po 16.1.2006 | Roman Zajíček, Daniel Višňák

Kometa si udržela třetí místo i po utkání s Hradcem, zvítězila 3:1

Hradečtí hokejisté drželi v Brně dlouho naději na zisk bodů, když se ale nedají šance, tak se nemůže ani pomýšlet na vítězství. Po 40. minutách byl v hale Rondo sice nerozhodný stav 0:0, více brankových příležitostí měli ale do té dobry právě hosté. Ve vlastním oslabení neuspěl kapitán Roubík, po něm ani osamocený Patrik Fořt a když nepřekonal brněnského Maláče Petr Domin, udeřilo na druhé straně. Třetí tým první ligy poslal téměř před čtyř tisícovou návštěvou do vedení Miroslav Barus a než se hosté stačili otřepat, bylo to 2:0. Rychlým snížením Petra Přeučila se dostali zpět do zápasu, ale branka Michala Černého z 56. minuty znamenala vítězství Brna 3:1.

Hned od počátku zápasu bylo vidět, že do Brna nepřijel Hradec jen na výlet, ale s cílem urvat z horké brněnské půdy nějaké bodíky. Ovšem zápas začal velkým náporem domácích. Barus ujel s Appelem do brejku 2 na 1, druhý jmenovaný neprostřelil Koutského, který byl připraven. Hradecký Linhart se ihned pokoušel o odpověď, když se dostal k odraženému puku a tvrdě vystřelil, ale mimo a následnou dorážku Maláč betonem vyrazil. Zápas se odehrával ve svižném tempu a šance se střídaly na obou stranách. V obrovské šanci Energetiků se po závaru ocitl Šeda, který si obhodil domácího beka, poslal přihrávku před prázdnou klec, kde byl Tvrzník, kterému střela nesedla a následně hosté znovu zaměstnali Maláče, ten nejprve srazil betony k sobě, aby následně vytěsnil puk betonem. Tlak hostů na chvíli opadl a hned vystrčila růžky domácí Kometa, která zahrozila tutovkou Baruse, který z metru přestřelil prázdnou klec, šanci mu připravil svými kličkami kdo jiný než David Appel. Poté se hrálo především ve středním pásmu, oba týmy čekaly na chybu. Hned ta první se „povedla“ v závěru třetiny Burianovi, který udělal chybu na útočné modré a hosté se bleskově dostali do přečíslení dva na jednoho, Roubík si dovezl puk až před Maláče, kde se pokusil o blafák, který skončil v připravené lapačce domácího gólmana. Nerozhodným výsledkem tedy skončila poměrně vyrovnaná první část hry.

Ve druhé třetině se obraz hry znovu opakoval z první třetiny, ale více ze hry měli hosté, kteří velmi často zaměstnávali v dnešním zápase opravdového čaroděje Pavla Maláče. Hosté mohli hned v páté minutě druhé třetiny otevřít skóre, to když hráli dvojnásobnou přesilovku téměř minutu a půl, leč pro hosty se zdála pevná zeď jménem Maláč nepřekonatelná. Přesilovka tedy skončila, ale neskončila územní převaha hostů. Velice aktivně hrál hradecký Roubík, který dal puk úplně volnému Fořtovi, toho brněnský brankář zázračně vychytal. Galapředstavení gólmana Komety pokračovalo i v další šanci Hradce. Dvojice útočníků Fořt s Kašíkem zle zatopila v nájezdu na Maláče, oba pokusy minuly branku domácích. Až v polovině zápasu vystrčila Kometa drápky, konkrétně mistr světa Roman Meluzín našlápl a z pravého kruhu trefil rameno Koutského. V další šanci Brňanů byl Barus, ale hostující brankář ukazoval svému kolegovi a brněnskému publiku, že chytat umí také velice dobře. Do konce třetiny se toho příliš nestalo a do zápisu o utkání narůstaly jen tresty. Druhá třetina byla jako ta první bez branek.

Třetí třetina začala tlakem Hradce Králové, Domin dvakrát vystřelil na Maláče, leč ani on neuspěl! A tak musel po sérii šancí hostů příjít zákonitě trest. V útočném pásmu udělala pořádný průvan druhá formace Komety. Appel háčkoval za brankou, přihrál Staňkovi, který vystřelil a pro Baruse nebyla dorážka do prázdné klece Koutského problém – 1:0. Od vstřelené branky se hra odehrávala převážně ve středním pásmu, bohužel černou kaňku celkem povedeného zápasu mohl být moment, kdy hostující obránce narazil brňenského Karlíčka na mantinel, ten zůstal ležet na ledě a rukou signalizoval pomoc, hlavní rozhodčí nechal hrát a Hradec i v tomto stavu několikrát ohrozil Maláče. Karlíček se nakonec za pomoci hráčů dostal na střídačku a už si do konce zápasu nezahrál, naštěstí je v pořádku. Hned následně reklamoval hostující brankář Koutský závadu na své lapačce a rozhodčí jej poslal na lavičku. Na devět vteřin ho zastoupil kolega Dušek. Jen co nastoupil znovu Koutský do brány, inkasoval druhý úder. Holý zavezl puk středem, dal zadovku Hájkovi, jeho střela se odrazila od betonů Koutského a tam byl včas zkušený Meluzín, pro kterého nebyl problém zvýšit náskok – 2:0. Zdálo se, že Kometa už nepřipustí žádný problém v korekci zápasu, ale opak byl pravdou. Puk nahodil od útočné modré Přeučil a puk k překvapení všech skončil za Maláčem, který chytal celý zápas skvěle, ovšem tato branka padla po jeho hrubce – 2:1. Brněnský brankář svou chybu znovu napravoval po šancích Šedy a Domina, oba ve slibné příležitosti nevyrovnali. A tak znovu přišel trest a pravidlo nedáš dostaneš se znovu potvrdilo. Kapitán Brančík zachytil špatnou přihrávku Blanára ve vlastním obranném pásmu, vyměnil si jej s Hájkem a poslal nahrávku na druhou tyč, kde byl Černý, který tak oslavil svůj návrat po zranění gólem – 3:1. Zápasu opět přihlížela slušná návštěva, která po zbytek utkání viděla už jen šance Komety a také poklidný závěr, který Kometě přinesl velice důležité tři body v boji o play off. Nechyběla klasická rybička Pavla Maláče, mužem utkání byl diváky zvolen Miroslav Barus. Hradec podal dobrý výkon, ale Kometa vstřelila více branek a proto bere plný počet bodíků.

Situace kolem osmého místa se začíná stále více přiostřovat, ostravská Sareza v pondělí podlehla na domácím ledě Chomutovu 3:5, stejně tak se bez dobu vrací domů i Olomouc, ta prohrála v Mladé Boleslavi 1:3. Znenadání ale vstoupila do bojů o „osmičku“ Kadaň, která porazila 4:1 Havířov a na osmý Hradec Králové, který ji bude nejbližším soupeřem v rámci 41. sobotního kola první ligy ztrácí už pouhých osm bodů! Energetiky (8. místo 58 bodů) tak v sobotu čeká další z řady velmi těžký utkání, Ostrava (9. místo 55 bodů) zajíždí do Olomouce (8. místo 60 bodů, utkání s Prostějovem ale není započítáno)