út 30.11.2021 | Klára Petrásková

Lvi na Vervu umí. Předvedli obrat a podesáté v řadě na ni vyzráli

Letos se Hradci obraty prostě daří, navíc Litvínov patří k jeho oblíbeným soupeřům. A výsledek? Desátá výhra nad Vervou v řadě! Severočeši sice v utkání dvakrát vedli, Mountfield ale vytáhl z rukávu oblíbený kousek. Zvýšil obrátky, otočil skóre a těsný náskok 3:2 pak uhájil až do konce.

Zatímco gólmanský post i útočné lajny zůstaly beze změny, v obranných řadách se trenéři rozhodli udělat jednu výměnu. Z pozice sedmého beka se do druhé obrany posunul Gaspar, naopak Šalda putoval sestavou opačným směrem.

Rychlá branka a marná snaha domácích o srovnání

Diváci se ještě nestihli ani pořádně rozkoukat a Litvínov už vedl – pouhých 47 vteřin mu stačilo k tomu, aby otevřel střelecký účet. Kiviaho zvládl vyrazit střelu zprava i Zdráhalovu dorážku, na tu druhou z hole Giorgia Estephana už však nedosáhl – 0:1. Hradeckým chvilku trvalo, než se po rychlém inkasování vrátil do pohody, hra ale poté plynula poměrně vyrovnaně.

Co však vyrovnané nebylo, to byly počty vyložených šancí, které se oběma soupeřům naskytly. Východočeši měli ke srovnání příležitostí podstatně více než Severočeši k navýšení vedení, na obou stranách však úřadovali brankáři, někdy i s kouskem štěstí. Kevin Klíma mohl skórovat hned dvakrát, poprvé mu ale Jerglova žabka poskočila na holi a nedokázal tak přesně vystřelit, podruhé zase po vystihnutí liknavé nahrávky v mezikruží zamířil mimo.

Nahození litvínovského Sukela se několikrát odrazilo a Jarůškova dorážka skončila vedle levé tyče, na hostujícím území zase Smoleňák rovnal McCormackovu nahrávku před odkrytou svatyni tak dlouho, až kotouč vypíchl pryč Estephan. Hradecké tempo následně nabralo obrátky díky přesilové hře, Godla však všem pokusům odolal.

Střeleckou převahu přetavil Mountfield v obrat

Na co už však hostující gólman nestačil, to byla třetí vyložená šance Kevina Klímy v zápase. Bruslivý forvard nabral rychlost i puk, natlačil se zleva před obránce a prosadil se bekhendem na vyrážečku – 1:1. Vyrovnaný stav ale vydržel jen čtyřicet vteřin, Matěj Stříteský totiž na modré čáře využil clony před Kiviahem a i s pomocí pravé tyče dostal Vervu znovu do náskoku – 1:2.

Svižný hokej přinášel i nadále velké množství přečíslení a šancí, což se muselo líbit publiku, o něco méně pak trenérům. Za faul na Svobodu v úniku bylo nařízeno trestné střílení, to ale Estephan zakončil nepřesnou ranou. A potom brankáři na obou stranách čarovali. Zatímco Godla nějakým způsobem dokázal udržet před čarou dorážku Kevina Klímy z mezikruží, Kiviaho zase skokem a zákrokem zadní částí kalhot sebral z hokejky gól Irvingovi.

Více útočné aktivity postupně vykazovali Lvi a v závěrečných minutách za to byli odměněni nejen opětovným srovnáním, ale rovnou vedoucí trefou. Neuvěřitelnou dělovkou od modré prostřelil zmateného Godlu Bohumil Jank, dvě a půl minuty před druhou přestávkou pak Lev našel na brankovišti přesně postavenou hůl Ahtiho Oksanena, jež bleskově přiklepla hrací předmět do sítě – 3:2.

Východočeši už soupeře za svá záda nepustili

Na rozdíl od předchozích třetin přinesl začátek té třetí zvolnění herního tempa, změna byla také v tom, že nepadl žádný rychlý gól. Na Mountfieldu bylo vidět, že se nechce nikam bezhlavě hnát a zkušenou hrou si bude hlídat hubený náskok, naopak Litvínov coby dotahující celek potřeboval hru více otevřít.

V tom mu mohla pomoci také první přesilovka, kterou si v duelu vybojoval, Východočeši ale dobře bránili a svému soupeři radost ze skórování neumožnili. Naopak poté sami měli blízko k tomu, aby slavili. Perret se natlačil před beka, ale Godla dokázal dobrým zákrokem držet hostující šance, chvíli nato z podobné pozice na hraně brankoviště sjel touš z hole Kevinu Klímovi.

V posledních minutách ještě Litvínovští zabrnkali Východočechům pořádně na nervy, Straka totiž dorážel Jarůškovu střelu do odkryté klece, jenže trestuhodně minul. A po skončení hostujícího oslabení ještě do protipohybu Kiviaha pálil Kudrna, jenže také minul brankovou konstrukci. Lvům tak v závěru pomohl i kousek štěstí, vítězství 3:2 ale zůstalo pod Bílou věží.