pá 29.10.2021 | Klára Petrásková

Plzeň zůstala nad hradecké síly, junioři s ní padli těsně 1:2

Start duelu vypadal nadějně, nakonec se ale Mountfield nestal prvním týmem, který by Plzeň porazil. Lvi sice v 5. minutě otevřeli skóre, jenže ve druhé části se dvakrát prosadil soupeř a bylo rozhodnuto. Případné srovnání si Hradečtí navíc zkomplikovali vyloučeními v poslední dvacetiminutovce a Západočeši tak po těsné výhře 2:1 zůstávají v juniorské extralize i nadále neporaženi.

Využitá přesilovka určila průběžné skóre

Slušné tempo odstartovala už první minuta, kdy oba gólmani museli na úvod předvést solidní zákroky. Poměrně rychle přišla na řadu také přesilová hra, a přestože Hradeckým se v ní po většinu času příliš nedařilo, osm vteřin před jejím vypršením přeci jen otevřeli skóre. Tečovanou střelu Peričky vyrazil Němeček před sebe a o úspěšnou dorážku pod betony se postaral Jaroslav Kašpar – 1:0.

Srovnat mohl záhy Dominik Soukup, jenže jeho pokus za přesouvajícího se brankáře dokázali zastavit domácí obránci. K vidění pak byly zkrácené přesilovky na obou stranách a mezitím také hra ve čtyřech, která se zamlouvala především Šedivému, jenž vyprodukoval z hrany brankoviště řadu nebezpečných dorážek. Strážci svatyní už ovšem za svá záda nic nepustili, zuby si před přestávkou vylámal i Michal Beneš v samostatném úniku.

Plzeň stupňovala aktivitu a v závěru třetiny otočila

Hned na startu třetiny se schylovalo k vyrovnání, když Marcel vyšťoural zpod Tichého kotouč a dopravil ho k brankové čáře, rozhodčí ovšem těsně předtím přerušil hru, a tak se skóre neměnilo. To platilo i o Šedivého zblokovaném zakončení výpadu dvou na jednoho, Východočechům pak nepomohla ani další přesilovka. Naopak indiáni se postupem času stali aktivnějším celkem a v závěru dvacetiminutovky zaslouženě skórovali.

A to rovnou dvakrát. Ve 36. minutě přebral Vlastimil Kvasnička na ose hřiště puk, posunul se v rychlosti o kousek doleva a procpal touš mezi sklapujícími se betony, 25 vteřin před sirénou bylo na plzeňské střídačce ještě veseleji. Stanislav Vajner se z pravého kruhu trefil ke vzdálenější tyči a Západočeši šli rázem do kabiny s vedením 2:1.

Úspěšná stíhací jízda se nekonala

Cestu za potenciálním srovnáním si Východočeši zkomplikovali řadou vyloučení, šest minut totiž strávili hrou ve čtyřech a bráněním své klece. A Plzeňští několikrát nebyli daleko od uklidňujícího třetího gól. Slanina se obtočil kolem brány a zasouval mezi tyč a beton, odněkud se ale puk odrazil ven. O několik minut později zase pálil zprostřed modré Hamšík, Tichý však i přes ztížený výhled odrazil kotouč na bezpečnou stranu tyčky.

Plzeň si dobře hlídala obranu, v jejím čele navíc stál statisticky nejlepší extraligový gólman Němeček. I tak se však domácímu celku dvě velké šance na srovnání naskytly – Peričkovu střelu z mezikruží slibně dorážel Lang, ten samý hráč ještě v posledních vteřinách nebyl daleko od využití power-play. Jenže obě situace hosté zvládli a nedopustili žádné drama, Hradečtí tak i přes bojovný výkon neurvali ani bod.