pá 25.3.2016 | Jan Vavřina, Martin Voltr

Junioři vysoko padli v Třinci, úspěšná sezóna jim končí před finálovou branou

Dvěma domácími výhrami si hradečtí junioři vynutili klíčový pátý zápas čtvrtfinálové série v Třinci. Do poloviny utkání zaslouženě drželi nejtěsnější rozdíl, pak jim ovšem proti vynikajícímu soupeři došly síly a nakonec prohráli vysokým poměrem 3:11. Oceláři se tak stali čtvrtým a posledním účastníkem finálového turnaje v Litoměřicích. Svěřenci trenéra Aleše Krátošky se však rozhodně nemají za co stydět, jako nováčci DHL extraligy se letos probojovali mezi nejlepší osmičku republiky a moc jim nechybělo k ještě většímu úspěchu.

Na dva rychlé góly Ocelářů Mountfield ještě odpověděl

Rozhodující zápas začal pěkně zostra. Po třech minutách hry se dostaly oba týmy k závarům v brankovištích. Nejprve poskakoval puk u brány Františka Veselého, hned z protiútoku měla plné ruce práce se zkrocením kotouče zase obrana domácích.

Hradec poprvé zmrazil přelom 9. a 10. minuty. Nejprve byl Michal Roman sám mezi kruhy, s jeho střelou na vyrážečku si Veselý poradil. Z pokračující akce se ale Oceláři už prosadili, nejvíce důrazu na brankovišti prokázal Adam Flok, a domácí vedli 1:0. Tento stav však trval jen 41 vteřin. Na jedné straně se ve dvojité šanci objevil Daniel Lier, leč neúspěšně. Na to se domácí dostali do brejku, Michal Kovařčík rozhýbal Veselého a bekhendovým blafákem zvýšil na 2:0.

Mountfield se svého gólu dočkal zanedlouho. René Piegl nahazoval kotouč na bránu, ten se odrazil od zadního mantinelu přímo na hůl Aleše Krátošky, který neměl problém snížit na 1:2. I po této trefě měl ale více ze hry Třinec, který nebyl daleko od navýšení skóre – v posledních vteřinách po sérii šancí nastřelil Pisarik břevno.

Brankostroj v podobě pěti gólů za šest minut

Prostřední dějství bylo jednoznačně v režii Slezanů. Že bude Mountfield pozadu, naznačil už faul Piegla na unikajícího Kovařčíka. Domácí početní výhodu sice nevyžili, mrzet je to ale vůbec nemuselo. Po polovině zápasu hráli přesilovku hosté, ale místo toho, aby srovnali, sami inkasovali. Kovařčík ujel do přečíslení s Janem Zahradníčkem, který dostal puk doleva a z první zamířil přesně – 3:1.

Východočeši zareagovali velmi rychle gólem Radka Pilaře, to bylo ale téměř všechno, co v zápase předvedli. Dvoubrankové vedení si vzal tým Václava Varadi zpátky po necelé minutě opět po přečíslení dvou na jednoho, tentokrát byl úspěšným střelcem Marian Adámek.

Hradci se nedařilo vůbec nic, soupeř hrál v klidu, což potvrdil ve 39. minutě dalšími dvěma góly. Nejprve byl vpravo zcela volný Michal Kovařčík, jenž zamířil mezi Veselého betony, čtyřiatřicet vteřin po něm zvýšil už na 6:2 Patrik Hrehorčák.

Příliš krutý konec sezóny pro Mountfield…

Stejně jako na začátku první třetiny, také v úvodu té závěrečné měli domácí dobrý tlak do brány, díky čemuž poskakoval kotouč na hranici brankoviště Františka Veselého, tentokrát ale zůstalo skóre nezměněné. Oceláři byli při chuti i nadále a potvrzovali to dalšími šancemi a hlavně góly. Ve 45. minutě dokonal hattrick Michal Kovařčík a na ledě mohlo přistát pár čepic – 7:2.

V tu chvíli byli Východočeši po předchozích náročných zápasech definitivně na dně nejen se silami a napadalo jim tam naprosto všechno. Další gól přidal v 51. minutě Jaroslaw Lorek s pomocí hradeckého obránce. Tým Aleše Krátošky šel navíc do tří a to byla další skvělá příležitost pro navýšení skóre. Alex Pisarik otřel puk o tyčku a v tu chvíli bylo zaděláno na „desítku“.

Slezané se jí dočkali po dvou minutách, v čase 55:49. Michal Roman měl po kombinaci svých spoluhráčů před sebou prázdnou bránu a zacílil přesně. Ani to Třinci nestačilo. V 59. minutě se stal jeho posledním střelcem Jan Bartko. Tečku za zápasem ale udělali Hradečtí. Jako správný kapitán se na závěr sezóny zachoval Radek Pilař, který druhým gólem zkorigoval 50 vteřin před koncem na konečných 3:11. Po tak vydařeném ročníku hodně krutý závěr…

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec):
Kluci se na dnešní zápas těšili a věřili, že to vyjde. Za stavu 3:1 jsme se nechali uspokojit a Hradec snížil, my ale vzápětí znovu odskočili. Na situaci jsem zareagoval oddechovým časem, aby nedošlo ke znovuuspokojení. Kluky jsem zároveň podpořil a nabádal je k tomu, aby si dali záležet. Další vstřelený gól byl zlomový a pak už jsme si to pohlídali.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
První třetina byla z naší strany docela dobrá, do půlky zápasu jsme byli Třinci vyrovnaným týmem. Ale potom se nám hra trochu sesypala. Na kluky to dolehlo, bylo i znát, že nám chybějí síly z pětizápasové série s Libercem. Od půlky byl Třinec opravdu lepším týmem a zasloužil si vyhrát. Musím mu pogratulovat k předvedené hře a popřát do závěrečného turnaje, ať se mu daří. Tým má opravdu našláplý, dneska ve druhé půlce jsme jeho kvalitu poznali i my.

Našim klukům bych ale chtěl za sérii poděkovat, pro všechny mám velké uznání. To, že jsme s Třincem hráli na pět utkání, je pro nás ocenění i za celou sezonu. Třinec si možná za stavu 2:0 myslel, že už se sem nevrátíme, ale doma jsme to ubojovali. Musím před klukama smeknout, bojovali až do konce, i když výsledek je krutý. Ale takový je hokej a ve finále je jedno, jestli prohrajete 2:5, nebo 3:11. Nehodnotím poslední půlku zápasu, ale jinak všichni podali maximální výkon, od výborného gólmana po obranu i útok. Kluci to dohráli do posledního dechu.