ne 6.1.2019 | Lukáš Foff | Foto: Ivo Dostál / HC Kometa Brno

Neskutečný zápas plný zvratů rozhodl v nájezdech Filip Pavlík

Utkání, které mělo snad úplně všechno. Zvraty, šarvátky, góly na hranici regulérnosti i krásné hokejové akce. Ústřední postavou byl Radek Smoleňák, který dva puky do sítě doslova dostrkal. Kometa kontrovala hned třemi góly od obránců a navíc srovnala 63 vteřin před koncem. Všechno rozsekl v samostatných nájezdech jediný střelec, a to Filip Pavlík. I třetí duel proti Kometě tak Mountfield HK zvládl.

Hradecká marodka zůstala od posledního utkání stejná, takže i do tříkrálového zápasu šel tým s totožnou sestavou.

Smoleňák si na potvrzení vyrovnání musel počkat

Domácí tým začal zápas o něco aktivněji a ve třetí minutě měl také velkou šanci. Tomáš Vondráček se ocitl v úniku, ale byl až příliš blízko u Jaroslava Pavelky, který jej vychytal. V sedmé minutě přišlo první vyloučení Mountfieldu HK, když Tomáš Linhart zahákoval svého soupeře. Kometa nabídnutou možností nepohrdla a zásluhou střely od modré čáry v podání Jana Štencela šla do vedení 1:0.

To si však užila jenom 45 vteřin. Respektive 45 vteřin hry, pocit vedení ji vydržel jinak zhruba deset minut. Tak dlouho totiž videorozhodčí zkoumal, zda Radek Smoleňák procpal puk až za brankovou čáru. To se nakonec potvrdilo, takže se začínalo prakticky od začátku. Tempo hry se naprosto vyrovnalo a oba celky předváděly bruslivý hokej.

Jaroslav Pavelka musel vytáhnout výborný zákrok ve 14. minutě Proti Holíkově střele však skvěle vymrštil lapačku a puk v ní našel. Hradec i Brno si pak ještě zkusily přesilové hry, jenže defenzivy hrály prim a zlehčovaly práci svým gólmanům. Po velmi dlouhé první třetině se tak šlo do kabin za stavu 1:1.

Emotivní druhá třetina přinesla hlavně tresty

Do druhé dvacetiminutovky vstoupil lépe Hradec. Smoleňák ještě pár vteřin odpykával svůj čtyřminutový trest, ale ve 23. minutě málem poslal hosty do vedení. Jeho střela po přihrávce Petra Koukala skončila na levé tyči. To však byla na dlouhou dobu jediná zajímavá šance na jedné či druhé straně.

Modro-bílí měli opticky o něco více ze hry, jenže spoustu jejich pološancí či střel hradečtí hokejisté zblokovali a srazili mimo. Vejmelka na druhé straně také neměl téměř žádné starosti, kromě lehkých nahození od modré čáry. Velké věci se začaly dít až od 35. minuty. Nejprve měl Radek Smoleňák velkou šanci, ale trefil pouze beton brankáře Brna. Pak však Jan Štencel vyhodil puk do ochranné sítě a šel na trestnou lavici.

Paulovič předvedl skvělý tlak do brány a Michal Gulaši jej nekompromisně složil. Jenže dostal dvojnásobný trest oproti Paulovičovi a Mountfield tak měl přesilovku pět na tři. Východočeši Kometu mačkali, ale už se zdálo, že gól nedají. Pak však Radek Smoleňák na hranici regulérnosti puk vší silou dotlačil za brankovou čáru – 1:2. Od té doby se to více pralo, než že by se hrálo. Trestné lavice praskaly ve švech, ale gólem neskončila ani šance Cingela, takže Mountfield vedl 2:1 po 40 minutách.

Lvi sahali po vítězství, ale Zaťovič stihl srovnat

To se ale záhy změnilo, neboť na konci 43. minuty napřáhl od modré čáry Tomáš Malec a dal svůj druhý gól v sezóně – 2:2. Radek Smoleňák byl častým terčem ostrých hitů a jeden ošklivý ze zadu vyprodukoval Alexandre Mallet. Matěj Chalupa se jej nezalekl a i když měl v pěstní šarvátce navrch brněnský hráč, hradecký mladík zaslouží obdiv za odvahu.

V 50. minutě přišlo bleskové využití nedisciplinovanosti Muellera z hokejky Petra Koukala, jehož teč šla mimo dosah Karla Vejmelky – 2:3. O dvě minuty později už ale bylo v DRFG Areně opět veseleji. Tomáš Malec totiž opět neomylně trefil horní růžek branky a poprvé v extraligové kariéře zaznamenal dvougólový zápas – 3:3.

Gólové hody však pokračovaly. Nenasytní Lvi si šli za třemi body, což skvěle prezentovala rychlost Radovana Pavlíka. Ten zvolil v úniku ideální řešení a zasunul kotouč mezi betony – 3:4. V tu chvíli to už Hradec chtěl ubojovat silou. Libor Zábranský ale odvolal brankáře, což se mu vyplatilo. Peter Mueller nastřelil puk 63 vteřin před koncem do brankoviště, kde jej ztečoval Martin Zaťovič a dotáhl se na šestnáctigólové Vincoura s Muellerem.

V prodloužení gól nepadl, rozhodl Filip Pavlík

Prodloužení bylo z obou stran hráno velmi zodpovědně a svědomitě. Přesto se tam otevřela některá okénka. Petr Holík nastřelil v 64. minutě horní tyčku a v následném brejku byl faulován Radovan Pavlík. Trestné střílení jel Radek Smoleňák a vypadalo to, že Vejmelku vymíchal, jenže puk mu sklouzl. Muselo se tak do nájezdů. V nich se z 10 exekutorů prosadil pouze Filip Pavlík střelou nad beton a připsal bonusový bod za perfektní zápas na stranu Hradce Králové.