so 5.10.2013 | Rudolf Bernart, Martin Voltr

Obrat z říše snů. Starší dorost ovládl derby, přestože prohrával o tři góly!

Obrovský počin se v sobotním zápase podařil hradeckým starším dorostencům. Byli už třetím týmem, který v posledním týdnu sehrál východočeské derby, a dlouho to s nimi nevypadalo dobře – před třetí třetinou prohrávali 1:4. To by ale nebyli Královští lvi, aby se vzdali! Čtyřmi brankami v poslední části zvládli utkání fantasticky otočit a Pardubice odjely domů s pláčem!

Stav první třetiny určily přesilovky

Zápas začal lépe pro domácí. Patrik Červený si ještě ani pořádně nesáhl na puk a už ho lovil ze své sítě! V přesilové hře totiž na modré napřáhl Matěj Bažant a jeho střela doplachtila až do brány – 1:0.

Po inkasovaném gólu se Pardubičtí snažili o rychlé vyrovnání a vytvořili si několik zajímavých šancí. Po křižné Hlaváčkově přihrávce přes útočné pásmo se ke střele dostal Hylena, ale Petric měl lapačku na svém místě. Bývalý brankář Pardubic a nynější gólman hradeckého dorostu odolal i proti dalším nájezdům svých loňských spoluhráčů.

Zahanbit se ale nenechal ani jeho protějšek, naopak bývalý Hradečák Patrik Červený. S přečíslením dva na jednoho si poradil bravurně. Stav hovořil ve prospěch domácích do 13. minuty, kdy se v prakticky totožné situaci jako při domácím gólu prosadil Miroslav Rohlík, který tečoval střelu France – 1:1. I tento gól padl v přesilové hře.

Pardubice se dostaly do nepříjemného trháku

Do prostředního dějství vstoupil lépe Hradec, který měl možnost přesilové hry. Jenže důrazné napadání jeho rivala vyústilo v přečíslení dva na jednoho, ve kterém se po přihrávce Havrdy střelou z první prosadil Martin Hlaváček. Pardubický forvard našel v oslabení skulinku mezi betony Petrice a hosté otočili skóre – 1:2.

Královští lvi poté nenacházeli recept na disciplinovanou pardubickou obranu v čele s jistým Červeným. Pro oko diváka se ve druhé třetině nehrál úplně pohledný hokej. Efektivnější ale byli hosté z města perníku. Ve 36. minutě se produktivní Martin Hlaváček dostal ke střele, kterou Petric neviděl kvůli skrumáži v jeho brankovišti. Musel tak lovit puk ze své sítě již potřetí – 1:3.

I když se Lvi dostávali k šancím, byla to opět pardubická střídačka, kdo zvedal ruce nad hlavu. Zbývalo pouze několik vteřin do konce druhé třetiny, když od modré vystřelil Procházka, jehož střelu tečoval Radek Velínský, a obstaral tak svému týmu komfortní tříbrankový náskok – 1:4.

Všechno bylo jinak!

Trenér Miroslav Vybíral chtěl dát svému týmu do třetí třetiny impuls a rozhodl se vystřídat brankáře. Mezi tyče hradecké branky se postavil Roman Černý. Dlouho však nemusel zasahovat, protože Královští lvi ukazovali, že zdánlivě ztracený zápas rozhodně nemají v plánu vzdát.

Od začátku poslední části hry se usadili v obranném pásmu Pardubic a dobývali Červeného branku. První náznak na obrat přišel ve 45. minutě zápasu, kdy z mezikruží vymetl horní růžek Filip Hronek – 2:4. O necelé dvě minuty už přiblížil Hradecké na dostřel Štěpán Havránek, který zužitkoval Hronkovu přihrávku zpoza brány a z ostrého úhlu trefil nad Červeného rameno – 3:4!

No a v 53. minutě už bylo na světě to, po čem domácí tolik toužili, když po závaru v brankovišti dotlačil puk za brankovou čáru Matěj Bažant. Pardubičtí se snažili rozhodnutí sudího reklamovat, ale nebylo jim to nic platné – 4:4!

Pardubičtí byli zaskočeni ztrátou luxusního náskoku a jejich střely končily pouze na hokejkách hradeckých obránců nebo na výstroji Romana Černého. Dvě a půl minuty před třetí sirénou pak byl neuvěřitelný obrat dokonán! Slabší chvilku si vybral pardubický brankář Patrik Červený, který lehkou střelu Bažanta z rohu kluziště vyrazil pouze na hokejku připraveného Tomáše Zahradníka. To už hradecká střídačka nadskočila metr vysoko – 5:4!

Hosté se snažili o vyrovnání v power-play, která byla ještě vylepšená vlivem hradeckého vyloučení. Všechny jejich pokusy už ale byly zoufalé. Tenhle parádní příběh už Hradec nepustil!

Miroslav Vybíral (Královští lvi Hradec Králové):
Nástup do utkání se nám oproti minulému utkání povedl, od začátku jsme byli aktivní. Poté jsme se ale dopustili dvou nebo tří chyb, kdy jsme neodtlačili hráče před bránou v oslabení. To nám dělalo problémy celý zápas, Pardubice to hrály dobře přes vršek našeho obranného pásma. Před třetí třetinou byla v kabině bouřka, stáhli jsme hru na dvě lajny. Nechali jsme hrát ty, kteří v zápase chtěli nejvíc. Samozřejmě jsme potřebovali i trochu štěstíčka, ale tomu jsme šli naproti a vůlí a srdcem ten zápas otočili. Zápasy s Pardubicemi jsou vždycky emotivní a já chci hráčům poděkovat, že se zvedli z prachu a dotáhli utkání do vítězného konce. Pro nás to jsou důležité tři body, protože jsme přišpendlili Pardubice ve spodní části tabulky, což jsme v tomto zápase chtěli.

Jiří Seidl (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Vyhraný zápas jsme ztratili ve třetí třetině, kdy jsme se začli bát o výsledek. Hradec nás dobře napadal a forčekoval, a to nás stálo výsledek.