ne 22.1.2017 | Lukáš Foff

Konec skvělé série. Hradec doma padl po osmi výhrách – s Kometou v nastavení 3:4

To byl zápas. Východočeši všechno odstartovali hned ve třetí minutě, když využili přesilovou hru pěti proti třem. Následně však převzala otěže utkání Kometa, otočila skóre zásluhou hattricku Hynka Zohorny a svůj dvoubrankový náskok si pohodlně hlídala. Jenže v rozmezí 92 vteřin využil Mountfield další dvě přesilovky a srovnal na 3:3. Dokonce mohl zvítězit i v základní hrací době, ale Jarůšek dopravil puk až do posunuté brány. Vítězný gól tak v prodloužení vstřelil z trestného střílení Marcel Haščák.

Do zápasu s brněnskou Kometou nenastoupil pro nemoc Rudolf Červený, kterého v prvním útoku nahradil Bedřich Köhler. Po hattricku za partnerské Litoměřice dostal příležitost v A-mužstvu Ondřej Kopta ve čtvrté lajně.

Začalo se zhurta, poté tempo opadlo

Utkání začalo ve velkém stylu a oba týmy do toho šlapaly na plno od první minuty. Jak jsou oba nahecované, se ukázalo ve 3. minutě, když se do sebe pustili Ondřej Kopta s Leošem Čermákem. K oběma kohoutům přibyl ještě Michal Gulaši. Všichni byli vyloučeni za hrubost, a Hradec tak dostal výhodu přesilové hry, která se po dvaadvaceti sekundách zdvojnásobila. Ve hře 5 na 3 udeřil Mountfield bleskově. Kapitán Jaroslav Bednář, který mohutně nahání Michala Vondrku na čele produktivity, poslal mazáckou ránu z ostrého úhlu, a tu Marek Čiliak vůbec nečekal – 1:0.

Moravané to místy s důrazem opravdu přeháněli, což dokázal zákrok juniora Romana Dymáčka, jenž nevybíravě sestřelil Radovana Pavlíka. Po zásluze si vysloužil pětiminutový trest s okamžitým odchodem do kabiny. Tato přesilovka však Hradci extrémně nevyšla. Domácí si totiž nevypracovali jedinou slibnou šanci a naopak Brněnští mohli srovnat. Leoš Čermák si však na hradeckou jedničku v brankovišti nepřišel.

Úroveň hry šla rapidně dolů a velmi solidně zaplněná FORTUNA aréna na další zajímavé momenty čekala. Jeden takový přišel minutu před koncem, když se neohroženě vrhnul mezi dva obránce Michal Dragoun, jehož výsledné zakončení však nemělo ani razanci a hlavně ani přesnost. Aktivní brněnský kapitán měl ještě šanci těsně před koncem první třetiny, ale po velké skrumáži před hradeckou bránou upálila puk do bezpečí východočeská defenziva.

Hradec šancemi pohrdl, Kometa trestala

Úvod prostřední třetiny patřil Brnu. V hradecké bráně se však vytáhl Rybár proti střelám Marcela Haščáka i Martina Dočekala a držel Mountfieldu jednobrankový náskok. Východočeši se snažili odpovědět po ose Dragoun Jarůšek, ale ani jejich pokusy nezapluly za Čiliaka. Do samostatného úniku se mohl vřítit Roman Kukumberg, jenže si píchl puk moc daleko.

Kometa tyto příležitosti přestála a z ojedinělé šance srovnala skóre. Marek Kvapil nabil zpoza brány Hynku Zohornovi, jenž se ranou bez přípravy poprvé prosadil – 1:1. Tento gól posadil hosty do sedla a naopak Hradec velmi utlumil. Z téměř nulového úhlu střílel opět Kvapil, ale se štěstím si hradecký brankář poradil. Na opačné straně pálil z první Newton, ale jeho pokusu chyběla přesnost. Hra se otevřela a diváci se mohli těšit na gólové příležitosti z téměř každé akce.

Velkou šanci zlikvidoval Marek Čiliak Rastislavu Dejovi a poté i Tomáši Knotkovi a předváděl, že se po zranění dostává do slušné formy. Kometa navíc po faulu Blaže Gregorce získala výhodu přesilové hry, kterou zužitkovala dokonale. Peter Trška poslal na bránu od modré čáry pořádnou pumelici, kterou vyrazil Rybár pouze před sebe. Tam se bleskově zorientoval Hynek Zohorna a svým druhým gólem poslal modro-bílé poprvé v duelu do vedení.

