ne 26.9.2021 | Anna Marie Kokrhounová

Obrat z 0:2 na 5:2! Východočeské derby ovládl Hradec

Ten, kdo přišel v neděli do ČPP Arény, neprohloupil. Celých šedesát minut byl k vidění atraktivní hokej, a ačkoliv Lvi ještě v závěru druhé třetiny prohrávali 0:2, posledních dvacet minut bylo čistě v režii hradeckého celku. V závěrečné periodě se Mountfield prosadil rovnou čtyřikrát a po zásluze tak ze zápasu získal všechny tři body, což mu v tabulce přineslo posun až na druhou příčku.

Od minulého utkání se toho v sestavě příliš nezměnilo. Do brankoviště opět naskočil Štěpán Lukeš, ve druhé útočné formaci svého bratra nahradil Kelly Klíma. V obraně místo Šaldy nastoupil Michael Gaspar.

Střelecká převaha Dynamu gól nepřinesla

Úvod zápasu byl aktivní z obou stran, první velkou šanci však zapsali hosté. Dva pardubičtí hráči využili zaváhání hradecké obrany a hnali se na Lukeše v přečíslení dva na jednoho, střela Poulíčka ke vzdálenější tyči ale cíl minula. Hradeckým se příliš nedařilo usadit se před hostujícím gólmanem, když tak útočnou modrou úspěšně přešli, pálili ze všech stran, leč marně.

Pardubickým nedělalo problémy navštívit obranné pásmo soupeře, dostali se tak do zajímavějších střeleckých příležitostí než domácí. Také kapitán Dynama prověřil Lukeše u vzdálenější tyče, ani on ale kýžené místečko netrefil. Pardubičtí byli nadále nebezpečnějším celkem a domácímu gólmanovi nenechali vydechnout, i hradecká obrana proto musela několikrát obětavě proti pardubickým střelám zasáhnout.

Převaha Dynama se ještě stupňovala, Hradečtí se tak stáhli do defenzívy. Přesto se jim v závěru třetiny podařilo proklouznout před Kloučka, kterého zasypali hned několika střelami. Brankář hostů však dokázal náhlý nápor Mountfieldu ustát. Tlak Hradeckých pokračoval, větší šanci si ale už nevypracovali a do kabin tak odešli za stavu 0:0.

Náskok Pardubic Lvi snížili v závěru třetiny

Svižná hra pokračovala i ve druhé periodě. Tentokrát si hned na začátku obrovskou šanci připsali domácí. Jordann Perret zůstal osamocený před Kloučkem, zakončení mezi betony ale brankář Dynama vystihnul. Hradečtí se i nadále snažili prosadit se, nakonec to však byly Pardubice, kdo se radoval z úvodní branky. Paulovič si na brankovišti všiml volného Patrika Poulíčka, který svižnou ranou zakončoval do odkryté klece – 0:1.

Vstřelená branka Pardubické nabudila, ti tak byli znovu nebezpeční. Matěj Blümel se hnal za volným kotoučem, Lukeš se ho proto rychle snažil vypíchnout mimo dosah hostujícího útočníka. To se mu však nepovedlo a Blümel měl před sebou prázdnou bránu, tu ale naštěstí pro Lvy netrefil. Přesto Dynamo o pár okamžiků později skórovalo. Juraj Mikuš napřáhl na modré a prostřelil bezbranného Lukeše. Hradečtí se ještě verdikt sudích snažili zvrátit trenérskou výzvou, ta však pouze potvrdila změnu skóre na 2:0 pro Pardubice.

Po neúspěšné trenérské výzvě musel jeden z hradeckých hráčů putovat na trestnou lavici, k vidění tak bylo první vyloučení zápasu. Mountfield se srdnatě bránil pardubickému náporu a dvě minuty přečkal bez úhony. Zvládnuté oslabení Hradecké naopak povzbudilo a znovu se ocitli před Kloučkem. A tam byli úspěšní. Jordann Perret od vlastní střídačky nahodil kotouč na branku, kde teč jednoho z Pardubických poslala puk do sítě, a to pouhých 36 sekund před koncem třetiny – 1:2.

Třetí třetina se nesla v duchu hradeckého obratu

Hradec vlétl do poslední třetiny a tvořil si rychlé šance před pardubickou brankou. Ani Pardubice ale ještě nezanevřely na útočnou činnost a několikrát prověřily pozornost hradeckého gólmana. Pak však přišel první trest také pro Pardubické a Mountfield dostal ideální příležitost vyrovnat. A to se povedlo. Jérémie Blain vypálil od modré čáry a ačkoliv Klouček do střely zasáhl, puk se svezl za jeho záda – 2:2.

Sotva skončila radost fanoušků na tribunách, už se znovu zdvihaly hradecké šály do vzduchu. Pouhých patnáct sekund po vyrovnávacím gólu totiž přidali Hradečtí další. Lalancette našel na pravém křídle rozjetého Kellyho Klímu, proti jehož ráně do vinglu neměl Klouček šanci. Lvi byli v laufu a vynutili si další početní výhodu, tentokrát ale úspěšní nebyli a dál drželi to nejtěsnější možné vedení.

Po chvíli se role obrátily a z přesilovky mohly těžit Pardubice. Ty hradeckou klec ostřelovaly ze všech stran, během kritických dvou minut se ale zaskvěl Štěpán Lukeš a i s pomocí své pravé tyčky náskok uhájil. Jeho spoluhráči ho za to pak odměnili další trefou. Bohumil Jank vzal přečíslení na sebe a prostřelil Kloučka mezi betony. Pardubice už byly bezradné, a to i ve chvíli, kdy odvolaly gólmana na střídačku. Naopak Hradec tuto situaci dokázal využít a Christophe Lalancette potvrdil výhru střelou do prázdné brány – 5:2. Vládci východních Čech se tak stali hradečtí Lvi.