pá 5.12.2014 | Adam Janeček, Lukáš Štěrovský

Mise splněna! Starší dorost klíčové utkání s Jihlavou zvládl a zajistil si play-off

Je to tam! Ve veledůležitém zápase o čtvrtou pozici ve skupině Střed starší dorostenci Hradce Králové zdolali soupeře z Jihlavy, což jim zajišťuje přímý postup do play-off skupiny! Ve vypjatém zápase svěřenci trenéra Slabého museli otáčet skóre, nakonec se jim ale jednobrankové manko podařilo smazat a navíc v čase 50:37 přidat vítěznou trefu, která má cenu zlata. Všechny tři mládežnické kategorie se tak dokázaly umístit v první čtyřce, což je úžasný počin.

Z vyrovnané první části těžili pouze hosté

Úvod utkání opepřily dvě přesilové hry. Tu první si zahrál Hradec, jihlavskou svatyni však nedobyl ani střelami Štěpána Havránka. Druhá početní převaha byla odpískána mužstvu z Vysočiny. To si též vytvořilo několik střel od modré, i když naprosto bezvýznamných. Hra se poté přesunula do středního pásma, kde byl k vidění převážně opatrný hokej s občasnými šancemi.

Nejprve se do jedné z nich dostal David Chalupa, který se ocitl sám v pravém kruhu. Jeho střela si ale nenašla cestu za brankovou čáru. Příležitosti se naskytly i na druhé straně Pavlu Kousalovi, nicméně jak samostatný únik v 8. minutě, tak následná střela z přečíslení dva na jednoho nepřinesla první gól klání.

I přesto však Dukla odcházela do kabin jako šťastnější celek. V 17. minutě se vynořil zpoza brány Ondřej Najman, jehož přihrávka nabila ke střele Pavlu Kousalovi. Ten nenechal hradeckého gólmana ani rozkoukat a puk mu poslal mezi nohy golfovou střelou – 0:1. Úvodní část důležitého zápasu tak ovládla výsledkově Jihlava.

Hradec vyrovnal a zdramatizoval utkání

Hradec na začátku druhé třetiny přidal na obrátkách a svého soupeře držel dlouho pod parou. Na účet si připsal několik střel, jak od modré, tak z mezikruží, žádná nakonec nevedla k vyrovnání. Možnosti mohl využít i v nabídnuté přesilové hře, elitní formace Královských lvů bohužel recept na jihlavské oslabení nenašla.

Obě mužstva se následně stáhla a opět jsme mohli spatřit opatrný a klidný hokej okolo středového kruhu. Ten však překazil ve 33. minutě Radovan Pavlík, jenž obdržel kotouč od Františka Hnika a v úniku, který doprovázel hostující obránce, se zkušeně nacpal před Josefa Kořenáře a zasunul mu puk přímo mezi betony – 1:1.

Aktivita druhé třetiny zůstala na straně Hradce, který se po gólu dostal k několika nebezpečným střelám v podání Martina Hejny. Obrovská příležitost přišla před koncem druhé části, ve které se do samostatného úniku dostal v oslabení znovu Radovan Pavlík. Ten v něm upřednostnil střelu nad lapačku místo blafáku, bohužel však jeho varianta ke gólu nevedla. Lvi sice vyrovnali stav utkání, nicméně do závěrečné třetiny vstupovali ve čtyřech hráčích.

Hradeckou stíhací jízdu dokonala třetí třetina

Jihlava v úvodu třetí třetiny dohrávala přesilovou hru z předchozí části. Svěřenci Patrika Augusty ji ale nesehráli tak, jak chtěli, a Hradečtí se dokázali ubránit. Domácí ihned odpověděli přihrávkou do volného prostoru, ve kterém stál František Hnik. Ani ten nakonec neposlal svůj tým do vedení a lepší situace. Následovala smršť přesilových her, ve kterých se objevila možnost ke skórování pro oba kádry. Žádný z nich však nevyužil početních převah.

Rozhodující kotouč mohl mít na holi jihlavský Rostislav Klofáč v samostatném úniku, branku Dominika Groha ale netrefil. Naopak obrovská radost započala na hradecké střídačce, když se v 51. minutě dostal k dorážce Štěpán Havránek a dotlačil kotouč do brány Dukly - 2:1. Hradec dělilo od nadstavby devět minut.

Východočeši měli namále v 53. minutě, i přes dokonale provedenou stahovačku hostujícího Ladislava Pospíchala se domácí ubránili a statečně odolávali dukelskému náporu. V závěru Dukla odvolala gólmana a zkoušela vstřelit vyrovnávací branku v šesti proti čtyřem. Početní výhoda se jim však nevydařila, a tak mohly započít velké oslavy na straně domácích. Královští lvi tak vyhráli klíčové utkání a zajistili si účast v nadcházející nadstavbě RAKO extraligy.

Jiří Slabý (Královští lvi Hradec Králové):
Bylo vidět, že jde o důležité utkání. Myslím si, že jsme předváděli lepší hokej, přesto jsme se ale nervovali až do konce. Jihlava velmi bojovala a snažila se s námi uhrát přijatelný výsledek. My jsme naopak chtěli rozhodnout, abychom odskočili na rozdíl šesti bodů, a nemuseli nic dohánět v posledním zápase s Boleslaví. V nadstavbě nás čekají kvalitnější soupeři a jistá účast v play-off. Chtěl bych pochválit kluky za zodpovědný a bojovný výkon, za což se jim sluší poděkovat.

Patrik Augusta (HC Dukla Jihlava):
Zápas pro nás dopadl špatně především výsledkově. Naskytlo se nám několik šancí ke konci utkání, bohužel chybělo štěstí. Byl to vyrovnaný hokej, Hradec je pro nás kvalitní soupeř, jenomže my se musíme nakonec o ten postup poprat zespoda. Kádr na to rozhodně máme a věřím, že se na jaře s ním znovu potkáme.