st 13.2.2019 | Jan Vavřina, Klára Petrásková | Foto: Alena Zapletalová / HC Olomouc

Po pauze za plný počet. Hradec venku vyzrál na Olomouc

Běžky s taneční obuví vyměnili Východočeši znovu za brusle a návrat po přestávce zvládli na jedničku. S Kohouty svedli vyrovnaný střelecký souboj, přísun jednoho gólu na každou třetinu ale přinesl vítězství 3:1 Lvům. Ti zvládli ubránit náskok i přes závěrečné olomoucké obléhání brány a vítězstvím potvrdili nastavený trend houpačkového sběru bodů.

Přes reprezentační přestávku A-tým Hradce odpočinul i potrénoval, trenéři si kromě toho pohráli se sestavou. Protože se uzdravili Michal Dragoun s Lukášem Vopelkou, onemocněl Tomáš Vincour a nebyl k dispozici ani Roman Kukumberg, došlo ke změnám ve všech řadách.

Hosté dvakrát sami před Konrádem, toho překonal až Rosandič

S větším elánem vstoupili do duelu hosté. Ti začali, tak jak jsou letos zvyklí, s aktivním napadáním a hned to neslo ovoce. Při prvním střídání se proháčkoval před Konráda Matěj Chalupa, úspěšnější byl ale slovenský gólman. Podobně dopadl také jeho souboj s Lukášem Cingelem po přečíslení tří na jednoho.

Na druhé straně byl v podobné pozici Aleš Jergl, také hradecký brankář si připsal důležitý první těžký zákrok. Východočeši se snažili být nadále čilí v útoku a byl z toho první gól v utkání. Mislav Rosandič se na ose neunáhlil, naznačením střely si položil bránícího hráče a osamocen prostřelil olomouckou jedničku – 0:1.

Následně vybídl Graňák ke skórování krajana Mateje Pauloviče. Ten byl podobně jako Chalupa na začátku duelu sám před brankovištěm, ale neprosadil se. Hradečtí poté museli čelit doposud největšímu tlaku a následné šanci Hanáků. Jan Knotek využil chyby na modré čáře a jel sám na Pavelku, tomu přispěchal na pomoc vracející se Lukáš Vopelka a znervóznil domácího forvarda při zakončení.

Střelci se prosadili v přesilových hrách

Stejně jako v úvodní části, také v té druhé se hrál od začátku svižný ofenzivní hokej. Na jedné straně chyběl kousek k zakončení Michalu Dragounovi, na druhé se znovu krásně uvolnil Aleš Jergl, ale k důraznějšímu zakončení se nedostal. První přesilovka se hrála až před polovinou duelu, největší příležitost měli Lvi ale až po jejím konci. Sám před Konrádem byl znovu Paulovič. Přestože měl více času, dopadlo to totožně – jeho kolega z reprezentace byl úspěšnější.

Poté si zahráli první početní výhodu také Kohouti. I když jejich souhra byla krkolomnější, přinesla víc šancí. Po dalších trestech na obou stranách pokračovali domácí v přesilovce, tentokrát 4 na 3, a tu využili. Zbyněk Irgl si sjel blíže k bráně, zamířil a trefil přesně vzdálenější horní roh – 1:1. Domácí vstřelená branka zprvu nakopla, jenže je přibrzdila další vyloučení.

To poslední přišlo až ve 39. minutě a zdálo se, že si Hradečtí její část přenesou do třetí třetiny. V Olomouci zazněla podruhé siréna a domácí mířili do šatny, jenže v tu dobu bylo už zřejmé, že se bude volat videorozhodčímu. Ten potvrdil, že Radek Smoleňák jemnou tečí dopravil puk do brány a dal gól na 2:1 pro Mountfield.

Pevná defenzíva a pojistka z hole Lukáše Vopelky

Mora mohla odpovědět kontaktní brankou hned na začátku třetího dějství, před kterým se ještě dohrávalo 17 vteřin z předchozí části. Přesilovou hru však využít nedokázala. Hradecká čtveřice výborně bránila a následné minuty jako by na to navázaly. Nehrál se tak zajímavý hokej jako v předchozích třetinách, brankáři měli mnohem méně práce.

Jednu z mála větších šancí si vypracovala nově složená trojice. Radek Smoleňák připravil příležitost pro Patrika Miškáře, o dorážku se snažil také Maris Bičevskis. Olomoucký gólman ale držel šance svého týmu nad vodou. Defenzivní hra samozřejmě seděla více družině Tomáše Martince, která hájila těsný náskok. V polovině dějství na tom byli hosté ještě lépe. Matěj Chalupa předložil při přečíslení puk Lukáši Vopelkovi, který přesnou ranou zápěstím upravil na 3:1.

Domácí mohli snížit na nejtěsnější možný rozdíl v následné početní výhodě, jenže tu sehráli špatně a mohli navíc inkasovat. Střelec předchozí branky jel s Michalem Dragounem na jediného beka. Hradecký mladík se rozhodl pro střelu mezi betony, tentokrát tak přesná nebyla. To východočeská obrana všechny olomoucké snahy zhatila a dopomohla tak týmu k tříbodovému vítězství.