pá 24.1.2020 | Daniel Krátký, Jan Vavřina | Foto: Petr Kotala / HC Vítkovice Ridera

Parádní obrat a hattrick kapitána! Lvi zvítězili ve Vítkovicích 4:1

Úspěšně zahájený víkendový dvojzápas na venkovních ledech! Lvi navázali na nedělní výhru se Zlínem a zvítězili také ve Vítkovicích, a to 4:1. Nejprve sice prohrávali 0:1, ale následně během minuty a šestadvaceti vteřin otočili na 2:1 a dvěma brankami v závěru důležité tři body potvrdili. Hattrickem se navíc blýskl kapitán Radek Smoleňák!

V Ostravě se hokejisté Mountfieldu představili v brance s Markem Mazancem. Ve druhé obranné dvojici, po boku Oskarse Cibulskise, navíc nastoupila nová posila právě od Moravanů – Petr Šidlík. Naopak v elitní formaci Vítkovic naskočil exhradecký Mislav Rosandič.

První třetina se povedla lépe domácím

Do utkání vstoupily oba celky poměrně vlažně. Bylo jim totiž jasné, o jak moc důležité utkání se jedná. Do první komerční pauzy v osmé minutě se ani jednomu z týmů nepodařilo nijak významně zatlačit svého soupeře. O něco nebezpečnější byli Lvi, kteří mohli jít do vedení, když Radek Smoleňák dostal touš do jízdy, ale z dobré pozice netrefil branku.

Ani domácí však nezůstali pozadu, z přečíslení zkoušel štěstí Jan Schleiss, ale neuspěl. Během první přesilové hry, kterou dostali k dispozici Moravané, však opět zahrozili hosté. Radovan Pavlík ve vlastním pásmu vybojoval kotouč a přiťukl jej do pohybu Lukáši Cingelovi, který si najel do dobré pozice a střelou do protipohybu překonal brankáře Svobodu, ale trefil tyč.

Úvodní branku zápasu následně vstřelil domácí, nejprve sólem přes celé hřiště zahrozil exhradecký Mislav Rosandič, aby následně nepovedenou rozehrávku Lvů vystihl Martin Dočekal a poslal kotouč Alexandru Malletovi až za obranu a ten dlouhým bekhendovým blafákem překonal Mazance – 1:0. Úvodní branka domácí nakopla, a tak se hned tlačili za druhým gólem. Ten však nevstřelili, a tak vedli po první dvacetiminutovce pouze o jednu branku.

Obrat za minutu a dvacet šest vteřin

Vstup do druhé periody se vyvedl první formaci Vítkovic, hned po půl minutě se sám na branku hnal Dominik Lakatoš, ale Oscar Eklund jej skokem na poslední chvíli o obrovskou brankovou příležitost připravil. Aktivitu Ostravanů ale trošku otupila první přesilová hra Hradce, po které se však následně hra opět vyrovnala. Lvi se tlačili do útoku, ale Svoboda v brance musel čekat na první vážnější zásah až do osmadvacáté minuty.

Více si do poloviny základní hrací doby rozhodně zachytal hradecký Marek Mazanec, zejména při střele Jana Hrušky od modré čáry se předvedl, když proti bombě hráče, který působil v Hradci ještě v prvoligových letech, vytrčil svůj pravý beton. Vítkovičtí byli i ve druhé třetině mnohem aktivnější, ale nedařilo se jim vstřelit druhý gól. Hradečtí tak stále zůstávali ve hře o bodový zisk.

Nevyužité šance musely domácí mrzet. O vyrovnání se totiž v čase 35:50 a během přesilové hry čtyř proti třem postaral Lukáš Cingel, jenž se natlačil do brankoviště a kličkou mezi betony překonal Svobodu – 1:1. A to nebylo všechno! O necelé dvě minuty později se přes střední pásmo protlačil Radek Smoleňák a tváří v tvář proti Svobodovi nadvakrát uspěl a úplně převrátil atmosféru v hale – 1:2! Do kabin šli tak obě mužstva v úplně opačném rozpoložení než po první třetině.

Hradecký hráč zaznamenal extraligový hattrick poprvé od února 2018

Hned po startu třetí třetiny se nechal vyloučit Richard Nedomlel na 2+10 minut za vražení na hrazení a nabídl domácím ideální příležitost ke srovnání. Lvi v čele s brankářem Mazancem však odolali a přežili i pokračující tlak Vítkovických už při hře v plném počtu. Ani následně se Hradec příliš dopředu nehnal a zodpovědně zabraňoval všem útokům Moravanů.

A celkem úspěšně, i když během svých přesilových her mačkaly Vítkovice svého soupeře z východu Čech v útočném pásmu, ale všechny jejich možnosti ke srovnání skóre pochytal výborný Marek Mazanec. Herně vyrovnané utkání mohl vyrovnat po pěkné crossové přihrávce Jana Hrušky Alexandre Mallet. Střelec první vítkovické branky však z pravé strany proti hradeckému brankáři neuspěl.

V závěrečné desetiminutovce hrozili Moravané zejména z brejků, ale defenzivní blok Lvů odolával. A pak přišly chvíle kapitána. Radek Smoleňák nejprve na brankovišti protlačil touš do sítě a zvýšil – 1:3. Gól ještě museli rozhodčí zkontrolovat, kvůli vítkovické trenérské výzvě. A svůj třetí gól v zápase přidal Radek Smoleňák do prázdné branky Ostravanů v poslední minutě – 1:4. Hradečtí tak vyválčili tři důležité body na ostravském ledě!