Skvělý comeback domácího týmu

Nástup do třetího dějství si asi představovali svěřenci Václava Sýkory jinak. Ihned po vypršení jednoho trestu totiž přišel další a síly v oslabení ubývaly velmi rychle. Obě přesilovky Komety se sice podařilo ubránit, ale těsně po skončení pro změnu hradecké početní výhody završil hattrick parádním blafákem Hynek Zohorna – 1:3.

Okamžitou reakci se snažil přidat hbitý Rastislav Dej, ale jeho blafák skončil v moci Marka Čiliaka. Domácí vůbec nic nezabalili a hodně otevřeli hru. Odměnou jim byly dva tresty Komety, které přišly velmi rychle po sobě a podruhé v zápase dostal Mountfield HK výhodu dvojnásobné početní výhody. Stejně jako v prvním případě neměla dlouhého trvání. Bednář poslal kotouč na Blaže Gregorce, jenž trefil neomylně levý horní roh a snížil na 2:3.

FORTUNA aréna ožila a Lvi dál tlačili Brno. V pokračující klasické přesilovce nejprve Bedřich Köhler minul z naprosto jasné pozice, ale vzápětí svůj omyl napravil a přesnou tečí nedal Čiliakovi sebemenší šanci. V tu chvíli to bylo 3:3 a Východočeši byli zpět v zápase. Nejspornější moment přišel v čase 58:45. Roman Kukumberg po elegantní zadovce Deje položil Čiliaka a chtěl zakončit do odkryté brány. To se mu nepovedlo, ale zpoza brány mohl mít další šanci. Brána hostí však byla posunuta hostujícím hráčem, takže rozhodčí hru přerušili.

Z trestného střílení rozhodl Haščák

Prodloužení bylo už klasicky dech beroucí. Nový formát, velmi oblíbený mezi fanoušky, se opět ukázal v krásném světle a na obou stranách byly k vidění neskutečné tutovky. Tu největší za Hradec měl Dej, který však trefil jen tyč a prakticky z protiútoku byl faulován Jan Káňa. Rozhodčí nařídili trestné střílení, a protože se brněnský forvard při pádu zranil, zahrával jej Marcel Haščák. Ten přesnou ranou odčaroval kouzlo hradecké pevnosti, která padla po osmi zápasech a přisoudil Kometě důležitý bonusový bod.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Vstoupili jsme do zápasu a brzy měli přesilovku pět na tři. Tu jsme docela rychle zužitkovali. Pak následovalo pět minut přesilovky pět na čtyři, s těmi jsme ale vůbec nenaložili dobře. Jako by nás to i trochu vykolejilo. Vůbec přesilovky byly v zápase problémem. Věděli jsme, jak Kometa hraje oslabení, ale v reálu na ledě jsme na to nedokázali zareagovat. Paradoxně jsme se ale potom díky přesilovkám dotáhli ze stavu 1:3 na 3:3, respektive na remízu v základní hrací době. V zápase jsme měli hodně šancí, nebyli jsme ale tak produktivní jako v předešlých utkáních. Ani černá práce a dřina nebyla taková, v tomhle bylo Brno o trošičku lepší a asi si díky tomu bod navíc zasloužilo.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
Do Hradce jsme vzhledem k jejich výsledkům z poslední doby jeli s velkou pokorou a respektem. Náš plán byl hrát samozřejmě jednoduše, týmově. Bohužel jsme v prvních deseti minutách první třetiny dovolili domácím luxus hrát téměř osm minut přesilovou hru, z toho skoro dvě minuty pět na tři, kterou využili. Postupně jsme se ale dostali do zápasu. Ve druhé třetině jsme, myslím zaslouženě, otočili stav a ve třetí přidali třetí gól. Věřím tomu, že kdybychom byli disciplinovanější, zápas bychom zvládli. Bohužel jsme totiž domácím znovu nabídli tři přesilovky. Oni dvě využili a dotáhli zápas k remíze. Prodloužení bylo strhující na obě strany, samostatné nájezdy, tyčka... Nakonec se štěstí přiklonilo na naši stranu a myslím, že za naši bojovnost a týmovost po právu. Chci hráčům poděkovat.