pá 22.1.2021 | Daniel Krátký | Foto: Marek Švamberg / HC Škoda Plzeň

Plzeňské mládí úřadovalo, Lvi na západě Čech padli 3:5

Úplně jiný zápas než před deseti dny. Hradečtí hokejisté prohráli na ledě LOGSPEED CZ Arény a elitní čtyřka se jim zase o něco vzdálila. Duel rozhodla zejména druhá perioda, ve které zaúřadovala trojice plzeňských mladíků Filip Přikryl, Jakub Pour a Martin Lang, přičemž poslední jmenovaný vstřelil branku v čase 39:59. A jelikož v závěrečné třetině udeřila obě mužstva pouze jednou, tak se na západě Čech zrodil výsledek 5:3.

Po deseti dnech se hokejisté Mountfieldu HK utkali na západě Čech s Plzní. V brance se tentokráte představil explzeňský Marek Mazanec. Chyběl naopak Kelly Klíma, který kvůli zranění nedokončil utkání s Mladou Boleslaví, jeho místo v sestavě zaujal Aleš Jergl. Ve čtvrté formaci pak poprvé v této sezóně a poprvé od února 2020 naskočil Adam Kubík, jenž doposud hájil barvy prvoligového Kladna.

Dobrý vstup domácích, závěr třetiny naopak patřil Hradci

Aktivněji do odvety po týdnu a třech dnech vstoupili domácí, kteří si byli velmi dobře vědomi, že zejména první třetina jim prohrála předchozí duel s Hradcem Králové. První velkou šanci utkání měl Martin Lang. Forvard a věkem stále ještě junior s pravým držením hole se totiž ve střeleckém slotu ocitnul nekrytý, pohotově vypálil na Mazance, avšak hradecký muž s maskou kotouč vyrazil výstrojí. Také Mountfield se ale pomalu osměloval.

Nejprve se po dobré práci Radka Smoleňáka hnal k brance po levé straně Jakub Lev, plzeňský odchovanec však minul. A to mělo borce zpod Bílé věže mrzet, švedský bek Viktor Lang totiž krásným pasem do úniku vysunul Petra Kodýtka a nejmenší hráč v celé extralize prostřelil Mazance a poslal domácí do vedení – 1:0. A to nemuselo být vše, domácí totiž hrozili prakticky v každém střídání a brankář Mazanec se musel v brance ale sakra snažit, aby udržel manko pouze jednobrankové.

Růžičkovi hoši se pomalu a plynule tlačili směrem dopředu a následně byli za své snažení odměněni. Nejprve se vydal na výlet Radim Šalda, který už už chtěl v úniku vystřelit, ale zradil ho plzeňský led. Po chvilince se však dostal ke slovu v první třetině nejaktivnější třetí formace a udeřila. Po krkolomné, ale efektivní kombinaci se ke střele dostal Radek Smoleňák, jenž propálil Frodla a těsně před pauzou srovnal – 1:1.

Bojovná druhá třetina pro domácí, udeřili odchovanci Pour a Lang

Druhá perioda začala od obou celků velmi opatrně, královéhradečtí Lvi si sice ještě mohli pomoci přesilovou hrou, avšak oba kluby patří ke špičce celé extraligy v rámci ubráněných oslabení, tudíž Východočeši nezaskórovali. Kdo však zaskóroval byl domácí Filip Přikryl, který tečoval nahození spoluhráče Stříteského od modré čáry a podruhé v duelu poslal domácí do vedení – 2:1. Jeho branku tedy musel potvrdit ještě videorozhodčí, ten doporučil branku uznat.

O dost nebezpečnější zůstávala domácí Škodovka. Za velikou aktivitu hokejový pánbůh domácí také po právu odměnil, skvělou akci předvedl Martin Lang, účastník světového šampionátu juniorů prosvištěl po pravé straně až do pásma a předložil kotouč Jakubu Pourovi, který v přesilovce zvýšil na rozdíl dvou branek – 3:1. Hosté odpověděli taktéž v přesilové hře. Takže úplně neplatilo to, co avizovaly statistiky před utkáním.

Radek Smoleňák totiž zaúřadoval ve své kanceláři a po střele Lukáše Cingela od modré protlačil kotouč za záda brankáře Dominika Frodla. Domácí zkoušeli ještě zvrátit rozhodnutí sudích trenérskou výzvou, sudí však branku potvrdili. Potřetí se video kontrolovalo v samotném závěru druhé třetiny, jelikož Martin Lang byl důrazný na brankovišti a šikovně navýšil skóre v čase 39:59! Šikovný pravák ročníku narození 2001 si připsal druhý bod v utkání.

Plzeňští odchovanci upravili skóre

Hradečtí hokejisté nastoupili do třetí třetiny zajisté řádně nabuzeni, avšak své nabuzení v úvodních minutách nedokázali proměnit ve větší příležitost před Frodlovou svatyní. Komu se však dařilo neskutečně, byl Martin Lang. Plzeňský odchovanec si letos zahrál i za druholigové Klatovy a z MSJ si přivezl neskutečnou formu. Tentokrát projel po levém křídle až před branku a už přehazoval Mazance v brance, ten však vytrčil levý beton a efektním zákrokem vychytal tuhle velkou šanci.

Jeden junior a plzeňský odchovanec se před Mazancem neprosadil, a tak se po chvíli prosadil druhý. Dobrou pasáž domácích využil Filip Přikryl, který zužitkoval přihrávku Jana Eberleho a svým druhým gólem v zápase zvýšil na 5:2. O všech pět branek se dokonce postarali plzeňští odchovanci a zároveň hráči, z nichž nejstaršímu je 22 let. O odpověď se postaral v přesilové hře taktéž odchovanec Plzně Jakub Lev, jenž si od modré sjel až k brance a odražený kotouč poslal za Frodla – 5:3.

Jelikož Hradečtí stále ztráceli dvě branky, tak zvyšovali svou aktivitu a napadání soupeře. Také proto se občas objevily v obraně pořádná vrátka, která dávala možnost Plzeňským rozhodnout. Hradečtí však nedokázali udeřit ani v téměř dvouminutové power-play, tedy hře bez brankáře, a tak si po deseti dnech od výhry 4:1 neodvezli ani bod a třetí výhru v řadě nepřidali. Další utkání hrají svěřenci Vladimíra Růžičky v neděli s Karlovými Vary na domácím ledě.