so 10.10.2015 | Petr Šatalík, Lukáš Štěrovský

Mise splněna! Starší dorost oplatil Dynamu prohru v derby, zvítězil vysoko 5:1!

Tak tohle byla odveta, jak se sluší a patří! Hradečtí do sobotního utkání proti Pardubicím šli s jediným cílem: Oplatit jim prohru 0:3 z prvního letošního derby v kategorii staršího dorostu. A to se jim povedlo náramně! Zodpovědná a týmový hra přinesla ovoce již v páté minutě, kdy Mountfield otevřel skóre. Dynamo sice srovnalo, ale to bylo z jeho strany vše. Hradec odpověděl dvěma slepenými brankami na začátku druhé části, nakonec se mohl radovat z výhry 5:1! Pod tu se dvěma góly podepsal Martin Štohanzl, dvaadvacet střel soupeře zase lapil Tomáš Vomáčka.

Do vedení šel Mountfield, Dynamo do přestávky srovnalo

Východočeské derby mělo hned od samého úvodu slušné grády, po minutě utkání to zkoušel z otočky pardubický Viktor Martínek, svou ranou ale rozezněl pouze vnější oblouk domácí kasy. Branková konstrukce za Vomáčkou po chvíli zacinkala ještě hlasitěji po střele Villiama Šeligy, odražený kotouč však obrana Mountfieldu dostala do bezpečí.

Hradec dokázal na úvodní nápor Pardubic odpovědět nejlepším možným způsobem. Po pěti minutách hry nahodil Tomáš Kynčl puk na brankáře Kloučka. Ten střelu pouze vyrazil, před brankou se nejlépe zorientoval Patrik Hidveghy a poslal domácí do vedení. Přibližně v polovině první třetiny se nedovoleného bránění dopustil hráč Dynama Filip Roubal, Lvi následně zamkli svého soupeře do obranného pásma, nicméně branku z přesilovky vytěžit nedokázali.

To Pardubičtí početní výhodu, kterou jim poskytl svým zdržováním hry Martin Štohanzl, zužitkovali dokonale, když Michal Žouželka nadvakrát překonal ležícího gólmana Vomáčku a srovnal stav v šestnácté minutě na 1:1. Toto skóre platilo i po konci první třetiny.

Lvi na svého soupeře ve druhé třetině vlétli

Do začátku prostředního dějství šli hosté v početní výhodě díky podražení Kynčla z první třetiny. V rozehrávce na útočné modré však zaspali. Štěpán Matějček jim vypíchl puk, přehnal se přes celé hřiště jako vítr a nekompromisní ranou nedal Kloučkovi nejmenší šanci – 2:1. Hradecké gól jejich kapitána nakopl, o chvíli později, již při hře pět na pět, zvýšili na 3:1, když Martin Štohanzl prostřelil brankáře hostí po asistenci Filipa Jiráska.

Po pěti minutách druhé periody inkasoval tvrdý hit na hlavu Radim Šalda, sudí však zákrok na beka Mountfeildu jako nedovolený neposoudil. Krátce před koncem prostřední části dostali trest za nesportovní chování Ondrej Paliesek i hráčská lavice Dynama. Hradec tak hrál chvilku přesilovku pět na tři. Tu však svým hákováním rychle oslabil Kryštof Pažourek a domácí výhodu čtyř proti třem nevyužili.

Nicméně krátce po ní se branky přece jen dočkali, když nahození Radima Šaldy skončilo u Martina Štohanzla, který svým druhým gólem zvýšil na 4:1. Nedlouho poté měl šanci ještě Michael Gaspar, ten však Kloučka nepřekonal a Pardubice tak šly do kabin s tříbrankovým mankem.

Ve třetí třetině se na ledě značně přiostřilo

Poslední perioda hned zkraje ukázala, že se přitvrdí, k vidění bylo několik ostřejších střetů u hrazení. Prvním vyloučeným třetí části byl hostující Matěj Štefka, který šel pykat za podražení. Jeho prohřešek potrestal Filip Jirásek, jehož před brankou našel skvělou přihrávkou Kryštof Pažourek, a domácí tak vedli již 5:1.

Zvyšující se agresivita v zápase se projevila na trestech, především na domácí straně přišlo více vyloučení, jelikož Hradečtí zuřivě bránili své vedení, o které v souboji s odvěkým rivalem odmítali přijít. Dynamo však početní výhodu využít nedokázalo. Jeho hráči poté už zápas příliš psychicky nezvládali, přidali další trestné minuty a Mountfield měl v početní výhodě několik slibných šancí. Deset minut před koncem se jedné dostal pardubický Roubal, branku však netrefil a gól, který Pardubice tak nutně potřebovaly, nevstřelil.

Hradec se tak mohl po šedesáti minutách radovat z vítězství v derby a posunu na třetí místo v tabulce extraligy staršího dorostu, kde přeskočil právě rivala z východních Čech. Navíc má stejný počet bodů jako druhá Mladá Boleslav!