út 10.1.2017 | Petr Šatalík, Jan Vavřina

Po deseti minutách hotovo. Hradec srazil Rideru skvělým startem a je pátý

Ve 2. minutě 0:2 a střídání brankářů, v 10. už 0:4 a po polovině zápasu 0:6! Mountfield HK zažil snový vstup do dohrávky 30. kola na ledě Vítkovic, kde si od začátku šel za svým cílem – zajistit si tři body, natáhnout šňůru zápasů bez ztráty bodu na pět a vystřídat na páté pozici pražskou Spartu. I když Ridera ve druhé části utkání třemi brankami snížila, radost hradeckým hráčům v žádném případě nepřekazila. Východočeši si odvezli pohodlnou výhru 6:3.

Mountfield do utkání s Vítkovicemi poněkud pozměnil sestavu. Místo Bedřicha Köhlera nastoupil v druhé formaci Roman Kukumberg, hráč s číslem devět na dresu se přesunul do čtvrté lajny. Post slovenského centra ve třetí útočné letce zaujal Michal Dragoun, který se vrátil do zápasového kolotoče po odpykání disciplinárního trestu. Na soupisku se oproti střetnutí s Třincem nedostal Petr Beránek.

Nejlepších deset minut Hradce v sezóně

Východočeši se do souboje s Riderou vrhli jako opravdoví Lvi. Již po osmapadesáti vteřinách vstřelili branku. Dej posunul puk na modré od mantinelu na osu hřiště, kde se do něj parádně opřel Roman Kukumberg a svěřenci trenéra Sýkory vedli 1:0. Jenže už o minutu a sekundu později to bylo 2:0 – Tomáš Knotek sebral kotouč ve středním pásmu, s Dvořákem se dostal do situace dvou na jednoho a tu vyřešil gólovou střelou pod břevno. Patrik Bartošák se tak po necelých dvou minutách stěhoval z brankoviště na střídačku.

Jeho nástupce Dolejš si ale nevedl o moc lépe, svou svatyň uhlídal sotva pět minut. Roman Kukumberg zachytil nepřesnou rozehrávku protivníka, dostal se mezi kruhy a svým druhým zásahem zvýšil na 3:0. Ještě stále nebyla odehrána ani polovina první třetiny, když Andris Džerinš před gólmanem Vítkovic tečoval ránu Vydareného od modré. Hradec vedl po tomto zásahu již 4:0 a o osudu střetnutí bylo rozhodnuto.

O potupného bůra hned v první části utkání se mohl zasloužit Jarůšek, ale Dolejš si jeho ránu ze špatného úhlu pohlídal a ukryl ji mezi svými betony. Ve druhé půlce periody nátlak Mountfieldu ochabl také díky dvěma vyloučením. Hráči z Ostravy se pomalu začali dostávat do tempa, Rybára v brance Východočechů ale nezaskočili, pročež si Hradečtí nesli do kabin pohodlné vedení.

Lvi zvolnili tempo, druhá třetina skončila nerozhodně

Co se nezdařilo v třetině první, povedlo se hned na začátku periody druhé. Jarůšek vybojoval puk v rohu kluziště a z pravé strany poslal kotouč na levý kruh, kam si sjel Jake Newton. Dolejš se nestihl přesunout a potupné skóre 5:0 svítilo na světelné tabuli již v čase 21:34. Že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř, mohly Vítkovice pocítit po další nepřesné rozehrávce, Červený se ale smiloval a z bezprostřední blízkosti trefil jen Dolejšovu lapačku.

Mountfield pokračoval v náporu, Dietz dostal nabito na modrou, odkud z prostoru od levého mantinelu vyslal svižný pokus, který však gólman Ridery zkrotil v náruči. Na druhé straně se do šance probil Kolouch, jenž se snažil Rybára zaskočit střelou mezi bruslemi Vydareného, ale brankář Východočechů byl pozorný a zasáhl svou lapačkou. Hradec zvýšil již na 6:0, když clonící Bedřich Köhler před brankou lehce tečoval tvrdou střelu Jaroslava Bednáře z pravého kruhu.

Krátce před koncem druhé třetiny se Vítkovicím podařilo přece jen trochu víc dostat do hry, když vsítily dvě branky v rozmezí tří minut. Petr Kolouch přebruslil Newtona, provedl kličku do forhendu a trefil nad beton Rybára – 6:1. Gól do šatny pak poslal Lvům Vojtěch Tomi, jenž získal puk po buly ve středním pásmu, přejel modrou čáru a v čase 39:21 snížil střelou přes bránícího hráče na 6:2. Rozdíl ve skóre tak zůstal stejný, jako po první dvacetiminutovce.

Zápas se dohrával více méně z povinnosti

Na začátku třetí části utkání mohl pětibrankový náskok vrátit Hradci Dej, jenže k úspěšnému zásahu scházelo dravému útočníkovi lepší zakončení. V obrovské šanci se pak na opačné straně kluziště ocitl Stastny, který po přihrávce spoluhráče zakončoval z bezprostřední blízkosti do značně odkryté svatyně Mountfieldu, ale trefil jen tyč.

Zkompletovat hattrick mohl Kukumberg, jenž dostal nabito do prostoru mezi kruhy, avšak jeho pokus stihl svou holí na poslední chvíli srazit do ochranné sítě Výtisk. V další příležitosti Východočechů se ocitl Jarůšek, kterému před poloprázdnou klec nabíjel Knotek, ale hradecký tvrďák netrefil ideálně a Dolejše nakonec zasáhl jen do betonu.

Vítkovice snížily na 6:3 necelé tři minuty před závěrečnou sirénou. Rybár zvládl vyrazit střelu Tybora, jenže situaci dobruslil Roman, přihrál přes osu kluziště Davidu Květoňovi a ten z bezprostřední blízkosti odkrytou klec Mountfieldu netrefit nemohl. Dalších branek se však už diváci nedočkali. Hradec tak získal tři body, v tabulce vystřídal pražskou Spartu na páté příčce a před již značně prořídlými tribunami Ostravar arény slavil zasloužené vítězství.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera):
Měli jsme tragický vstup do zápasu. Čtyři inkasované góly z pěti střel, to zamává s každým mužstvem. Přesto jsme na to měli reagovat úplně jinak, tohle byl z naší strany neomluvitelný výkon. Zklamali jsme ve všech herních činnostech. Týmový projev nebyl na úrovni extraligy.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Sehráli jsme velmi dobrý zápas. O výsledku rozhodly náš výborný vstup do utkání a efektivita v zakončení, kdy jsme snad z pěti střel dali čtyři góly a třetinu jednoznačně vyhráli. Byl to pro nás nesmírně důležitý zápas. Jsme rádi, že jsme ho zvládli a odvážíme si z Vítkovic tři body.