Zodpovědná práce soupeřovy obrany a hlavně zákroky Daniela Dolejše jim ale vyrovnání znemožňovaly.

Hradečtí se kvůli obětavosti domácí defenzívy nedokázali prosadit ani v další početní výhodě. Závěr utkání strávili v převaze naopak Rebelové a i když třetí gól dát nedokázali, své vedení už udrželi. Velmi zajímavé utkání dvou silných a vyrovnaných soupeřů tak skončilo těsnou hradeckou porážkou.

Miloš Říha (HC VCES Hradec Králové):
Na to, že jsme do Brodu odjížděli v oslabené sestavě, tak jsme podali velmi dobrý výkon. Byli jsme lepší než soupeř, zejména v první a ve třetí třetině. Neproměnili jsme spoustu příležitostí a na jeden gól se těžko vyhrává. Rozhodující situací zápasu bylo trestné střílení, které dle mého názoru nebylo odpískáno správně.