so 12.12.2015 | Lenka Jonešová, Lukáš Štěrovský

Mise splněna! Starší dorost přehrál Letňany a zajistil si účast v play off

První cíl sezóny si mohou královéhradečtí starší dorostenci odškrtnout jako splněný! Základní část totiž ukončili v nejlepší čtyřce, která znamená nadstavbovou skupinu s moravskými celky, z níž je jistá účast v play off. V závěrečném kole totiž Východočeši přehráli Letňany, které však – přestože jsou na poslední příčce skupiny Střed – předvedly bojovný výkon a Lvům nedaly vůbec nic zadarmo.

Mountfield si gólem z 8. minuty zajistil vedení

V úvodních minutách drželi puk na holích hosté, nicméně netrvalo dlouho a otěže první periody převzal tým Hradce. Gaspar z nebezpečné pozice prověřil gólmana, avšak Adam Špirek se včas stihl přesunout. Mountfield se usadil v útočné třetině a hostující muž v masce se musel pořádně otáčet. Když se však ujal kotouče Jaroslav Dvořák a přesnou střelou otevřel skóre utkání, mohli se domácí radovat poprvé v zápase – 1:0.

Následovala ale nepříliš záživná pasáž hry, ve které se hrálo převážně ve středním pásmu a gólmani obou týmů si tak nemuseli připisovat žádný větší zákrok. V šestnácté minutě ale musel předvést svoje dovednosti Vomáčka, který tváří v tvář čelil Sklenářovi. Zbytek úvodní periody se odehrál v pásmu soupeře, nicméně hostující celek další změnu skóre nepřipustil.

Hradečtí navýšili vedení, avšak Letňany rychle odpověděly

Druhou dvacetiminutovku začali Hradečtí velmi aktivně, usadili se v pásmu soupeře a vysílali na gólmana Špirka jednu střelu za druhou. Letňanský strážce svatyně však byl proti střelám hradeckého celku odolný. Důkladná ofenzivní činnost Mountfieldu byla záhy oceněna, když přímo do černého zamířil Jaroslav Dvořák – 2:0. Jenže v devětadvacáté minutě putoval za katr Pažourek a Letňany nabídnutou početní výhodu využily, jak nejlépe mohly.

Za Vomáčku propasíroval černou pryž Dominik Danov – 2:1. Hned vzápětí si ale přesilovku zahrál i Hradec. Na dvoubrankový rozdíl mohl zvýšit Šalda, jeho střela však jen orazítkovala břevno Špirkovy branky. V tu chvíli Letňanští jako by ožili a byli to právě oni, kdo na ledě hýřil aktivitou. Vomáčka musel předvádět jeden důležitý zákrok za druhým. Těsně před sirénou oznamující konec třetiny si ještě Rousek vymíchal hradeckého brankáře, ten však nadále držel jednogólové vedení.

Letci sahali po gólu marně, Mountfield udržel těsné vedení

Se vstupem do třetí třetiny se na ledě značně přitvrdilo a přibylo osobních soubojů. Mountfield se brzy znovu usadil v útočném pásmu a kombinoval před Špirkem. V prostoru mezi kruhy si zajímavou šanci vypracoval Hašek, ani jeho střela však nenašla skulinku ve výstroji gólmana Letňan. Tlak Hradeckých neustával, do prázdné brány už mířil Jakub Hašek, ovšem Adam Špirek se proti němu blýskl výborným zákrokem.

Necelých pět minut před koncem třetí periody se ale na druhé straně kluziště pořádně zapotil i Tomáš Vomáčka. Hradecký muž v masce však držel svůj tým nad vodou. V poslední minutě Letci z Letňan ještě zkusili hru bez gólmana, avšak Mountfield těsné vedení 2:1 zuby nehty udržel. Odnesl si tak velmi cenné tři body, které mu zaručují třetí místo znamenající postup do nadstavbové části a s tím související play off.

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Získali jsme hodně důležité vítězství, ale zároveň se jen potvrdilo, jak je zrádná psychika. Utkání, které alespoň podle postavení v tabulce mělo být jasné, se proměnilo v takový boj, jaký jsme viděli. Jsem ale strašně rád, že kluci tenhle zápas ubojovali, udělali všechno pro výhru, což je strašně důležité. Díky tomu jsme taky v té lepší skupině. Letňany jsou sice poslední, ale nehrají vůbec špatně. Respektive proti nám hrají účelný hokej, dobře brání ve vlastním pásmu, takže zápasy s nimi jsou složitější. Navíc se strašně trápíme v koncovce, nejsme schopní dát gól ani do prázdné branky, takže z tohoto důvodu jsme moc rádi za výhru. Jsem stoprocentně spokojený s přístupem kluků k zápasu, protože jsme to chtěli zvládnout už v Jihlavě, ale bohužel, byli jsme svázaní psychikou. Kluci si uvědomovali důležitost utkání, dobře se připravili a bojovali.

Jan Zlatohlávek (HC Letci Letňany):
Je pravda, že domácí byli po celý zápas jednoznačně lepším týmem. Musím říci, že místy měli až drtivou převahu a bylo vidět, že hrají o play off. Hradec má vysoce kvalitní tým, snažili jsme se mu vzdorovat, jak to šlo, ale domácí mužstvo po zásluze vyhrálo. Udělali jsme nějaké chybičky, ale i přesto jsme šance na vstřelení gólu měli. Poslední dobou se snažíme hodně pracovat na defenzívě a tento zápas se to jenom potvrdilo. Dokázali jsme s takto schopným týmem jako je Hradec hrát dobře dozadu. Po téhle stránce jsme rádi, že jsme to zvládli a pevně věřím, že dnešní zápas pro nás byl odrazovým můstkem do skupiny B, kde budeme usilovat o udržení v extralize.