st 8.12.2021 | Daniel Krátký | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Liberecký obrat ve třetí třetině rozhodl duel plný emocí

Liberecké prokletí pokračuje. Královéhradečtí hokejisté na severu Čech opět potvrdili nelichotivou bilanci, když v tamní Home Credit Aréně padli už posedmé v řadě. A to i přesto, že po čtyřiceti minutách byli k vítězství blíže díky brance Kevina Klímy. Jenže Tygři dvěma slepenými góly skóre otočili a zápas plný potyček a osobních soubojů nakonec vyhráli.

Na led neoblíbené Home Credit Areny v Liberci vyjeli hokejisté Mountfieldu HK v trochu pozměněné sestavě. Do první formace se přesunul Jakub Orsava, jehož místo ve třetím útoku zaujal Ahti Oksanen. Chyběl také zraněný Patrik Lamper, jehož nahradil jeho jmenovec Miškář.

Bezbrankový start

A jako by předcházející neúspěšná hradecká bilance na severu Čech opět zaúřadovala. Lépe totiž začali domácí Tygři, čemuž rovněž dopomohla také přesilová hra. Během ní si první náročnější zásahy připsal Henri Kiviaho, který do branky Mountfieldu naskočil již popáté v řadě. Krátce poté, co Východočeši úspěšně zvládli své první oslabení, mohli i tak inkasovat – z přečíslení. V něm hledal Jakub Klepiš na zadní tyči za obranou najíždějícího Michala Birnera, před kterým zívala po nechtěné teči Janka prázdná branka.

Jenže právě teč Bohumila Janka nakonec Hradecké zachránila, jelikož poskakující puk netrefil pětatřicetiletý forvard Tygrů ideálně a branku minul. Až v polovině úvodní dvacetiminutovky se hosté dostali k první střele, to když Aleš Jergl z poměrně velké dálky prozkoušel Petra Kváču. Mountfield se do hry dostal díky třem libereckým vyloučením, ale ani v nich se žádné vážnější šance nekonaly. Naopak do brejku se dostalo duo Najman – Zachar, jenže do přihrávky synovce libereckého trenéra vložil svůj beton Henri Kiviaho.

Až takřka v samotném závěru úvodního dějství se hosté dostali do první brankové příležitosti, exhradecký Mislav Rosandič totiž chyboval v rozehrávce, jeho pas skrze obranné pásmo vystihl Petr Koukal, jenž se následně zjevil nad kruhy naprosto osamocen. Jenže gólman Kváča si proti střeleckému pokusu nejzkušenějšího hradeckého hokejisty trochu povyjel, a tak předvedl neomylný zákrok. A víceméně tak uzavřel úvodních dvacet minut středečního duelu.

První gól vstřelil Klíma

Do druhé části hry vstoupil Mountfield v pokračující početní převaze, jenže během ní se Královéhradečtí do žádné šance nedostali. O pár minutek později dostali možnost přesilové hry domácí, během níž byl nejdůležitější postavou liberecký Tomáš Filippi. Devětadvacetiletý útočník se dostal do obrovské šance poté, co Dávid Gríger projel po pravém křídle a předložil puk právě Filippimu, ten však z podobné pozice jako Petr Koukal v závěru úvodní dvacetiminutovky nastřelil horní tyč!

Liberecká jedenačtyřicítka měla poté ještě jednu příležitost, když dostala puk na pravou stranu. Ale musela zpracovávat, a tak se hradecká defenzíva dokázala zformovat. Pokud se hrálo v plném počtu, tak se na ledě Home Credit Arény bojovalo. Rozhodně nebyl k vidění nějaký atraktivní hokej plný překrásných individuálních akcí. Hodně se také přitvrdilo. Gólu se souboj šelem dočkal až v čase 37:58 a jako správní králové zvířat to byli Lvi, kteří se prosadili poprvé. Skóre totiž otevřel Kevin Klíma.

Vlasatý útočník dostal perfektní žabku od Aleše Jergla, kterou dokázal z volej napálit nad přesouvajícího se gólmana Kváču – 0:1. A najednou měl tenhle zápas všechno. Během necelých čtyř minut bylo k vidění tolik šancí, jako takřka za celý průběh zápasu. Rychle srovnat mohl slovenský reprezentant Gríger, ale ten v přečíslení pouze orazítkoval tyč Kiviahovy brány. Závěr prostředního dějství ještě trochu přiostřil tvrdý zákrok domácího Jaroslav Vlacha na Petra Koukala, po kterém se hradecký veterán ztěžka zvedal z ledu.

Velký liberecký obrat

Vstup do třetí třetiny byl takovou menší předzvěstí toho, co se bude v Liberci ještě dít. Tygři byli rozhodně více na kotouči a z pohledu nezaujatého diváka bylo jen otázkou času, kdy se dočkají vyrovnání. Nejblíže k němu měli domácí během přesilové hry. To si totiž svěřenci Patrika Augusty vypracovali před Kiviahem obrovský tlak. Jenže hradecká obrana odolávala. Ale ne na dlouho.

Srovnáno bylo v Liberci v čase 51:00, když se nadvakrát na brankovišti dostal k puku Jan Ordoš, který neměl problém překonat Fina v brance Mountfieldu, jenž se vyskytoval v protipohybovém postavení, a tak byl bez šance – 1:1. Vyrovnávací gól Tygry neskutečně nabudil, velký obrat dokonal o minutu a půl později svým premiérovým gólem v extralize Jan Štibing, jenž si jako obránce počínal na modré čáře jako velezkušený mazák. Trpělivě počkal, vybruslil si do lepší pozice a nahodil. A to mimo dosah Henriho Kiviaha – 2:1.

Hradečtí byli slepenými góly hodně otřesení, dlouho jim trvalo, než se dostali zase do tempa. Jenže to už zbývalo do konce zápasu jen několik málo minut. Obrovskou šanci na srovnání měl v samotném závěru Kelly Klíma, který dostal od svého dvojčete typickou zadovku zpoza branky. Ale mladší z královéhradeckých dvojčat minulo. Mountfieldu tak zápas v Liberci proplul mezi prsty, což po závěrečné siréně někteří hráči jen těžko vydýchavali.