st 22.9.2021 | Klára Petrásková

Lvi ztratili slibné vedení, v boji o první místo podlehli Třinci

První příčka zůstala prozatím Východočechům zapovězena. V přímém souboji se o ni porvali s třineckými Oceláři a aby jí dosáhli, potřebovali vyhrát za tři body. Po dvaceti minutách a s vedením 2:0 vypadal vytyčený cíl slibně, jenže Slezané ve zbývajícím čase zabojovali. Třemi góly obrátili vývoj utkání a po výsledku 2:3 musel Hradec skousnout druhou porážku sezóny.

Zatímco v bráně a zadních řadách zůstalo vše beze změny, v útoku došlo k úpravám. Mimo sestavu zůstal Lamper a do čtvrté lajny se naopak vrátil Koukal. Po jeho bok se z třetí letky posunul také Kelly Klíma a jeho místo zase zaujal Perret, do druhé útočné lajny pak z té čtvrté poskočil Pilař.

Domácí vkročili do zápasu dvěma góly

Do souboje o první místo vlétli aktivněji Třinečtí, kteří mohli brzy využít třeba liknavé nahrávky Hradce. Ta přistála na levém kruhu přímo na Marcinkově holi, Lukeš však vážnější okamžik ustál. A přestože to byli hosté, kdo se v úvodních minutách staral o střelbu, v 6. minutě otevřeli skóre Lvi. Nenápadný útočný výpad zakončil z vrcholu mezikruží ranou k pravé tyči Ahti Oksanen a oslavil první gól v hradeckém dresu i české extralize – 1:0.

Východočeši začali Mazance posléze prověřovat čím dál častěji a nakonec soupeře i přestříleli, ani Oceláři ale nezaostávali. Kundrátek našel křižnou nahrávkou Nestrašila, proti jehož rychlému příklepu se Lukeš stihl přemístit, Michal Kovařčík se chvíli nato z podobné pozice snažil doklepnout odražený puk od zadního mantinelu. A aby toho nebylo málo, Jankovi se málem povedlo překvapit gólmana dělovkou až z obranné modré čáry, na druhé straně zase Lukešovi pomohlo při Kofroňově výpadu břevno!

Závěr dvacetiminutovky se nesl ve znamení trestů. Mountfield dokázal ubránit první oslabení utkání, po jeho skončení si pro změnu vyzkoušel dvě přesilovky. A čtyři vteřiny po odstartování té druhé museli Třinečtí lovit kotouč ze své sítě. Graeme McCormack využil Smoleňákovu clonu a možná i s přispěním lehké teče trefil necelou minutu před sirénou místo u pravé tyčky – 2:0.

Nechyběly emoce, atraktivní hra ani další branka

Třinec se ale gólem do šatny nenechal zaskočit a odpověděl rovněž z přesilovky, jejíž většinu si přenesl právě do prostředního dějství. Z pravého puntíku pro vhazování využil Lukešova zakrytého výhledu Andrej Nestrašil a dostal Oceláře na dostřel – 2:1. V nestandardním počtu hráčů na ledě mohla brzy padnou další branka, osamocený Perret však v oslabení trefil jen připraveného Mazance.

Hrálo se s nasazením a ve vysokém tempu, oba týmy bojovaly o každý kousek ledu a diváci rozhodně měli co sledovat. Parádní zákroky předvedl proti bratrům Kovařčíkovým Lukeš, když Michalově střele z hrany brankoviště nejprve vystavil semafor a z podobné pozice nenechal skórovat ani Ondřeje.

V souboji gólmanských parťáků z minulé sezóny nezaostal ani Mazanec, který nejdřív utěsnil tyčku proti Kalinově pokusu z úhlu, beton dokázal natáhnout i při jeho dorážce po obtočení se kolem brány a ustál také hradeckou přesilovku, kde puk lítal neustále kolem jeho svatyně. V závěrečné pětiminutovce pak nebyli hosté daleko od vyrovnání, když měl před sebou na levém kruhu stojící Roman prázdnou bránu, Lukešovi však obětavým padnutím do střely pomohl Pavlík.

Třinec se vybičoval k tříbodovému obratu

Oproti předchozím třetinám působil začátek té poslední poněkud vlažně, delší dobu se totiž nedělo nic významnějšího než pár technických přestupků na obou stranách. Osvěžení přineslo až hradecké vyloučení, při němž už podruhé v duelu zvonila za Lukešem tyč – tentokrát poté, co Kundrátek mířil z levého kruhu na bližší část brankové konstrukce.

Od druhé části střelecky aktivnější Třinec postupně šrouboval otáčky nahoru a v 50. minutě se dočkal vyrovnání. Zpoza brány našel Marcinko u pravé tyče číhajícího Erika Hrňu, jemuž stačilo šikovně nastavit hokejku a přehoupnout touš přes Lukešův beton – 2:2. Třinečtí se vstřeleným gólem dostali ještě více do tempa, brzy je ovšem přibrzdila dvě oslabení.

A Mountfield v početních výhodách zkoušel to, co mu v první třetině vyneslo branku, tedy střely přes clonu, tentokrát ovšem zůstaly hradecké snahy bez odměny. Naopak na druhé straně dotáhli hosté necelé čtyři minuty před závěrečnou sirénou obrat. Miloš Roman šikovně tečoval Adámkovo nahození a Hradci už nepomohla ani závěrečná power-play, s Třincem prohrál 2:3.