pá 5.11.2021 | Jan Brůna

Lvi porazili Olomouc 5:1 a natáhli šňůru na šest výher

Šestá výhra v řadě! Hráči Mountfieldu HK šli do utkání s Morou s pěti vítězstvími v zádech a od začátku potvrzovali dobrou formu. Soupeře totiž nepouštěli do větších šancí a vypracovali si vedení 3:0. Na to Moravané dokázali zareagovat zásluhou Jana Káni, Lvi však později přidali další dvě branky a rozhodli o tom, že tři body zůstaly pod Bílou věží.

Sestava Mountfieldu doznala oproti poslednímu zápasu v Třinci dvou změn. Radim Šalda se vrátil z útoku na svou typickou pozici v obraně, kde nahradil Michaela Gaspara, a do ofenzívy naopak naskočil uzdravený Patrik Lamper.

V bezbrankové periodě diktovali tempo Hradečtí

Domácí diváky zvedly ze sedaček hned úvodní sekundy, když Radek Smoleňák inkasoval ránu hokejkou do obličeje, situace se však obešla bez vyloučení. Další momenty utkání už ale zdobily hokejové akce; po té olomoucké musel poprvé zasahovat Henri Kiviaho. Hradec působil lepším dojmem a často se nacházel před soupeřovou bránou.

A došlo i na fauly. Když dostal do obličeje Ahti Oksanen, rozhodčí prvně sáhl k vyloučení a Lvi hráli přesilovku. A vůbec ne špatně, když se dostali k několika zajímavým šancím. Hosté se v následujících minutách osmělili, delší dobu operovali mimo obranné pásmo a vybojovali si hru v početní výhodě. V té se do příležitosti dostal Petr Kolouch, ta ovšem zůstala nevyužita.

Východočeši převzali iniciativu a v nájezdu proti Janu Lukášovi se ocitl Kevin Klíma, avšak bez úspěchu. Hokejisté zpod Bílé věže byli aktivnější, což potvrdil i Petr Koukal, který mohl skórovat z mezikruží. Po další akci už ale v hale propukl jásot – Christophe Lalancette si najel od mantinelu na osu kluziště, pokusem nad ledem prostřelil Lukáše mezi betony a stanovil skóre na 1:0. Ze závěru třetiny ještě nutno vypíchnout zákrok na Filipa Pavlíka, jenž dostal loktem do oblasti hlavy a stěží se zvedal z ledu.

Mora vstřelila jednu branku oproti domácím třem

Prostřední dvacetiminutovku načal Aleš Jergl, jeho střela však pouze lízla boční síť soupeřovy svatyně. Nejednalo se o poslední akci tohoto forvarda, o chvíli později totiž znovu pálil zajímavě, tentokráte z mezikruží. Tato šance se ještě neujala, zato rána Filipa Pavlíka v přesilovce již ano. Hradecký bek dostal nabito do kruhu a svým typickým stylem se opřel do puku, který doletěl až do kasy – 2:0.

Po delší době se zapojil do hry také domácí strážce klece, jenž musel zasahovat proti Janu Káňovi na brankové čáře. A Moravané si vypracovali ještě větší šanci, když si před kasu najel David Krejčí a svůj pokus otřel o břevno. Následná akce Jordanna Perreta a Kevina Klímy zaujala hned ze dvou důvodů: Jednak po střele druhého jmenovaného fantasticky zasáhl Lukáš a především se po chvíli opakovala jako přes kopírák. Kevin Klíma dostal nahrávku a už neměl problém se zakončením za záda přesouvajícího se gólmana – 3:0.

Mountfield i přes drobné útočné náznaky Olomouckých pokračoval v dominanci a mohl se trefit i v početní nevýhodě. Konkrétně Jakub Lev, jenž sám před klecí neplácl do kotouče ideálně. Na druhém pólu hřiště skvěle zasáhl Kiviaho proti Tomáši Dujsíkovi, více ale diváky zaujaly minuty poté. Lvi šli totiž do tří a ve dvojnásobné přesilovce se trefil z mezikruží do horní poloviny branky Jan Káňa – 3:1. To ovšem nebylo vše, jen o 12 sekund později propálil v oslabení Radek Pilař Lukáše a bylo to 4:1.

Lvi dokráčeli k šesté výhře za sebou

První minuty poslední třetiny okořenila nezvyklá situace, když jeden z hostí vyhodil hrací předmět mimo hřiště, a to přímo na střídačku Východočechů. Na ní seděl Richard Nedomlel a nešťastně dostal zásah do obličeje, po čemž musel lavičku na chvíli opustit. Hradec navázal na předchozí dvě dějství a diktoval tempo hry, což dokládala i akce Smoleňáka se Lvem.

Domácí byli lepší i při hře 4 na 4 a po ní dostali k dispozici dokonce přesilovku, když byl faulován unikající Smoleňák. Fanouškům se brzy připomněl Graeme McCormack, jehož štiplavou ránu musel Lukáš vyrazit betonem. Následná několikátá potyčka během duelu předcházela páté hradecké trefě, o níž se postaral Jakub Orsava, když ujel do přečíslení s Lamperem a po jeho posunutí zasunul do odkryté klece – 5:1.

Poslední minuty se mač víceméně jen dohrával a mnoho šancí už v ČPP Aréně k vidění nebylo. Olomouci nepomohl ani aktivní Lukáš Nahodil, zato hradečtí příznivci si užívali blížící se výhru a stadionem se linula mexická vlna. V závěru sice ještě mohlo přijít snížení ze strany Moravanů, Kiviaho mezi třemi tyčemi ale vše jistil, a jeho tým tak mohl slavit vítězství 5:1 a šestý skalp v řadě.