út 28.2.2017 | Klára Petrásková

Naposledy doma bez bodu. Hradečtí nestačili na Zlín a prohráli 1:3

Naposledy v rámci základní části viděli hradečtí fanoušci svůj tým na ledě FORTUNA arény, vítězné oslavy si ale po úterním zápase vychutnat nemohli. Poněkud smolná situace ze 14. minuty totiž znamenala zlínské vedení, po čtyřiceti minutách hry pak vedli Berani dokonce už o dvě branky. Naději na bodový zisk vykřesal Lvům svou trefou Richard Jarůšek. Jak se však po závěrečné siréně ukázalo, v hradecké listině střelců zůstal osamocen. Zlín naopak přidal gól do prázdné brány a na Moravu odjel se třemi body.

Z důvodu onemocnění Jaroslava Bednáře byli trenéři před duelem se Zlínem nuceni přeskupit jednotlivé útočné trojice, na křídlo čtvrté formace pak naskočil Ondřej Kopta. Kapitánské céčko nesl pro úterní zápas na dresu Jiří Šimánek.

Pro Hradec smolná branka znamenala zlínské vedení

Poslední domácí zápas základní části mohl pro Hradec začít zvesela, a to když se do akce krátce po jeho úvodu dostala třetí útočná lajna. Richard Jarůšek posílal z pravého kruhu bekhend do předbrankového prostoru, Alexandre Picard však mezi bruslemi nedokázal puk nasměrovat za přesouvajícího se Kašíka. Krátce nato však málem zajásali hostující fanoušci, jedovka Robertse Bukartse ale proskákala těsně kolem tyčky.

Pohotový zákrok pak hradecký gólman předvedl proti dorážce Pavla Kubiše, jenž vycítil šanci v přesilové hře. Tu však Zlín nakonec přetavit v branku nedokázal a několik minut poté zase zahřmělo na druhé straně. V dobrém světle se ale ukázal Libor Kašík, který zlikvidoval jak Köhlerův pokus z otočky, tak závar po střele Pláňka.

Na konec 14. minuty pak nebude v dobrém vzpomínat Stanislav Dietz. Ten totiž ve snaze odklidit kotouč z brankoviště zametl černou pryž přímo do vlastní sítě. Trefa byla připsána Filipu Chytilovi – 0:1. Vyrovnání měl na holi Alexandre Picard, dělovkou na vzdálenější tyč ale pouze rozezvučel brankovou konstrukci. Když neuspěl forhendovým blafákem ani Jiří Šimánek, šli do kabin s těsným vedením hosté.

Lvi byli vyrovnání blízko, radovali se však pouze hosté

O šance a aktivní hokej nebylo ve druhé třetině nouze. Vše odstartovala zlínská přesilovka, v níž mířil do prázdné brány Petr Holík. Kotouč ale za minutu dvanáct přizvedla domácí hokejka a rozdíl ve skóre tak byl stále nejtěsnější možný. A to platilo i po šancích Jarůška s Knotkem. První jmenovaný nezasunul po obkroužení brány puk za beton, Tomáš Knotek zase neuspěl z dorážky.

Z protiútoku následně dostrkali puk za brankovou čáru Ševci, stalo se tomu tak však až po hvizdu rozhodčího, jenž oznámil postavení útočícího hráče v brankovišti. Skvělé chvíle poté zažil pro změnu hradecký tým. Obrovský tlak Lvů, při němž se hosté ne a ne dostat z obranného pásma, vyústil ve střelu Ondřeje Kopty. V přímém souboji východočeský útočník – moravský gólman ale uspěl Libor Kašík.

A série ostřelování hostujícího brankáře přerušená pouze Bukartsovým pokusem z mezikruží pokračovala. Newton ale odraženou střelu uklidil jen do přesouvajícího Kašíka, proti Dejově pokusu do bližšího vinglu zase zlínský strážce svatyně dobře vykroutil lapačku. Nedáš, dostaneš. Lvi zaváhali ve středním pásmu a Berani ujížděli do útoku v málo vídaném přečíslení čtyři na jednoho. To využil bez rozpaků Ondřej Veselý a po čtyřiceti minutách hry tak Zlín vedl 2:0.

Východočeši snížili, na vyrovnání ale nedosáhli

Z posledního dějství neuplynuly ani dvě minuty, když hradecká střídačka oslavovala kontaktní branku. Faulovaný Picard ještě posunul puk na Richarda Jarůška, který zkoušel zvednout kotouč do bližšího rohu. Černá pryž se překulila přes Kašíkovo rameno a zastavila se těsně před brankovou čárou, kde však byla dostatečně rychle hokejka domácí šestadevadesátky a doťukla puk do sítě – 1:2.

Dvougólový náskok chtěl svému celku rychle vrátit David Ostřížek, proti jeho dělovce z mezikruží ale podržel Hradecké Rybár. A tak se útočilo zase na opačném konci kluziště. Alexandre Picard byl sice za své najetí do gólmana vyloučen, po odpykání trestu se ale opět hrnul do útoku. Dlouho se v něm však neohřál, neboť po závaru před Kašíkovou svatyní se strhla mela.

Nejaktivněji si v ní počínal právě Picard, trest za hrubost pak vyfasovali i Jarůšek a hostující Kotvan s Žižkou. A vylučovalo se dál, tentokrát už ale jen na domácí straně. Marušákova přesilovková rána lízla tyč, Říčkův pokus od modré pak zase rychlým přesunem hasil Rybár. Vteřiny na časomíře neúprosně ubíhaly a domácí se uchýlili k power-play. V té se však pouze do prázdné brány prosadil Filip Chytil a upravil tak skóre na konečných 1:3.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Do zápasu jsme se špatně dostávali. Určitě nám nepomohlo, že jsme inkasovali první gól, ještě navíc vlastní. V momentě, kdy jsme už trošičku začínali na Zlín tlačit, nám ujel po vhazování v útočném pásmu a dal druhou branku. To bylo hodně těžké obracet, protože Zlín hrál velice zodpovědně do obrany a dlouho úspěšně. Kontaktní gól jsme dali až ve třetí třetině a přestože jsme pak měli ještě nějaké šance, vyrovnat už se nám nepodařilo a ještě jsme inkasovali do prázdné brány. Určitě nejsme spokojeni, neodehráli jsme celých šedesát minut tak, jak jsme si představovali.

Martin Hamrlík (PSG Zlín):
Chtěl bych napřed poděkovat hráčům. Pamatuju si, jak jsme tady začínali minule, to byla hrůza. Ale dneska to byl úplný opak. Strašně nám pomohl první gól, tím jsme se nastartovali a věřili. Dnešní výkon byl o poznání lepší než v posledních dvou zápasech, Libor Kašík nás opět podržel a vůbec jsme nesehráli špatně ani přesilovky. Kluci to odmakali a žijeme do posledního kola, s tím jsme do Hradce přijeli. Věděli jsme, že kdybychom prohráli, tak by pro nás byl konec. Ještě jedno kolo a uvidíme.