út 2.11.2021 | Petr Koval | Foto: HC Oceláři Třinec

Pátá výhra v řadě! Hradec ve šlágru kola porazil Třinec 2:0

Vítězná série pokračuje! V přímém souboji dvou aktuálně nejlepších týmů soutěže se vteřinu před koncem druhé třetiny nejprve prosadil v přesilové hře Filip Pavlík. Na jeho trefu navázal sváteční střelec Bohumil Jank. Dvoubrankové vedení hradecká obrana udržela i díky výbornému výkonu Henriho Kiviaha, jenž si za 35 úspěšných zásahů připsal své první čisté konto v Tipsport extralize.

Zahajovací sestava zůstala oproti utkání se Zlínem beze změn. V brance zápas odstartoval potřetí v řadě Henri Kiviaho. Třetí utkání v po sobě jdoucím sledu odehrál také Radim Šalda, jenž opět naskočil na levém křídle po boku Petra Koukala.

První perioda branku nenabídla

Do utkání mezi celky z předních pozic vlétli aktivněji hosté. První příležitost na otevření skóre měla formace Lalancetta, která Oceláře zavřela v útočném pásmu. Skrytou střelu od modré vyslal obránce McCormack, jeho projektil však zamířil jen do tyče Mazancovy svatyně. Pak dostala možnost statisticky nejlepší přesilovka extraligy. Ta napoprvé nepotvrdila svoji extratřídu. Kiviaho za pomoci svých spoluhráčů viděl na všechny střely a neměl výraznější potíže.

Po vypršení trestu ujel do přečíslení navrátivší Lalancette se Smoleňákem, jejich akce ale skončila v Mazancově lapačce. Po sedmi odehraných minutách dostal možnost první početní výhody také Hradec. Ze svého obvyklého místa střílel Pavlík, ani on na Mazance nevyzrál. Východočeši byli po skončení výhody aktivnějším týmem. Do přečíslení ujeli Kelly Klíma s Koukalem, kdy první jmenovaný nabíjel zkušenému útočníkovi, jehož střelu lapil přesunující se Mazanec.

Lvi měli jistotu ve svém brankáři. Vysoký Fin si poradil i s bombou Nestrašila z pravého kruhu, když navíc nedal soupeři možnost dorážet. Ve WERK ARENĚ pokračoval urputný hokej. Oba celky si sice vytvořily řadu střeleckých pokusů, avšak v úvodní dvacetiminutovce dominovali brankáři. Do šaten se tak šlo za bezgólového stavu.

Hradec se ujal vedení vteřinu před vypršením hrací doby

Úvod druhé periody patřil aktuálnímu lídru Tipsport extraligy, když poprvé v utkání zůstala hradecká obrana za hrou a do přečíslení dva na jednoho bruslil Vrána s Šedivým. Třinecký kapitán podržel puk na své čepeli příliš dlouho a prováhal možnost na lepší řešení. I v dalších minutách pobývali častěji v útočném pásmu domácí, svěřenci Tomáše Martince zase hrozili individuálně. Jako po akci Orsavy, jenž se prokličkoval až do prostoru slotu, odkud ale Mazance nepřekonal.

Dravecký pak využil v hradecké obrany při rozehrávce a rychle pálil z mezikruží mezi betony Kiviaha. Hradecký brankář ale scvakl své chrániče včas. Dobře si pak v obraně počínal Jergl, který na poslední chvíli v brankovišti odebral kotouč Růžičkovi. Lvi dostali možnost druhé početní výhody střetnutí. Ta zcela jistě neproběhla podle představ a ani čtvrtá přesilovka utkání branku nenabídla.

Mazanec pak ukázal svoji šikovnost, když přes celé kluziště našel snajpra Růžičku. Třinecký forvard stahovačkou překonal obránce, ale následnou bekhendovou střelou zamířil jen do výstroje brankáře. Doposud největší hradeckou šanci pak připravil Jergl, který zpoza branky našel nikým nehlídaného Kevina Klímu. Ten na Mazance z bezprostřední blízkosti nevyzrál. Až v čase 39:59 bývalého spoluhráče poprvé překonal Filip Pavlík, který v přesilovce propálil Mazance střelou mezi betony – 0:1.

Lvi dokráčeli pro tři body

Po čtyřiceti minutách měl hradecký brankář 24 úspěšných zákroků a i v úvodu třetího dějství zapisoval další čárky. Na straně hostů se dopředu vydal Nedomlel. Důrazný bek projel až před branku, kde namířil do připraveného gólmana. Výborné střídání ve 45. minutě předvedla elitní formace Slezanů, která zhruba minutu zamkla obranu Východočechů. Tlak domácích ještě umocnila následná přesilovka.

V té podruhé v utkání zvonilo. Doudera vypálil od modré čáry na lapačku brankáře. Kiviaho by určitě neměl čisté svědomí, protože na střelu viděl. Nakonec se štěstím mohl děkovat své levé tyči. Z ničeho nic se poté ke kotouči dostal Perret. Francouzský útočník vybruslil na úroveň pravého kruhu a střílel přes obránce. Ani on však s fotbalovým výsledkem nepohnul. Lvi usilovali o ubránění středního pásma s jedním vysunutým útočníkem. Třinec tak nadále útočil do připravené obrany.

Tým kolem kapitána Smoleňáka udělal důležitý krok k vítězství osm minut před koncem řádné hrací doby. Jergl využil dobře postaveného Bohumila Janka na levém kruhu, odkud urostlý bek překonal Mazance na bližší tyč – 0:2. Hradec v závěru čelil přesilové hře umocněnou o šestého hráče v poli, ale Slezany takřka k ničemu nepustil. Mountfield tak z Třince odvezl velice cenné tři body, čímž výrazně upevnil své druhé místo a přiblížil se ke svému soupeři na rozdíl čtyř bodů.