čt 17.1.2013 | Martin Voltr

Mladší dorost se proti Spartě k bodům neprostřílel, zápas zakončila hromadná bitka

Začátek bez zajímavějších událostí, o to emotivnější závěr utkání. Mladší dorostenci ve čtvrtek hostili dohrávku odloženého duelu s pražskou Spartou a i přesto, že jako první prohrávali, jim vyloučení na straně soupeře přinášela postupem času víc a víc šancí. Střeleckou převahu Královských lvů ale odrážel výborný brankář Adam Brízgala. Když už Hradec dvakrát vyrovnal, v obou případech z hokejky Nicolase Bureše, převzali Pražané ztracené vedení zpět, a nakonec si připsali plný počet bodů za výhru 3:2. Vyhrocený závěr utkání ještě vyvrcholil hromadnou potyčkou.

Pozvolný start přinesl vedení Spartě

Ráz úvodních minut určilo hradecké vyloučení už po 57 sekundách hry. Mezi tři tyče poslal trenér Tomáš Martinec od začátku Martina Choura, který musel dávat pozor při dvou šancích Romana Jašša. Domácí se do útoku začali zapojovat až po šesti minutách, později měl dobrou šanci Patrik Hidveghy, jenže v přečíslení nenašel místo u bližší tyče.

Když už Východočeši obraz hry vyrovnali, přišla nepříjemná rána. V šestnácté minutě nevyužili svou možnost a po buly se do protiútoku dostal Albert Michnáč. Jakmile byl na úrovni hradeckého beka, vypálil do Chourova protipohybu a Sparta vedla – 0:1.

Tempo hry začala určovat vyloučení

Nebylo překvapením, že druhá část začala o poznání svižněji. Postarala se o to v první řadě dohrávaná hradecká přesilovka, kdy po Zahradníkově střele vyskákal puk podél brankové čáry a o pár chvil později napálil úplně volný Emil Veselý tyč. Další velkou šanci neproměnil Matějček, jenž na sebe však alespoň natáhl faul.

Hradečtí se tak dostali ke své třetí přesilovce zápasu, a také té dosud nejlepší. Ani ne za půl minuty totiž na modré čáře napřáhl Nicolas Bureš a ranou skrz všechny hráče vyrovnal skóre – 1:1.

Vyloučení hrála prim i nadále. Zlepšený výkon mohli domácí potvrdit po dalším sparťanském faulu, jenže David Malík opět trefil tyčku. Královští lvi toho mohli litovat, neboť v polovině zápasu se dostal na koně soupeř, vynutil si hradecký faul, a dokázal ho potrestat. Autor první branky Albert Michnáč tentokrát vystřelil od modré čáry a Martin Chour propustil puk kolem vyrážečky do sítě – 1:2.

Sparta byla nahoře, domácí jí navíc další šance nabízeli chybami v rozehrávce. Chour se tak musel činit třeba proti Tomáši Jandusovi či jeho jmenovci Pšeničkovi, který nedokázal dorazit skákavý puk. Obraz hry se změnil až s další početní výhodou Hradeckých v samotném závěru třetiny.

Faulující sparťany zachránil výtečný brankář

A jak prostřední dvacetiminutovka skončila, tak ta následující pokračovala. Sparťanské hokejisty obrovským způsobem srážela nedisciplinovanost a ve třetí třetině vyprodukovali další čtyři fauly. Museli děkovat pouze Adamu Brízgalovi, že stále držel vedení. Tváří v tvář rozesmutnil třeba Zahradníka či Veselého.

Pražané ale nemohli povedeným přesilovkám domácích vzdorovat dlouho. Když Brízgala fantasticky skočil po dorážce, ztratil masku i přehled. Nastalého zmatku využil Nicolas Bureš, který svým druhým úderem opět vyrovnal – 2:2!

Lavičce hostů se vůbec nelíbilo, že rozhodčí při gólové situaci neuchránil Brízgalu a nepřerušil hru. Hlavní trenér Sparty Jaroslav Nedvěd, který se ještě loni proháněl po prvoligových kluzištích v dresu Berouna, si stěžoval tak vehementně, že byl vykázán na tribunu. Pokud ale jeho svěřenci cítili křivdu, pak se za ní dokázali pomstít tím nejhokejovějším způsobem. Za minutu totiž Tomáš Pšenička potřetí v zápase poslal svůj tým blíže k bodům – 2:3.

Psychické výhody mohli sparťané využít, sami ale museli dávat pozor na hradecké protiútoky. Zahradníka v jednom takovém zadržel těsný ofsajd, jeho parťáka z první formace Chalupu pak skvělý Brízgala.

Pět minut před koncem se Královští lvi vzepjali k závěrečnému tlaku. Měli v něm k dispozici i 54 sekund dvojnásobné přesilovky, jenže Adam Brízgala byl nepřekonatelný a vyrovnání až do závěrečné sirény nedopustil.

Paradoxně právě sparťanský hrdina byl ale u zbytečné dohrávky zápasu. Než k němu stihli dorazit slavící spoluhráči, ohnal se po Davidu Malíkovi, na což Tomáš Zahradník odpověděl stejnou mincí. Pražané se svého gólmana jeli zastat, což nemohlo vést k ničemu jinému než hromadné bitce. Ta však už na výsledku nic nezměnila.

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
V utkání jsme sice soupeře přestříleli vysoko 53:27, ale nedokázali jsme dát víc než dva góly. To nám na vítězství nestačilo. Pořád hráče nutíme, aby i v tréninku dohrávali situace kolem branky s maximálním nasazením, aby chtěli dát z každé střely gól. Kluci to musí pochopit a v tréninku zakončení co nejvíce zjednodušit. Potom budeme v zápasech, jako byl tento, úspěšní.