ne 28.10.2018 | Adam Kodet, Petr Šatalík

Nadějně rozehraný zápas ztratil Mountfield ve třetí třetině, Spartě podlehl 2:3

Třetí porážka v řadě znamená pro svěřence Tomáše Martince zatím nejdelší sérii bez bodu v této sezóně. Lvi přitom začali utkání se Spartou dobře a po první třetině vedli 2:0. V druhé části svůj náskok bez větších obtíží ubránili, jenže pak přišel kolaps. V závěrečných dvaceti minutách Východočeši třikrát inkasovali a připsali si druhý neúspěšný duel před vlastními tribunami.

Oproti minulému utkání namíchali trenéři Mountfieldu HK jen lehce odlišnou sestavu. Pravá křídla Tomáš Vincour a Matej Paulovič si vyměnila místa v prvních dvou útocích. Pozici sedmého beka zastával Sébastien Piché, na led se také vrátil Roman Kukumberg, který se představil ve čtvrté řadě. Mimo soupisku zůstali Richard Nedomlel a Juraj Bezúch, domácí klec střežil opět Brandon Maxwell.

První část přinesla množství trestů a dvě domácí branky

Zápas začali aktivněji domácí, hned v první minutě se ke střele z vrcholku pravého kruhu dostal Vincour. Na druhé straně Sparta zavřela Hradec na minutu v pásmu a zblízka Maxwella ohrozil Pech. O několik chvil později už se fanoušci v ČPP Aréně mohli radovat. Tomáš Vincour dostal naprosto přesnou přihrávku do předbrankového prostoru a obávaný snajpr se nemýlil – 1:0. Ihned po něm nasadil Chalupa hostujícímu obránci housle a předložil puk Vopelkovi, ten ale zblízka minul klec.

První oslabení sehráli domácí s velkým přehledem, na jeho konci ale nezvládli střídaní a deset sekund se museli bránit ve třech. Sparťané stihli Maxwella dvakrát ohrozit, nejprve z ostrého úhlu minul odkrytou branku Říčka, poté americký gólman předvedl ukázkový semafor proti střele Blaina. Vlivem několika provinění na obou stranách se hrálo častěji v nevyrovnaném počtu hráčů na ledě. V hradeckých početních výhodách několikrát tvrdě pálil Filip Pavlík, defenzíva Pražanů však odolávala.

V dalším průběhu třetiny Lvi nadále ostřelovali Machovského spíše z uctivé vzdálenosti, ten ale puky spolehlivě držel ve své výstroji. Toto tvrzení platilo až do 17. minuty, kdy brankář Pražanů ránu Rosandiče pouze vyrazil a následná dorážka Lukáše Vopelky mu pod nohou projela do sítě – 2:0. Ke konci první periody se ještě k nebezpečnému ohrožení hradecké klece dostal Smejkal, puk po jeho teči prolétl těsně nad břevnem. Do kabin tak odcházeli spokojenější domácí.

Ve druhé třetině měl Hradec převahu, náskok ale nenavýšil

Start druhé části byl opět velmi svižný a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Po individuální akci prošel obranou Mountfieldu Kudrna, Maxwell si ale prostor u své pravé tyče pohlídal. Hned vzápětí ujeli do přečíslení Paulovič s Radovanem Pavlíkem, druhý jmenovaný se po přihrávce dostal až moc blízko Machovského a nezakončil přesně. Podobné úniky ale byly pouze ojedinělé, defenzívy obou mužstev pracovaly tak, jak měly.

Jak domácí, tak hosté nechtěli udělat chybu, hráči dostávali puky co nejrychleji z obranného pásma. Ani jednomu z mužstev se ale přechod do útoku nedařil dle představ a kotouče spíš létaly podél mantinelů a do rohů kluziště. Větší příležitosti tak musela přinést až další početní výhoda domácích, ani Vincourova střela zápěstím z mezikruží se však neujala. Po delší době se pak útočným výpadem předvedli i Pražané, nebezpečnou teč Buchteleho dokázal Maxwell vytěsnit mimo tři tyče.

Brankář Východočechů nedlouho poté potvrdil svou dobrou hru holí a vyslal přes celé hřiště pas, po kterém se ke střele z ideální pozice dostal Cingel, Machovský však brilantně zasáhl. Gólman Sparty se pak zaskvěl i při dalších dvou nebezpečných závarech, a když ho Paulovič tečí přece jen překonal, branka pro zásah vysokou holí nebyla uznána. Hradečtí byli na hřišti na konci třetiny pány, působili dravěji a soupeři kotouč prakticky nepůjčili.

Sparta třikrát skórovala a skóre dokonale otočila

Nástup do třetí dvacetiminutovky vyšel lépe Pražanům. Hned v první minutě našel Košťálek přihrávkou zpoza branky Jana Buchteleho, který z mezikruží Maxwella poprvé překonal – 1:2. Snížení skóre Mountfield nepoložilo, nadále předváděl aktivní hokej a dobrý forčeking. Pokud se hráči s velkým S na prsou dostali do útočného pásma, hradečtí obránci jejich ofenzivní úmysly úspěšně eliminovali.

V dalším průběhu utkání dostali Lvi několikrát výhodu přesilové hry, zužitkovat ji ale nedokázali. O skórování se pokoušeli opět spíše zadáci, jmenovitě Filip Pavlík a Petr Zámorský. Spartě se poté nedařilo se na delší dobu usídlit před brankou Mountfieldu a Maxwell tak neměl tolik práce.

V 55. minutě se Sparta dočkala kýženého vyrovnání. Říčka přiklepl puk do jízdy Jiřímu Smejkalovi, který stahovačkou přešel přes obránce a zavěsil do pravého rohu brány Lvů – 2:2. Bleskový obrat pak dokonal při pětiminutové přesilové hře Petr Kalina, který nekompromisní bombou od modré vymetl vingl Maxwellovy branky. Mountfield se nehodlal vzdát a v oslabení se po nájezdu Rosandiče puk téměř doklouzal za Machovského záda. Více se ale v zápase nestalo, Sparta si z Hradce Králové odvezla všechny tři body a upevnila si místo na čele extraligy.