pá 26.11.2021 | Petr Koval

Po 40 dnech a 10 zápasech bez bodu. Lvi podlehli Spartě 3:8

Duel 26. kola mezi hradeckým Mountfieldem a pražskou Spartou nabídl jedenáct branek. V úvodní periodě diváci sledovali velmi svižný vyrovnaný hokej z obou stran. Jenže Hradec inkasoval čtyři branky v sedmi minutách druhého dějství a jeho hra pak rozhodně nepotvrzovala dobrou formu z předchozích zápasů. Na osmigólovém přídělu se výrazně podílel Filip Chlapík, jenž vsítil hattrick, čímž Lvům znemožnil zapsat desátou domácí výhru v řadě.

Oproti utkání s Mladou Boleslaví udělal realizační tým několik posunů. Vinou nemoci Petra Kaliny trenéři točili pouze šest obránců, jejichž záda kryl opět po jednozápasové pauze Štěpán Lukeš. Směrem dopředu byli Lvi před utkáním třetím nejlepším týmem, a možná i proto útočné letky zůstaly beze změn.

Třetina dvou odlišných polovin nabídla dvě branky

V úvodním dějství se hrál velmi aktivní hokej plný šancí na obou stranách. První příležitost střetnutí měl na své holi Buchtele, proti němu ale připsal první těžký zákrok Lukeš, když dobře zasáhl ramenem. Útočný tlak Pražanů nabíral na síle, za což byli v 5. minutě odměněni brankou. Chybnou rozehrávku Filipa Pavlíka využil Filip Chlapík, jenž nabruslil na levý kruh a střelou na vzdálenější tyč zapsal jedenáctý gól sezóny – 0:1.

Sparta byla i po sedmi odehraných minutách výrazně aktivnější a jen díky zákrokům hradeckého brankáře zůstávalo skóre neměnné. Jako při střele Dvořáčka, po jehož ráně se rozsvítil Lukešův semafor. I v další šanci byli hosté. Po střílené přihrávce od obránce zívala prázdná klec před Doležalem, ten však prudký puk do branky nezametl. Neuspěl ani kapitán Řepík, jenž ujel sám na Lukeše, jenže svého reprezentačního kolegu z předchozího srazu nepřekonal. Pak už přišla hradecká pasáž.

V 16. minutě zúročil přesilovku Jakub Lev. Člen první formace měl pořádný kus štěstí. Jeho přihrávku totiž mezi tři tyče nasměrovala dojitá teč sparťanských obránců. Vyrovnání zase převrátilo hru na druhou stranu a hráči v červených dresech byli nebezpečnější. Sám před gólmanem se objevil Nedomlel, tomu ale na poslední chvíli sekl do hokejky Horák, za což putoval na trestnou lavici. Ta byla navíc dvacet vteřin před vypršením zdvojnásobena.

Sparta předvedla Hradci lekci z produktivity

Krátce po vypršení trestu na straně hostů, dostali i oni možnost početní výhody. Pohlednou kombinaci z hole na hůl, sehrálo trio se zkušenostmi z NHL. Sobotka s Chlapíkem připravili střeleckou pozici pro Michala Řepíka, který se do okryté klece od pravé tyče nemýlil – 1:2. Také Východočeši měli své šance na srovnání, jenže chybělo zejména lepší zakončení, a tak přišel další trest.

Svůj druhý gól vstřelil Filip Chlapík, k němuž se dostal odražený kotouč po střele Vitoucha. Exottawský forvard neměl problém doklepnout do odkryté hradecké svatyně a zvýšil na 1:3. V čase 11:11 navíc podruhé v utkání ujel mezi obranou Michal Řepík, tentokráte však uspěl střelou mezi Lukešovy betony – 1:4. Po čtvrtém gólu v síti Mountfieldu došlo ke změně v brankovišti.

Ani Kiviaho ale další pohromě nezabránil. Zmar v obraně Lvů korunoval Pilař. Hradecký obojživelník nešťastně nasměroval přihrávku Michala Moravčíka do vlastní sítě a rozdíl ve skóre byl hrozivý. Černočervení museli něco změnit a zkusili zjednodušit hru, což prezentovali zejména velkým množstvím střeleckých pokusů. A dočkali se. Na 2:5 snížil Petr Koukal, jenž našel odražený kotouč a po objetí Salákovy klece zasunul za jeho pravý beton.

Pražané nepřipustili žádné drama

Před třetí dvacetiminutovkou stál před týmem kolem kapitána Smoleňáka těžký úkol, pokusit se zabojovat o obrat a udržet alespoň část bodů pod Bílou věží. Jenže i tentokrát mělo jeho mužstvo velkou smůlu. Střela Vladimíra Sobotky z mezikruží nastřelila Blainovu brusli, od níž se puk odrazil do protipohybu Kiviaha – 2:6. Pod dekou inkasovaných gólů se Hradeckým nedařilo takřka nic.

To demonstrovalo i vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě. Nedůslednost střídačky potrestal Filip Chlapík. Útočník Sparty dorazil puk za bezmocného Kiviaha a korunoval hattrick – 2:7. Páteční střetnutí bezpečně druhému celku tabulky nevycházelo a za pětibrankového rozdílu hra logicky postrádala tempo z prvního dějství.

V 54. minutě ještě korigoval výsledek Radek Smoleňák, když po nahození McCormacka ve středním pásmu využil zaváhání Saláka za brankou, kterého prostřelil při návratu do jeho svatyně. Konečnou tečku udělal Maksim Matushkin. Obránce soupeře na sebe vzal nařízené trestné střílení a prostřelil Kiviaha mezi betony. Sparta si tak z východu Čech odvezla cenné body za vysoké vítězství 8:3.

Jérémie Blain 0 1 1 -1 2