pá 25.11.2022 | Tomáš Prodělal

Lvy opět zradila produktivita, s Plzní prohráli 1:4

Svěřenci Tomáše Martince se do svého soupeře zakousli opravdu lví silou, jenže naráželi na svou žalostnou produktivitu. Mountfield měl šance, góly však dával tým z města piva. Vše odšpuntoval Schleiss, ve druhé třetině Východočeši pokračovali v obléhání branky Svobody, na něhož nebyli schopni najít recept. Henriho Kiviaha naopak překonali ještě Suchý s Houdkem. Jiskřičku naděje dal domácím Kevin Klíma, jenže tu uhasil gólem Rekonen. Západočeši si tak domů odvezli cennou výhru 4:1.

Oproti zápasu s Färjestadem se v sestavě objevily tři nové tváře. Po zranění se do obranných řad vrátil Mislav Rosandič a premiéru si v hradeckém dresu odbyla nová posila Patrik Marcel. První utkání v extraligové základní části odehrál kolínský Kryštof Ouřada, který byl z partnerského klubu povolán kvůli velké marodce v útoku.

17:3 na střely, ale do vedení šla Plzeň

Hradečtí do zápasu nastoupili poměrně aktivně. Hned z kraje utkání ukázal svou pověstnou žíni Filip Pavlík. Miroslavu Svobodovi touš z lapačky vypadl, ke zklamání kotle však pouze mimo. Hradečtí poté přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a dostali se do minutu a půl dlouhého tlaku, ve kterém byl dvakrát velice blízko od gólu Kevin Klíma. Nejprve se ocitl sám před gólmanem, ale svůj bekhendový blafák nedokázal přehodit přes beton. Do druhé šance ho dostal nápaditou přihrávkou Patrik Marcel, jehož pas sklepl hbitý útočník mezi Svobodovy nohy, ten si ale v sedě díky výpomoci obránců dokázal poradit.

Následně se ke slovu dostal fyzický hokej s minimem šancí. Ve hře se začalo objevovat velké množství tvrdých soubojů, které vyeskalovaly až k vyloučení plzeňského Baránka za hrubost. V přesilovce se téměř urodil gól po nenápadné akci Zdeňka Doležala, který obkroužil branku a kotouč zůstal ležet volně na brankovišti, Lukáš Cingel ani Oliver Okuliar ho však nedokázali dopravit na místo určení. Lvi byli i nadále lepším týmem a ostřelovali svatyni Škody. Ve třinácté minutě byl poměr střel třináct ku jedné, žádná se však neujala.

Do domácího festivalu zahozených šancí přispěl také Zděněk Doležal, když po nabídce Kevina Klímy napálil osamocený na mezikruží pouze okřídlený šíp na Svobodově hrudi, a tak přišel trest. Jan Schleiss přebral puk od Petra Kodýtka, nabruslil si na střed hřiště, kde objel Filipa Pavlíka a nechytatelnou střelou ke vzdálenější tyči otevřel skóre – 0:1. V 17. minutě šlo teprve o druhou střelu hostů na branku. V závěru to sice ještě zkoušel šikovnou tečí Jerglova nastřelení Kevin Klíma, plzeňský maskovaný fantom ale touš vyrazil nožem levé brusle.

Hradec šance zahazoval, Plzeň je proměňovala

Do druhé periody vstoupili Hradečtí v podobném kvapíku jako do té první. Po dobré práci Lalancetta a přihrávce Jergla se ve slibné pozici na kruhu ocitl Jérémie Blain, jenže netrefil zařízení. Poté přišel další obrovský tlak Východočechů, ze kterého mohl těžit Zdeněk Doležal, avšak pobídku Jakuba Lva netrefil. O poznání blíže k úspěchu byl znovu Blain, který cílil do teploměru, ten taky našel ale kotouč se odrazil těsně mimo. Na druhé straně se připomněl ve skvělé formě hrající Adrián Holešinský, jenž se natlačil před Kiviaha a ten podržel svůj tým.

Hradecký tlak rozhodně nepolevoval a Svoboda, hrající v jednom ohni, doháněl domácí forvardy k šílenství. Třeba Olivera Okuliara, který při přečíslení našel jen lapačku hostujícího gólmana a poté si dlouze prohlížel strop ČPP Arény. Následně přišel první úsek zápasu, kdy byla aktivnější Škoda. Dlouhé dvě minuty vařila třetí formaci Mountfieldu v obranném pásmu a když už se zdálo, že jsou domácí z nejhoršího venku, bylo tomu právě naopak. Kryštof Hrabík nahodil na Kiviaha jednoduchý puk, ten ho však nedokázal udržet a poslal ho jen za branku, kde ho sebral Petr Kodýtek a narýsoval přihrávku před branku Filipu Suchému, který propálil finského gólmana pod vyrážečku – 0:2.

Plzni po gólu narostla křídla a celek zpod Bílé věže se nebyl schopen dostat ani za polovinu hrací plochy. Při dalším tlaku se ke kotouči dostal na brankovišti opět Filip Suchý, nezazmatkoval a posunul ho Michalu Houdkovi. Ten si zkušeně počkal na vhodný moment a propálil Kiviaha opět kolem vyrážečky. Pro urostlého zadáka to byl první zářez v seniorské extralize – 0:3. Hradečtí měli šanci korigovat v závěru třetiny díky přesilovce. V té se dlouho nemohli dostat ke střele, když se to povedlo, vyhnal Okuliar svou střelu rohem do středního pásma.

Škoda si vítězství pohlídala

Do třetí třetiny vstoupili svěřenci Tomáše Martince tím nejhorším možným způsobem, když propadli v útočném pásmu, a navíc hráli v šesti, čímž posadili Plzeňské zpět na koně. Během početní výhody se nebezpečně prodíral před finského gólmana ve službách Mountfieldu Kryštof Hrabík, bránící čtveřice ale závar zneškodnila. Několik minut byla poté hra poněkud hluchá, až přišla nenápadná akce, ze které se domácí konečně dočkali. Střelu Bohumila Janka vyrazil Svoboda k Aleši Jerglovi, ten na nic nečekal a vrátil černou pryč do ohně, kde si ji našel Kevin Klíma a dovezl ji na hokejce až za čáru – 1:3.

Celek zpod Bílé věže dostal do žil novou krev a Lvi začali znovu kousat. Hezkou individuální akcí se blýskl Petr Kalina, hostující gólman už ale další puk za svá záda odmítl pustit. Východočeši nadále přidávali jak v aktivitě, tak v kadenci střel. Na hokejky domácích i do hlasivek jejich příznivců se začala vkrádat nervozita, která vyvrcholila při několika zakázaných uvolnění Hradce, kdy dávali Východočeští příznivci velice jasně najevo, co si o tom všem myslí.

Po řetězci pro Hradecké nelibých rozhodnutí rozhodčích odešel na trestnou lavici Zdeněk Doležal a Škoda dostala skvělou příležitost utkání definitivně rozhodnout. To se jí také podařilo. Ránu Petra Kodýtka vyrazil Henri Kiviaho přímo před Aleksiho Rekonena, který ušetřil uklízecí četě práci s vymetáním pravého horního rohu – 1:4. Domácí se ještě kola osudu pokusili zvrátit při hře 6 a 4, ale zápis do skóre už se nekonal. Tým od soutoku Labe s Orlicí si připsal druhou ligovou porážku v řadě.

Jérémie Blain 0 0 0 -2 0
Lukáš Cingel 0 0 0 -2 0
Zdeněk Doležal 0 0 0 -2 2