pá 5.3.2021 | Tomáš Kalas

Plzeňská smršť v první třetině rozhodla. Hradec čeká předkolo

Pokud šli hradečtí hokejisté na led s tím, že by ještě zabojovali o přímý postup do čtvrtfinále, tak po první třetině se jim představy rozpadly. Chvílemi to vypadalo, jako by byl na ledě pouze tým Plzně, který si během úvodních dvaceti minut vytvořil tříbrankový náskok. Ačkoliv Lvi do zbylých dvou částí zlepšili herní projev – zejména do třetí periody – na rozjeté indiány to nestačilo. Hrozivě vypadající skóre 0:5 sice v závěru domácí stáhli, na víc než porážku 2:5 to ale nebylo. Kolo před koncem je tak jisté, že Lvy čeká nevyzpytatelné předkolo.

Do posledního domácího zápasu v základní části naskočil Hradec s jednou změnou na každém postu. V brance dostal důvěru Štěpán Lukeš, Filip Pavlík se na úkor Dominika Graňáka posunul do elitní obranné formace a Radek Smoleňák naskočil ve své lajně na levém křídle, zatímco Jan Veselý na pravém.

Dvacet minut, tři góly pro Plzeň

Od prvních minut bylo jasné, jak se bude první třetina vyvíjet. Plzeň slavila branku už po třech minutách a pěti sekundách. Milan Gulaš si vybruslil zpoza branky na čáru a poslal kotouč na bránu, o to překvapivější však bylo, že přes bližší tyč kotouč propadl Lukešovi za jeho záda. Hned o minutu a půl později si ale gólman Mountfieldu nepovedený zákrok vynahradil, když podržel Hradecké po Malátově individuální akci. Hradec však nedokázal vůbec zachytit tempo a na jeho branku šel jeden útok za druhým.

Na začátku 9. minuty se dostalo do akce video, Petr Straka totiž z pravého kruhu propálil domácího brankáře a Filip Pavlík sice dostal puk z brankové čáry, otázkou však zůstávalo, zda to již náhodou nebylo za brankovou čárou. Záběry však toto nepotvrdily a pokračovalo se tak dál za stavu 0:1. Ten však nemusel platit dlouho, neboť Jordann Perret přebruslil v brejku protihráče a Stříteský mu dal při zakončení zezadu hrazdu.

Následovalo tedy trestné střílení, ke kterému se rozjel kapitán Radek Smoleňák, zakončením mezi betony ale na Frodla nepřišel. Lvi tak i nadále ztráceli a jejich manko se zvětšilo v půlce 15. minuty, kdy Martin Dočekal našel před brankou Jana Eberleho a ten prostřelil Lukeše mezi betony. A když o 67 sekund později vystavil puk do víka Petr Kodýtek, domácí byli zralí na pověstný ručník.

Po druhé třetině už to bylo o pět branek

Ačkoliv Hradec zlepšil svůj pohyb a byl během druhé třetiny střelecky aktivnější, šance přicházely zpočátku na straně indiánů. Domácím se nedařila především hra v přesilovkách, po vyloučení Langa v 26. minutě museli čelit samostatnému úniku Petra Straky, jehož bekhendové zakončení ale Lukeš dokázal vykrýt.

Lvi se dostali lehce do hry v pozdější fázi třetiny, jenže branku jim to nepřineslo. Přesně v polovině dvacetiminutovky se Jakub Sklenář dostal ke solidní střele, proti které musel Frodl reagovat přitisknutím se k tyči, na konci 34. minuty předvedla dobrou souhru modifikovaná útočná řada, ve které Lev po křižném pasu od Smoleňáka našel na hranici brankoviště Kellyho Klímu, kterémuž se však nepovedlo píchnout kotouč až za brankovou čáru.

Závěr druhé třetiny tak patřil opět hostům. Z protiútoku po předchozí akci Hradce totiž vznikl přesný pas křížem od Straky na Sebastiána Maláta a pokus mladého forvarda Plzně z první nedal Lukešovi šanci reagovat. Minutu a půl před koncem hosté taktéž ukázali něco ze svého přesilovkového umu, rychlou kombinaci zakončil z levého kruhu Milan Gulaš, čímž dovršil potupného bůra.

Dva góly ve třetině zmírnily vysokou porážku

Třetí třetina tak již byla fakticky jenom o bezproblémovém dohrání celého zápasu. Východočeši do toho chtěli šlápnout a zmírnit debakl, Plzeň naopak nehrála již s takovou aktivitou a soustředila se především na obrannou fázi. Hradecké dokonce pustila do prakticky čtyřminutové početní výhody, neboť vyloučení Mertla a Jiříčka na sebe s malým časovým odstupem navazovala.

Druhá přesilová hra při vyloučení Jiříčka měla ke gólu už blízko, jenže Růžičkovu střelu dokázal z brankové lajny odpálit jeden z obránců hostí. Přesto se však domácí branky dočkali. Na konci 51. minuty dorazil střelu Kevina Klímy z mezikruží do branky Radek Pilař a hned se na kostku nad ledem dívalo o něco lépe.

Ke cti však Lvům sloužilo, že i za vysoce nepříznivého stavu dokázali odehrát velmi dobrou třetinu, ve které Plzeň přestříleli 15:5. Jejich herní projev jim vynesl druhou branku v utkání, a to v čase 54:15. Jan Veselý šikovně tečoval střelu Jakuba Lva mimo dosah Frodla a připsal si tak první gól v dresu Hradce Králové. Další minuty utkání se pak již opravdu dohrávaly a porážkou 2:5 přišel Mountfield o možnost umístit se v první čtyřce. Na dálku tak bude svádět souboj s Plzní o konečné páté místo, Východočeši ale situaci nemají ve svých rukách.