ne 5.2.2023 | Eva Šafranková

Pátá výhra v řadě! Lvi po boji zvítězili nad Brnem fotbalově 1:0

Skvělá týmová práce! Poslední vzájemný zápas mezi Hradcem a Brnem v rámci základní části příliš gólů nenabídl. O první a zároveň poslední branku se postaral ve 12. minutě domácí Christophe Lalancette. Celý duel se nesl v duchu těžkého boje a šancí na obou stranách. Lvi si ale nakonec těsný náskok pohlídali i díky výborným zákrokům Henriho Kiviaha, který si zapsal pátou vychytanou nulu v letošním ročníku. Mountfield tedy zvítězil 1:0 a do reprezentační pauzy jde s pěti výhrami v řadě, což je prozatím nejvíc v této sezoně.

Sestava z minulého vítězného zápasu proti Českým Budějovicím se osvědčila, a proto trenéři žádné změny v poli neudělali. Jedinou novinkou byla pozice brankáře č. 2, kterou zastával nově příchozí Matěj Machovský.

Hradec šel z nenápadné situace do vedení

Začátek utkání doprovázely zejména souboje o kotouč a ani jednomu z týmů se nedařilo pořádně zaútočit. Hra byla navíc na chvilku přerušena, musela se totiž zašívat díra v síťce domácí brány, která vznikla po nešťastném uklouznutí rozhodčího. Na hráče ale tato kratší pauza neměla vliv. Nejprve prověřil Henriho Kiviaha Marek Ďaloga, na druhé straně se pak ukázal Kevin Klíma, kterému se ani nadvakrát nepodařilo překonat Dominika Furcha.

V následujících minutách byly často slyšet píšťalky sudích, které znamenaly zakázaná uvolnění. Nenápadná akce Hradce ve 12. minutě nakonec vyústila v otevření skóre. Ethan Werek ze středního pásma přihrál doleva na Mislava Rosandiče, jenž vystřelil na zadní tyč. K odraženému puku se jako první dostal dojíždějící Christophe Lalancette, který ho dorazil za záda Furcha – 1:0. Mountfield tento gól nakopl a záhy mohl opět třetí nejproduktivnější hráč domácích Christophe Lalancette přidat další, jenže minul.

Brno jako by bylo inkasovanou brankou zaskočeno, protože jen stěží se dostávalo do útočné třetiny. Mnohem více se na kotouči drželi právě Východočeši. Nicméně rána Graema McCormacka od modré mířila jen do lapačky Furcha. V závěru se sice snažil Luboš Horký procpat mezi dvěma domácí hráči, ti mu to však neumožnili. Do kabin se tak šlo lépe Lvům s jednobrankovým náskokem.

Druhá třetina byla na počet střel vyrovnaná, cinkla i tyčka

Svěřenci Tomáše Martince sice v úvodu prostředního dějství na Brno vlétli, poté se ale role obrátily a Kometa dostala pod tlak soupeře. Z něj téměř nic nevytěžila, i když střela Jiřího Ondráčka špatná nebyla. Oba celky si poté vytvořily zajímavé příležitosti, avšak pokaždé se blýskli gólmani, kteří podrželi svůj tým. Vůbec poprvé v duelu byla k vidění přesilovka, kterou si zahráli domácí. Paradoxně největší možnost měli hosté v přečíslení dvou na jednoho. Na zakončujícího Marka Ďalogu z levého kruhu stihl ale Kiviaho zareagovat včas.

V dalším případě podržela finského strážce hradecké svatyně tyčka po schované střele Pláška. Následně se vylučovalo po jednom hráči na každé straně, a tak se hrálo ve vyrovnaném, leč sníženém počtu. V této herní situaci se ukázal v předbrankovém prostoru Jan Eberle, jenž zakončoval z otočky, Furch ale zasáhl betonem. Zanedlouho Jordann Perret obkroužil svatyni, pátý gól v sezoně si však nepřipsal, protože trefil masku brněnského gólmana.

Hokejisté z jihomoravské metropole měli rovněž několik šancí. Třeba ránu Jana Ščotky tečoval Jakub Flek, jenže Kiviaho byl opět pozorný. Ačkoliv je Kometa nejslušnějším celkem extraligy, tak byla potrestána již potřetí. Oslabení sice přečkala bez úhony, dokonce mohla vyrovnat při přečíslení dvou na jednoho. Na sklonku druhé periody ale předvedl famózní zákrok domácí brankář, jenž pomocí hokejky vyrazil střelu exhradeckého Tomáše Vincoura z levého kruhu.

Mountfield si těsné vedení pohlídal

Úvod poslední dvacetiminutovky patřil Mountfieldu, který svého soupeře vysloveně mačkal v útočné třetině. V jednu chvíli to vypadalo na brejk Brňanů, ale bylo to přesně naopak. Graeme McCormack totiž vyslal Matěje Chalupu do samostatného úniku, jenže skórovat mu zabránila branková konstrukce. Hru zpestřila i menší potyčka, ale ta se obešla bez trestů.

Domácí i hosté hráli velmi aktivně, příležitosti si dokázali vytvořit, avšak chybělo tomu přesné zakončení. Kristián Pospíšil to zkusil od pravého mantinelu, trefil jen masku Kiviaha. Ani nahrávka Rhetta Hollanda na Petra Holíka nebyla daleko od vyrovnání. Nejproduktivnější hráč Moravanů však mířil těsně vedle tyče.

Posledních deset minut utkání patřilo jednoznačně Východočechům. O tom svědčí i počet střel na branku 11:2 ve třetí třetině, žádná z nich ale neskončila v prostoru mezi třemi tyčemi. Nejblíže byl Jordann Perret, kterému však pas od Kevina Klímy nesedl. Kometa si to v závěru zkomplikovala dalším faulem. Navzdory tomu to zkusila bez gólmana. Jenže Lvi si jednobrankové vedení dokázali pohlídat a nad Brnem zvítězili potřetí v sezoně. Do reprezentační pauzy šli tak dobře naladěni.