st 21.11.2012 | Martin Voltr, Sanny Muharem

Písek kousal, Hradec však nakonec bere všechny body po výhře 5:3

Měl to být souboj Davida s Goliášem. Písek ale nepřijel do Hradce Králové odevzdaně, v první třetině si dokázal vytvořit několik nebezpečných šancí. Hradec se dostal do tempa až v průběhu zápasu, kdy si vypracoval dvoubrankové vedení. Když už se zdálo, že utkání má jasného pána, Jihočeši dokázali znovu udeřit. V úvodu třetí části totiž vyrovnali. Jakub Čech pak nahradil Filipa Luňáka, od té doby už padaly góly jen do písecké sítě. Hradec prokázal větší touhu po bodech a slaví vítězství v poměru 5:3.

Domácí se vrátili k nevydařeným prvním třetinám

Týden po zápasu s prvním celkem tabulky se v Hradci představil ten poslední. Paradoxně stejně opačný ale byl i obraz hry v úvodním dějství, kdy domácí celek přenechal útočnou aktivitu svému soupeři. Varování přišlo dokonce už v první minutě, kdy Martin Heřman z pravé strany nastřelil břevno branky Filipa Luňáka!

Východočeši prožívali další ze svých bídných vstupů do utkání a v čase 9:22 byl trest na světě. Písečtí hokejisté se dostali do přečíslení, v němž Jiří Ferebauer vysunul po křídle unikajícího Stanislava Polodnu, jenž nádherně poslal kotouč do bližšího růžku hradecké svatyně – 0:1.

Obraz hry se příliš neměnil. Písek měl víc ze hry a jako domácí tým působil on, což mohl korunovat v minutě třinácté, kdyby ovšem svou další šanci nezakončil Polodna jen do Luňákovy hrudi. A hosté toho ještě v první části litovali. Drtilova chyba nabídla kotouč Michalu Mikeskovi, který s ním obkroužil bránu a poslal ho zpět do ohně. Tam projevil nejvíce důrazu Petr Haluza a najednou bylo vyrovnáno – 1:1.

Výkon Hradce šel nahoru a přinesl ovoce

Povzbuzení, kterého se domácím dostalo, se projevilo i po příchodu ze šaten. Jako by bylo kluziště nakloněné, tentokrát se hrálo většinu času před Dominikem Halmošim. Asi nejpohlednější akci předvedl Lukáš Radil, rozehrávající se v Hradci po zranění. V rychlosti zamotal hlavy dvěma protivníkům a najednou byl sám v gólové pozici. Zakončení ke druhé tyčce však přetáhl.

K druhému šoku pro domácí stadion ale také moc nescházelo, to když smolař Martin Heřman svou schovanou švihovku zamířil znovu do tyčky. Krátce po polovině hrací doby tak přišla změna skóre ve prospěch favorita. Michal Tvrdík nejprve zkusil Halmošiho pozornost z pravé strany, ale situaci neukončil, vyražený kotouč si dojel a napodruhé ho už poslal na místo určení – 2:1.

Minutu před koncem druhé třetiny přidali Hradečtí gól, který je mohl uklidnit. Po jejich vyloučení přišel faul i na druhé straně a v přesilové hře na modré čáře nic nevymýšlel David Roupec. Nejproduktivnější bek Královských lvů využil Halmošiho bídného výhledu a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 3:1.

Písek se radoval, ale nakonec neslavil

Jenže kdo si myslel, že takové vedení bude domácím stačit, brzo po startu třetího dějství poznal pravý opak. O snížení se postaral v dohrávané přesilovce exhradecký Vladislav Kubeš, který zůstal před Luňákem zcela sám a Rodovu přihrávku neomylně napálil do sítě – 3:2.

No a na kostce svítil čas 42:32, když bylo vyrovnáno! Filipu Luňákovi vypadla z lapačky Vlčkova střela přímo na hůl Stanislava Polodny a hráč s pětkou na zádech zaznamenal z dorážky svůj druhý úspěch v zápase – 3:3. Na to zareagovala hradecká střídačka výměnou gólmanů, do branky se postavil Jakub Čech.

Další šance za nerozhodného stavu však přišly na hradecké straně. Postaralo se o to i dvojité vyloučení soupeře, které vedlo k půlminutové výhodě pět na tři. Ta ještě zůstala nevyužita, ale když v klasické přesilovce pálil Milan Karlíček, kotouč se od zadního hrazení odrazil na hokejku Lukáše Radila. Pardubická posila se přesným zakončením z ostrého úhlu postarala o gól, který se nakonec stal vítězným – 4:3.

Nejtěsnější vedení domácí aspoň trochu uklidnilo, definitivní jistota ale na jejich hokejky připlula až po pojistce z hole Jakuba Kanii. Ten ujel společně se svým obranným parťákem Vágnerem do přečíslení a zkusil mu procpat puk. Ani moc nelitoval, že mu záměr nevyšel, blokující bek totiž kotouč odrazil pouze zpět na jeho hokejku a Kania už do prázdné klece přesouvajícího se Halmošiho zakončil bez potíží – 5:3.

Na stavu už nic nezměnil ani samostatný nájezd Patrika Moskala, ani závěrečná power-play hokejistů z jihu Čech. Zápas vyrovnanější, než se čekalo, tak přece jen skončil výhrou Hradce Králové.

Martin Hosták (Královští lvi Hradec Králové):
V první třetině se nám nepodařilo navázat na to, co jsme předvedli s Mladou Boleslaví. Úvod nám nevyšel, soupeř byl hodně aktivní, my jsme se vůbec nikam nedostávali. Postupem času jsme se přece jen dostali do hry, druhá část byla lepší, ale zase jsme měli na začátku třetí třetiny výpadek. Potom jsem cítil, že je trochu potřeba zatřást týmem, proto jsme vystřídali gólmany a stáli hru na tři formace. Nakonec se nám to podařilo ukopat. Představuju si domácí zápas s lepším výkonem, než jsme předvedli, i když za tři body jsme samozřejmě rádi. Byla pro nás povinnost vyhrát, těžší zápasy nás teprve čekají.

Jindřich Setikovský (IHC Písek):
Utkání se mi hodnotí špatně. Začali jsme dobře, první třetinu jsme byli lepší a vedli jsme. Pak jsme si ale nechali dát zbytečný gól. Ve druhé třetině soupeř ukázal svoji sílu a dostal se do vedení. My jsme ale, pro mě i trochu nepochopitelně, během necelých tří minut v poslední třetině srovnali. Potom asi rozhodlo, že hradecký trenér vystřídal gólmana, což do jejich týmu vneslo takový větší klid. Věřím tomu, že ve hře pět na pět bychom bod udrželi, ale místo toho jsme se nechali zbytečně vyloučit. Přesilovky nezvládáme, máme mladé beky a zkušená mužstva nás v nich přehrávají.